Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Fonksiyonlar (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Personel izinlerini türlerine göre ayırıp toplamak (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=161802)

pixyozaj 05-02-2017 16:13

Personel izinlerini türlerine göre ayırıp toplamak

Merhabalar saygıdeğer üstadlar..Bendeniz çaylak.Bir sorununm var ve yine beynimin, hiçbirşey yapmadan o uzun süreli ekrana bakarak düşünme hareketinden kaynaklı ısınma problemimin sıvı soğutma sistemi olan excel web tr üstadlarıma bu sorunu danışmaktayım.Şimdi ben işyerinde bir maaş çizelgesi yaptım.Burada izin takibini de yapacağım.Herşey tamam sade ve saece tek bir adımım kaldı.İzin tablom 4 sütundan ve personelin izin yaptığı mühletçe uzayacak olan satırlardan oluşuyor.İlk sütunumda personelin ücretli, ücretsiz, raporlu, senelik şeklinde izin türleri var.İkinci sütun iznin başlangıç, üçüncü sütun iznin bitiş tarihi ve son sütunumda toplamda kaç gün izin yaptığını gösteren bilgilerden oluşuyor.Tablonun en altının dış kısmında yapmak istediğim birşey var.Orada tablonun içinde yer alan izin çeşitlerinden hangisini kaç gün kullanmış o rakamlar yer alacak.Bunlar da yine yan yana ücretli ücretsiz raporlu senelik şeklinde kendi başlıkları altında görünecek.Bunları seçebilecek formülü çok çok denemelerle başaramadım.Yardımlarınıza müptelayım..Saygı ve sevgilerle..

vardar07 05-02-2017 16:51

Dosya yapısını bozmadan asıl dosyanızın bir örneğini atmasyon veriler ile nerede ne olacağını belirtip imza bölümündeki bir siteye yükleyip linkini yazın. Aksi halde bu konu ilgi çekmez. Bilginize!

pixyozaj 05-02-2017 17:15

Byrun başganım....

http://dosya.co/nlxrmnddiu7v/maas.xlsx.html

çıtır 05-02-2017 17:35

D19 a kopyala
Kod:

=ÇOKETOPLA($G$5:$G$16;$D$5:$D$16;D18)&" Gün"
G5 e kopyala
Kod:

=EĞER(D5="";"";F5-E5+1)

vardar07 05-02-2017 20:10

Alıntı:

pixyozaj tarafından gönderildi (Mesaj 880699)
Byrun başganım....

Başkanlık kim biz kim 57 yaşında bir adama başkanlık vermezler. Neyse sayın çıtır cevap yazmış buda alternatif olsun.

D19 hücresine ekleyip sağa doğru sürükleyiniz.

Kod:

=ETOPLA($D$5:$D$16;D$18;$G$5:$G$16)

Korhan Ayhan 05-02-2017 21:58

Lütfen başlığınızı forum kurallarına uygun şekilde düzeltiniz.

pixyozaj 06-02-2017 13:31

Alıntı:

çıtır tarafından gönderildi (Mesaj 880700)
D19 a kopyala
Kod:

=ÇOKETOPLA($G$5:$G$16;$D$5:$D$16;D18)&" Gün"
G5 e kopyala
Kod:

=EĞER(D5="";"";F5-E5+1)

Zahmet verip cevapladığınız ve benim için birşeyler yaptığınız için teşekkürler hocam.Bu kod tümünü topluyor verilen değerlerin.Yani toplamda kaçgün izin yaptığını veriyor.Bir personel raporlu izin yapmışsa maaşına sigortasına farklı etki ediyor, ücretli veya ücretsiz veya işte senelik yapmışsa farklı etkiliyor.Bu tabloda ne tür izin yaptığı karışık şekilde giriliyor ve hangi izni kaç gün yaptığının sonucunu almamız çok kıymetli.G5 e girilen formülümde değişiklik yapmamam da gerek.Oradaki formülümden çok memnunum.Sizin verdiğiniz formül benim için biraz daha istediğim sonuçtan uzak.Sanırım anlatımımdan kaynaklı tam anlaşılamadım.Tekrar teşekkürler.

tirEdsOuL 06-02-2017 16:26

Sn. vardar07'nin vermiş olduğu cevap sizin isteğinize tam cevap veriyor aslında, doğru uygulamamış olabilir misiniz ?
sizin istediğiniz sonuç aşağıdaki gibi değil mi? Eğer değil ise, örneğinizi nasıl sonuç olmasını istiyorsanız o şekilde destekleyiniz..

Ücretli - 13
Ücretsiz - 4
Raporlu - 3
Senelik - 16

vardar07 06-02-2017 17:01

Alıntı:

pixyozaj tarafından gönderildi (Mesaj 880787)
Zahmet verip cevapladığınız ve benim için birşeyler yaptığınız için teşekkürler hocam.Bu kod tümünü topluyor verilen değerlerin.Yani toplamda kaçgün izin yaptığını veriyor.Bir personel raporlu izin yapmışsa maaşına sigortasına farklı etki ediyor, ücretli veya ücretsiz veya işte senelik yapmışsa farklı etkiliyor.Bu tabloda ne tür izin yaptığı karışık şekilde giriliyor ve hangi izni kaç gün yaptığının sonucunu almamız çok kıymetli.G5 e girilen formülümde değişiklik yapmamam da gerek.Oradaki formülümden çok memnunum.Sizin verdiğiniz formül benim için biraz daha istediğim sonuçtan uzak.Sanırım anlatımımdan kaynaklı tam anlaşılamadım.Tekrar teşekkürler.

Bizler size sizin tabirinizle zahmet edip Formül vermişiz.Anlaşılan siz benim verdiğim formülü deneme zahmetine girmeden kahıra yakın mesaj yazıyorsunuz. Formül de sizin formülünüzü etkileyen bir durum yok. Takdir sizin. Anlatmak istediğiniz neyse doğru telaffuz ederseniz ona göre çözüm üretilir. Ayrıca başlığınızı forum kurallarına uygun şekilde düzeltiniz.

Korhan Ayhan 10-02-2017 08:10

Üyemizin özel mesajı üzerine başlık tarafımdan düzeltilip yerine taşınmıştır.

Saat 11:10