Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Access Örnekleri ve Bilgileri
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Access Örnekleri ve Bilgileri Access ile ilgili başvuru kaynakları, örnek açıklamalar ve linkler.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-10-2007, 11:39   #1
gitarisyen

gitarisyen kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 2003 Türkçe
Cool Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programım

Merhaba;

Çok sevdiğim kitaplardan çektiğimi bir Allah bilir, bir de ben bilirim… Evimde bulunan 2000’in üzerindeki kitabın bakımının zor olması, kitaplığımın temizliğinin birkaç gün sürmesi bir yana, evime her gelen misafirin “geri getireceğim” diyerek kitaplarımı alması ama hiçbir zaman geri getirmemesi, benim de çoğu zaman hangi kitabımı kimlere verdiğimi unutmam sürekli krize girmeme neden oluyor…

Ben de oturup, kitaplarımın kayıtlarını tutabileceğim, hangi kitaplarımı kimlere ödünç verdiğimi görebileceğim ve bunların bir listesini alabileceğim bir veritabanı oluşturmak istedim. Bu yüzden oturdum ve birkaç gün çalışarak Access’te, ekte örneğini gönderdiğim “Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programı”nı tasarladım.

Aslında Access öğrenmeye başlamamın en büyük nedenlerinden bir tanesiydi kitaplarımın kayıtlarını tutabilmek… Sürekli söylediğim gibi daha acemiyim ve yolun çok başındayım. Ancak bu forumda Access’le ilgili yazılan her yazıyı ve eklenen her örneği elimden geldiğince takip etmeye, anlamaya, kendimce örnekler üzerinde denemeler yapmaya çalışıyorum. Yeri gelmişken forumda Sayın modalı’nın, Taruz’un, yeni54' ün, cüneyta’nın, küçükşengün’ün, ayhan2122’nin, simendifer'in, akd'nin, beab05'in ve adlarını burada uzun uzun sayamayacağım değerli ustaların, uzmanların, forum üyelerinin, arkadaşların ve Access’le ilgili bir şeyler yapmaya çalışan herkesin bilgilerinden, örneklerinden, fikirlerinden çok faydalandığımı söylemeliyim… Bu nedenle herkese çok ama çok teşekkür ediyorum…

Yaptığım uygulamadaki kusurları, hataları ve eksiklikleri acemiliğime vermeniz ve hoşgörmeniz dileğiyle ekte yaptığım çalışmayı gönderiyorum…

Saygılarımla…
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar kitaplik.rar (687.8 KB, 1243 Görüntülenme)
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız

Konfüçyüs

Bu mesaj en son " 19-10-2007 " tarihinde saat 00:17 itibariyle gitarisyen tarafından düzenlenmiştir....
gitarisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 11:51   #2
yeni54

Giriş: 15/11/2006
Excel Vers. ve Dili:
Ms Office 2003 Türkçe

Eline sağlık. Güzel bir program çıkartmışsın.

Bu şekilde programlar yapmaya devam etmeyi düşünüyorsan, biraz da veritabanı hakkında bilgilerini geliştirecek bir kitap almanı tavsiye ederim. (Kitap sayın baya bir az göründü gözüme de)
yeni54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 12:27   #3
Taruz
Uzman

Taruz kullanıcısının avatarı

Giriş: 18/04/2007
Excel Vers. ve Dili:
Access 2010

Elinize sağlık..

Küçük ayrıntılar yapılan çalışmaları farklı kılıyor. Sizin de programınıza serpiştirdiğiniz nüanslar bence çok güzel..

Teşekkürler..
Eski 17-10-2007, 13:29   #4
hegu42

hegu42 kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/04/2007
Excel Vers. ve Dili:
türkçe

Ellerine emeğine sağlık
hegu42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 13:37   #5
ibo43

ibo43 kullanıcısının avatarı

Giriş: 30/08/2005
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 TR

sayın gitarisyen ellerinize sağlık senin diğer form dostların sayeseinde bir şeyler ögrenmeye çalışıyorum. Hepinizde ve sizden ALLAH razı olsun çok güzel bir program yapmışsınız
Eski 17-10-2007, 14:44   #6
beab05

beab05 kullanıcısının avatarı

Giriş: 19/03/2007
Excel Vers. ve Dili:
Office 2007 Enterprise (Eng.)

Merhaba;

Çok itinalı ve güzel bir uygulama ayrıca renk seçimlerini de çok beğendim ama "yazarın bütün kitapları" na tıklayınca parametre yerine aktif yazarı seçtirseydiniz daha iyi olmaz mıdı? Malum, parametrelerde hatasız yazım gerekiyor..
beab05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 15:02   #7
yeni54

Excel Vers. ve Dili:
Ms Office 2003 Türkçe

beab05,

eksikleri ve kusurları mazur görün demiş.
Eski 17-10-2007, 15:04   #8
beab05

Excel Vers. ve Dili:

Ben denedim isterseniz eklersiniz Srg_yazarin kitaplari sorgusundaki yazarın adı ölçütüne;

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
[Forms]![Frm_Yazarlar]![Tbl_Kitaplar].[Form]![Pencere].[Form]![yazaradi]
yazarsanız olur.

( Silindi - Sadece birkaç öneride bulunmuştum sonradan vazgeçtim)

Eksiklikleri mazur görmekten ziyade bence yeni başlayan biri için mükemmel bir uygulama. Çok derli toplu ve kullanışlı..

Bu mesaj en son " 17-10-2007 " tarihinde saat 15:16 itibariyle beab05 tarafından düzenlenmiştir....
Eski 17-10-2007, 16:10   #9
yeni54

Excel Vers. ve Dili:
Ms Office 2003 Türkçe

Ben de bir-iki ufak değişiklik yaptım müsaadenizle.

(beab05 önerileri niye sildin?)
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar kitaplik.rar (617.4 KB, 178 Görüntülenme)
Eski 17-10-2007, 16:19   #10
beab05

Excel Vers. ve Dili:

Alıntı:
yeni54 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de bir-iki ufak değişiklik yaptım müsaadenizle.

(beab05 önerileri niye sildin?)
Bilmem.. Belki senin de uyardığın gibi " mazur görün " yazılmış diyedir.. Yine de yazayım ; anaformdan kayıt seçicisinin kaldırılması ve kitap linklerinin buton değil de text olarak yazılması ve üstte bulunan tarih-saatte saniye yer alıyorsa saniyenin ilerlemesi, kitabı kaydet butonuna gerek olmadığı, kitap bulmanın ise bir sorgu yardımıyla bütün verilere göre tarama yapılması tavsiyeleriydi..... Parametre olayını da zaten yazmıştım.

Yanlış anlaşılma olmasın tüm bunlar olmadan da harika... Benimki sadece öneri...

Bu mesaj en son " 17-10-2007 " tarihinde saat 16:29 itibariyle beab05 tarafından düzenlenmiştir....
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları