Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Access Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Access Soruları Access hakkındaki sorular ve cevaplar.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-07-2007, 10:03   #1
simendifer

simendifer kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/03/2006
Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe
Varsayılan yemek üretim programı

degerli arkadaşlar
bir arkadaşımın yemek üretim şirketi var burda üretilen yemekleri şirketler 50-60-100 kişilik gibi tabuldot şeklinde veriyor
1-)ogün çıkaçak yemek listesini oluşturup kullanılacak malzemelerin listesini almak kaç kişi için hangi malzemeden ne kadar (bunu yaptım ekte)
2-)ambara erzak (malzeme )girişi
3-)oluşturulan yemek listesindeki malzemeleri ambardan çıkış yapmak
4-)aylık ne kadar kaç kişilik yemek kimlere verilmş
5-)aylık ne kadar kazanılmış nekadar borçlanılmış

bunun gibi verileri girip çıktısını almak istiyorum sizlerden istegim bu projeye sizlerinde katkınız olması akıl akıldan üstündür gelin el birliğiğle bu projeyi tamamlayalım formumuzda böyle bir proje yok gelin elbirliğiyle geliştirelim
hepinize teşekkür ederim
kodları açık

Bu mesaj en son " 01-01-2009 " tarihinde saat 19:28 itibariyle simendifer tarafından düzenlenmiştir....
simendifer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-07-2007, 00:40   #2
yeni54

Giriş: 15/11/2006
Excel Vers. ve Dili:
Ms Office 2003 Türkçe

açıkçası, altyapı hoşuma gitmedi.

daha parametrik yapı kurman lazım.

en önemli kısım olan analiz aşamasını kısa geçme.
yeni54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-2007, 09:21   #3
kaikai

Giriş: 17/07/2007
Excel Vers. ve Dili:
xp türkçe

1.çorbalar, et yemekleri, tatlılar diye üç kısıma ayırmışsın. daha farklı bir tür olduğunda tekrar veritabanını güncellenmen gerekecek bu yüzden bana kalırsa bunu sabit hale getirmemelisin daha çok müdahale edilebilir hale getirmelisin.

2.veri girişlerinde ilerki zamanlarda doğru sorgulama yapmak için veri girişlerinin standart olması gerekiyor. senin tablolarında bir şey dikkatimi çekti. şimdi formda listeden aldığın değerlere müdahale edilebiliyor.örneğin birimi kısmı adet yerine ad yazılıp geçilirse ileride bazı sorgulamaların için sorun oluşturabilir.

3.birde sürekli form kullanmışsın galiba malzeme alanları için. bu tip şeylerde bence veri sayfası görünümünü kullan.

şimdilik gördüklerim ve diyeceklerim bu kadar.
kaikai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-2007, 10:56   #4
ayhan2122

ayhan2122 kullanıcısının avatarı

Giriş: 10/07/2007
Excel Vers. ve Dili:
2002 türkçe

Hazırlamaya çalışıyorum ama gerçekten çok zormuş...
Bir de 'yeni54' ve 'kaikai' arkadaşımıza ben de katılıyorum.
ayhan2122 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-2007, 12:21   #5
kaynak73

Giriş: 25/02/2007
Excel Vers. ve Dili:
office 2007

bu istemiş olduğunuz program excel üzerinde çok zor bunun için hazır programlar var veri tabanları ve raporlamaları daha kullanışlı
kaynak73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-2007, 00:37   #6
simendifer

Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe
Varsayılan program bitirmek için

program bitirmek için sizin görüşlerinizi almak istemiştim ve sizlerin önerisi ile daha iyisini yaparım benim aklıma gelmeyen sizlerin ilave edebilecegi yerler olabilir düşüncesindeyim ve birilerinin işine yarar diye konuyu açtım sizlerin öneri eleştiri ve katkılarını bekliyorum arkadaşlar
Eski 31-07-2007, 08:58   #7
kabayel

Giriş: 16/07/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003

Yapı guncellemelere uygun degıl gibi gorunuyor.
İlişkilerini incelediğimde birsey anlayamadım
Tutarsızlık var
Excel verisi olarak dosya atıp otomatik ilişkilendir demiş olmalısın sanırım

Once yapıyı dogru oluşturmalısın
Yemek kategorileri olarak bir yablo ac ve otomatik ıd versin primary olsun
bu kategorileri yemekler tablosunda bir alan ac ve orada kategorı olarak sorguda baglayarak giriş yap
yani bir menu giriş penceren olsun

konuya yabancı olduğumdan biraz anlamakta ve kurgulamakta zorlanabiliyoruz
kabayel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-2007, 13:12   #8
sekooo

Giriş: 01/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
office 2007 türkçe

www.tekkalem.com.tr sitesinde yemek sektörüne özel hazırlanmış yemek üretim programı var bunu incele istersen.
sekooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-2007, 01:27   #9
simendifer

Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe
Varsayılan Bir kaç degişiklik yaptım

sayın sekooo vermiş oldugunuz linkteki üçretli bir program reklamı ondan daha güzelleri var ama üçretli emek verilmiş yazılım dili başka bir ticari bir program biz access te nasıl yaparız bunu başarmaya çalışıyorum eleştirileriniz ve yorumlarınız çok güzel ve ilham alıyorum birde ekleme yapabilseniz hepinize teşekkür ederim

Bu mesaj en son " 01-01-2009 " tarihinde saat 19:28 itibariyle simendifer tarafından düzenlenmiştir....
Eski 02-08-2007, 08:20   #10
SEYKOK

Giriş: 17/04/2006

Sayın Simendifer,
Yemek üretim programı yaparken örneğin çorbalar için kullanılabilecek malzemeler hakkında bir liste oluşturmuşsun. Mercimek çorbası için kullanılabilecek malzemelerin listesini yapmışsın. İşyerindeki adam sayıları sürekli değişiyor yani bazen izinli olanlar oluyor bazen misafirler geliyor ve yemek adam sayısına göre üretiliyor. Marketten aldığımız malzemelerin hangi yemeklerde ne kadar kullanıldığını da öğrenmek istemekteyiz.

1 Kişilik Mercimek çorbası yapıldığında;
100 gr. Kırmızı mercimek
10 gr. Tuz
3 Bardak Su
1 Kaşık yağ

Diye devam eden malzemeler kullanıldığını düşünelim. Depomuzda da;

100 kg mercimek
10 kg tuz
10 kg yağ

Gibi malzemelerimiz var

Bizim istediğimiz bir form aracılığı ile Çorba ismini seçip yemek yapılacak toplam eleman sayısını da yazdığımız zaman sistem bize hangi malzemeden ne kadar kullanılacağımızı otomatik olarak versin. Örneğin mercimek çorbası 10 Kişilik dediğimiz zaman alt formda

1000 gr. Kırmızı mercimek
100 gr. Tuz
30 Bardak Su
10 Kaşık yağ

Olarak listelesin. Bu verileri de yemeklerin üretim tarihlerine göre numaralar vererek sistemde saklasın. Şöyle ki yukarıda bahsi geçen 10 kişilik çorba bugün yapılmış olsun. Bugünün tarihi ile bu çorbaya bir üretim numarası vererek sistem saklasın. Nedenlerine gelince;
- Her gün her yemek üretimi sonrasında stok sisteminden kullanılan malzemeyi sistem otomatik olarak düşsün ve elimde ne kadar malzeme kaldığını güncel olarak izleme imkanımız olsun.
- Hangi malzemenin hangi günlerde hangi yemeklerde ne kadar tüketildiğini görmek istemekteyim.
- Mercimek çorbası hangi günlerde kaç kişi için üretilmiş görmek istemekteyiz.

Gibi amaçlar doğrultusunda bu bilgiler kullanılacaktır. Kısaca isteğimiz Ana form olsun, ana formda yemek ismi seçildiği zaman alt formda kullanılacak malzemelerin miktarları yemekte bulunan adam sayısına göre listelensin ve yemeği üret dediğimiz zaman kullanılan malzemeyi stoktan sistem otomatik olarak düşsün. Ve üretilen yemeği üretim numarası ve tarihi ile birlikte saklasın. Üretim numarasını seçtiğimizde üretim numarasına ait yemek ismini kaç kişi için üretildiğini ve kullanılan malzeme miktarlarını malzeme listesi ile beraber istediğimiz zaman görüntüleyebilelim
SEYKOK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları