Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Access Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Access Soruları Access hakkındaki sorular ve cevaplar.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-05-2008, 16:23   #1
thebacks

Giriş: 26/09/2005
Varsayılan Tarih Geçince Veri Güncelleme

Herkese Selamlar

Ekteki Dosyada kredi ödemelerim gözüküyor. Ödeme Tarihi geçince ödeme tutarının sıfırlanmasını ve Toplam kısmındaki tutarında güncellenmesini istiyorum.

Formül yazmaya çalıştım ama beceremedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: mdb vt2.mdb (424.0 KB, 26 Görüntülenme)
thebacks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-2008, 17:32   #2
kocivan
Altın Üye

kocivan kullanıcısının avatarı

Giriş: 27/11/2006
Excel Vers. ve Dili:
office xp

Ödeme tarihi geçipte ödenmeyen olmayacak mı acaba ?
kocivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-2008, 10:20   #3
thebacks

Alıntı:
kocivan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ödeme tarihi geçipte ödenmeyen olmayacak mı acaba ?
aslında durumu özetlemek gerekirse; tabloda 11 ay vadeli kredi ödemesi ve taksitleri mevcut.yapmak istediğim ödemesi geçen ay taksitinin sıfırlanması.
Eski 16-05-2008, 10:52   #4
beab05

beab05 kullanıcısının avatarı

Giriş: 19/03/2007
Excel Vers. ve Dili:
Office 2007 Enterprise (Eng.)

Merhaba;

Öncelikle tablodaki alanların biçim ayarlarını yapın. Tarih, tutar, taksit ne varsa hepsine "metin" demişsiniz. Ayrıca genel anlamda yani mantık olarak ta pek doğru bir tasarım gibi gelmedi bana.. En azından alanların biçimlerini düzeltin ve alttaki sorguyu çalıştırın..

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
UPDATE albaraka SET [ödeme taktut] = 0
WHERE [Vade tarihi]<date() and [ödeme taktut]>0;

Bu mesaj en son " 16-05-2008 " tarihinde saat 11:00 itibariyle beab05 tarafından düzenlenmiştir....
beab05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-2008, 13:39   #5
thebacks

Alıntı:
beab05 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba;

Öncelikle tablodaki alanların biçim ayarlarını yapın. Tarih, tutar, taksit ne varsa hepsine "metin" demişsiniz. Ayrıca genel anlamda yani mantık olarak ta pek doğru bir tasarım gibi gelmedi bana.. En azından alanların biçimlerini düzeltin ve alttaki sorguyu çalıştırın..

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
UPDATE albaraka SET [ödeme taktut] = 0
WHERE [Vade tarihi]<date() and [ödeme taktut]>0;
Arkadaşım dediğin öneriyi uyguladığımı düşünüyorum.ancak tarihi değiştirip sorguyu yinelediğimde güncellemedi.bir de tablo formatı hakkında tavsiyeni almak istiyorum.tşler...
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: mdb vt2.mdb (424.0 KB, 2 Görüntülenme)
Eski 16-05-2008, 13:49   #6
beab05

Excel Vers. ve Dili:

Sizinki de güncelliyor ama;
Vade tarihi bugünden küçük ve ödeme taktut alanı 0'dan büyükse, "ödeme taktut" değerini "0" a dönüştürüyor.. İsterseniz geçmiş tarihlerden birine değer verin ve deneyin..

Soruyu mu yanlış anladım acaba??

Tablo tasarımına gelince, bçimlendirmeler yerinde olmuş ama hiçbir hesaplamayı tablo üzerinde yaptırmayın. Bu tür işlemleri sorgu, form ya da raporlarla yapmalısınız..
Eski 16-05-2008, 14:05   #7
thebacks

Alıntı:
Sizinki de güncelliyor ama;
Vade tarihi bugünden küçük ve ödeme taktut alanı 0'dan büyükse, "ödeme taktut" değerini "0" a dönüştürüyor.. İsterseniz geçmiş tarihlerden birine değer verin ve deneyin..

Soruyu mu yanlış anladım acaba??

Tablo tasarımına gelince, bçimlendirmeler yerinde olmuş ama hiçbir hesaplamayı tablo üzerinde yaptırmayın. Bu tür işlemleri sorgu, form ya da raporlarla yapmalısınız..
demek istediğinizi anladım.ancak tarihte bir değişiklik yaparak güncellem yaptığımda sıfırlanmıyor taksit tutarı ya da ben yapamadım.bir de bahsettiğiniz hesaplama yönetemlerinden birini yapıp gönderebilir misiniz rica etsem?
Eski 16-05-2008, 14:09   #8
beab05

Excel Vers. ve Dili:

Ben sizin demek istediğinizi anlamadım ama, tarihte değişklik yaptıktan sonra güncellemiyor ne demek? Vade tarihi bugünden önce olan değerleri, sorguyu çalıştırırsanız sıfırlıyor..

Eğer tablo üzerinde değişklik yaptığınız an olsun diyorsanız, olmaz Bunu form üzerinde yapabilirsiniz..
Eski 16-05-2008, 14:14   #9
thebacks

Alıntı:
Ben sizin demek istediğinizi anlamadım ama, tarihte değişklik yaptıktan sonra güncellemiyor ne demek? Vade tarihi bugünden önce olan değerleri, sorguyu çalıştırırsanız sıfırlıyor..

Eğer tablo üzerinde değişklik yaptığınız an olsun diyorsanız, olmaz Bunu form üzerinde yapabilirsiniz..
demek istediğinizi anladım.ben tablo üzerinde değişikik yaptım ve güncellemedi.demek form üzerinden değişiklik yapmam gerekiyor bi de formu denicem.yardımınız için teşekkür ederim sayın beab05
Eski 16-05-2008, 14:25   #10
thebacks

Alıntı:

hocam son bi sorum olacaktı.tabloda ödeme toplam tutarını da otomatik yaptırmak istiyorum.formül;
ödeme toplam tutar=bir önceki aydaki toplam tutar+içinde bulunulan aydaki tutar
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: mdb vt2.mdb (424.0 KB, 4 Görüntülenme)
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları