Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Site ile ilgili... > Öneriler Eleştiriler Görüşler
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Öneriler Eleştiriler Görüşler Site içerisinde görmek istediklerinizi veya görmek istemediklerinizi buraya yazabilirsiniz. Site hakkındaki görüşlerinizi de buraya yazabilirsiniz.

Özel Arama

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-05-2011, 01:29   #1
Mahir ÇÜMEN
Destek Ekibi

Mahir ÇÜMEN kullanıcısının avatarı

Giriş: 19/04/2006
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013-Türkçe
Varsayılan Yolladığımız mesajlarda Türkçemizin kullanımı.

Merhaba arkadaşlar,

Excel.web.tr forum sayfasının bizim gibi Excel kullanan ve kullanmaya yeni başlamış arkadaşların gelişimindeki önemi tartışılmaz.

Ortalama 5 yıldır forumu takip etmekteyim.

Son zamanlarda (sanırım benim gibi hassas arkadaşların gözünden kaçmamıştır) yazılan mesajlardaki Türkçemizin kullanımı beni çok üzmekte.

Bazen yazılan mesajlardan anlam çıkarmak imkânsız oluyor. Ortalama 225.000 üyesi olan ve günde ortalama 1.500 (farazi) kişinin takip ettiği bir sitenin etkisi düşünüldüğünde, Türkçemizin daha düzgün kullanılmasının daha da zaruri hale gelmesi gerekmektedir.

Bilgisayar ortamında çoğu kişinin “EVET” yerine “EWET”, “TAMAM” yerine “OK” yazdığı düşünüldüğünde, yazdığımız mesajlarla örnek olmaya çalışmamız kaçınılmaz görev olmalıdır.
Bu konuda eleştiren olur mu bilmiyorum, ama eleştiren olursa ben sessiz kalacağım.

Yapmamız gereken; Yazarken ayırdığımız zaman 1 dk ise 2 dk’ ya çıkarıp düzgün ve Türkçe yazım kuralları çerçevesinde mesaj yazmak.

Site yönetimi bu mesajımı silmediği takdir de belli aralılarla, bu yazımı ilk 30 mesaj arasında olmasını sağlayacağım.

"Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay alabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkının, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir."

Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.Che Guevara
Mahir ÇÜMEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-2011, 10:28   #2
Levent Menteşoğlu
Administrator

Levent Menteşoğlu kullanıcısının avatarı

Giriş: 13/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010-Türkçe

Sn Mahir bey

Forum yönetimi olarak bizimde çok önem verdiğimiz bu konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Başlığınızı bu bölüme taşıdım ve sabitledim. Bundan sonra her zaman ilgili başlığın ilk sayfasında görünecektir.

"Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz. " Kaylan
Levent Menteşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-2011, 19:55   #3
Mahir ÇÜMEN
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013-Türkçe

Teşekkür ederim Levent bey.

Türkçe'nin düzgün kullanılması, kendiniz düzgün ifade etmek için önem teşkil etmektedir.

Paylaşınım olduğu bir ortamda, yazım dilinin düzgün kullanılması çok önemlidir.

Sorduğumuz sorunun düzgün bir yazımla anlatılması, etki alanı düşünüldüğünde çok ama çok önemlidir.

Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.Che Guevara

Bu mesaj en son " 16-05-2011 " tarihinde saat 00:11 itibariyle Mahir ÇÜMEN tarafından düzenlenmiştir....
Eski 16-05-2011, 00:06   #4
makan
Altın Üye

makan kullanıcısının avatarı

Giriş: 23/12/2006
Excel Vers. ve Dili:
Windows 10 Pro 64 bit Office 2016 Professionel Plus 64 bit

Evet doğru, özelliklede "v" harfi yerine "w" harfinin kullanılmasına uyuz oluyorum. w harfi zaten türkçe alfabesindede yok. Neden kullanılıyor ki?
Eski 16-05-2011, 00:12   #5
Necdet Yeşertener
Moderatör

Giriş: 04/06/2005
Excel Vers. ve Dili:
Ofis 2003 İngilizce Ofis 2007 Türkçe Ofis 2010 Türkçe

Alıntı:
makan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet doğru, özelliklede "v" harfi yerine "w" harfinin kullanılmasına uyuz oluyorum. w harfi zaten türkçe alfabesindede yok. Neden kullanılıyor ki?

Benimde uyuz olduğum k harfi yerine q harfini kullanmak.

Türkçe'nin Bir Eksiği Yok, Ya Sizin?

Necdet Yeşertener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-2011, 00:25   #6
Mahir ÇÜMEN
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013-Türkçe

İmla hataları, noktalama işaretleri bunlardan geçtim, bazıları resmen katliam yapıyor.

"taam", "ewet","ii" bunlar nedir ya! insan çıldıracak.

Hele birde ünlü harfleri kullanmadan yazanları gördüğümde...
"glyrum", "slm", "drslr" vb.

Eski 16-05-2011, 00:39   #7
Zahir

Zahir kullanıcısının avatarı

Giriş: 21/03/2006
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 - İngilizce

Bir öneri olarak mesaj yazma butonu tıklandığında, mesaj yazarken Türkçe'nin düzgün kullanılması ile ilgili bir uyarı geldikten sonra sayfanın aktif olması ayarlanabilirse bu konuda kullanıcıyı teşvik edebilir diye düşünüyorum.
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden.
Zahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-2011, 10:08   #8
Mahir ÇÜMEN
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013-Türkçe

Türkçe'nin düzgün kullanılması için daha çok okumamız, daha çok araştırmamız gerekmektedir.

Gençlerin ve öğrencilerin internet hastalığını herkes bilmekte.
Durum böyle olunca paylaşım sitelerinin ve forum sayfalarının etkisi, gelişme çağındaki gençler üzerinde çok fazladır.

Sanırım görev bizlere düşmekte, yazdığımız mesajlarda düzgün bir Türkçe kullanılması örnek olmamız açısında çok önemlidir.

Çalış, baban gibi eşek olma.
Çalış baban gibi, eşek olma.

İlkokul yıllarından bu yana virgül(,) kullanımı ile ilgili sıklıkla verilen bir örnektir.

Bu mesaj en son " 17-05-2011 " tarihinde saat 10:25 itibariyle Mahir ÇÜMEN tarafından düzenlenmiştir....
Eski 17-05-2011, 10:21   #9
uzmanamele
Uzman

uzmanamele kullanıcısının avatarı

Giriş: 26/09/2007
Excel Vers. ve Dili:
excel 2010

Alıntı:
Mahir tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Türkçe'nin düzgün kullanılması için daha çok okumamız, daha çok araştırmamız gerekmektedir.

Gençlerin ve öğrencilerin internet hastalığını herkes bilmekte.
Durum böyle olunca paylaşım sitelerinin ve forum sayfalarının etkisi, gelişme çağındaki gençler üzerinde çok fazladır.

Sanırım görev bizlere düşmekte, yazdığımız mesazlarda düzgün bir Türkçe kullanılması örnek olmamız açısında çok önemlidir.

Çalış, baban gibi eşek olma.
Çalış baban gibi, eşek olma.

ilkokul yıllarından bu yana virgül(,) kullanımı ile ilgili sıklıkla verilen bir örnektir.

Merhaba
Yazılan mesajları Word dosyasına kopyalayıp yazım denetimi yapıldığında, birçok yazım hatası görülecektir.
Elin gâvuru, Türkçeyi bizden daha mı iyi biliyor?
Bunları gördükçe üzülüyorum...
Eski 17-05-2011, 10:28   #10
Mahir ÇÜMEN
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013-Türkçe

Eğitim ile ilgili bir yarışma afişi gördüm geçenlerde,

Aynen yazanlar şunlar;
1. olana = Lap Top
2. olana = Netbook

Söze ne hacet.

Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları