Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi


Geri Git   Excel Forum > Site ile ilgili... > Öneriler Eleştiriler Görüşler
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Öneriler Eleştiriler Görüşler Site içerisinde görmek istediklerinizi veya görmek istemediklerinizi buraya yazabilirsiniz. Site hakkındaki görüşlerinizi de buraya yazabilirsiniz.

Özel Arama


Yanıtla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-11-2006, 10:26   #1
murtili71
 
murtili71 kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 01/06/2006
Şehir: ANKARA
Mesaj: 76
Varsayılan Vba ÖĞrenmek İstİyorum

Merhaba arkadaşlar,
Bu siteye bir arkadaşımın tavsiyesi ile katıldım, adı haluk erdinç bey. Onun sayesinde sizlerle tanıştım. Forma gönderdiğiniz çalışmalarınızı hayranlıkla ve imrenerek ayrıca takdir ederek inceliyorum. Ve bende birgün bu siteye böyle bir çalışma göndermek istiyorum. Şuan çok hevesliyim ve hevesimi yitirmemek için çalışmalarıma ara vememeye çalışıyorum. Bu arada çalışmaları beni çok etkileyen sayın Vedat ELÇİ beyide burada telafuz edemeden geçemiyeceğim, onun çalışmaları bana herzaman azim vermiş ve aydınlatıcı olmuştur.
Şimdi benim sizlerden istediğim makro ve Vba yı öğrenmek için nerden başlamalıyım, hangi kaynaktan faydalanmalıyım vs. hertürlü bilgiye ve açıklamaya ihtiyacım var. Bu arada çok hevesli isen kursuna git diye bir soru akla gelebilir, ama cevabı çok basit param yok, çok komik değilmi türkiyede kendini yetiştirmek, eğitmek isteyen birinin, eğitime ayıracak parası yok. neyse arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Bana yazdığınız en ufak detay dahi değerlendirmeme girecektir. Yazılarınız benim için çok önemli .
saygılarımla iyi çalışmalar.

murat_ankara_1978@hotmail.com - mpilavci@gmail.com
__________________
saygılarımla

KIRIKKALE KARAKEÇİLİ
murtili71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 11:26   #2
Levent Menteşoğlu
Administrator
 
Levent Menteşoğlu kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 13/10/2004
Şehir: Çorlu
Mesaj: 15,896
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010-Türkçe
Varsayılan

Excel,Access gibi veri tabanı olarak çalışabilen programların alt yapısında bir programlama dili olması, bir çok işletmenin ve kişinin kendine özgü programlar tasarlamasına vesile olmuştur. Özellikle orta ve küçük ölçekli bütün işletmelerin bu iki programı kullanarak tüm program ihtiyaçlarını karşılaması mümkündür. Bu bir iddia değil kesin görüşümdür. Çünkü halen yöneticiliğini yaptığım fabrikada kullanılan programların (üretim,sipariş,numune,eğitim takip,kalite kontrol,maliyet hesabı vb)yüzde doksanı tarafımdan yazılmış olup ihtiyacımızı fazlası ile karşılamaktadır. (bu programlara seri port kullanılarak teraziden alınan ağırlık bilgisinin excele yazdırılıp etiket bastırılmasıda dahildir.)

Bu bilgileri Excel ve Accessle endüstriyel anlamda da programlama yapılabileceğini ifade etmek amacıyla yazdım. Forum üyelerimizin kendi ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdikleri programlarda zaten VBA nın gücünün ayrıca bir göstergesidir.

Şimdi gelelim size ve dolayısıyla bu konuya merak saran üyelerimize tavsiyelerime.

Öncelikle şunu belirteyim VBA konusunda hevesli olmanız çok güzel. Bu merakınızdan hiç vazgeçmeyin.

1-VBA ile programlama öğrenmenin ilk kuralı bir hedefinizin olmasıdır. Yani bu dili ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin, çalıştığınız işletmede kağıt israfını ortadan kaldırmak ve verilere en hızlı şekilde ulaşmak için şu konuda bilgilerin tamamen pc ortamında saklanması konusunda bir program hazırlamalıyım demelisiniz.

2-Bence ikinci en önemli kural ne aramanız gerektiğini öğrenmenizdir. Öncelikle temel kaynaklara ulaşmanın yollarını aramalısınız. Bu konuda gerekirse kitaplara yönelmeli, varsa kursa gitmelisiniz. Ama en önemli kaynak internetin ta kendisidir. İnternette araştırma yaparken sıkıntı, bilgilerin çok dağınık halde yayılmış olmasıdır. Bu sebeple bilgiyi genel değil, konu bazında araştırmak gerekir. Elbette azda olsa yabancı dil bilgisi gereklidir. Kendimden örnek vereyim. Lise düzeyindeki ingilizce bilgimle internetten fazlasıyla istifade edebiliyorum. Bunun en büyük sebebi ne aradığımı bilmemdir. İşte sizinde bunu öğrenmeniz gerekiyor.

3-VBA yı bir Visual Basic,C,Delphi gibi bir programlama dili olarak hiç bir zaman görmeyin ve bu dillerin yerine geçebileceğinide asla düşünmeyin. Her ne kadar VBA, Visual Basic dilinin bir alt kolu olsada özellikle alt yapısında bulunduğu program üzerinde işlem yapmak üzere tasarlanmıştır ve buna özgü ilave komutlarda içermektedir. Alt yapısında bulunduğu program üzerindeki işlemlerde diğer dillerden avantajlı olacağıda kesindir.

4-Programlamaya başlamadan önce excelin kendine has fonksiyonları ile uygulamalar yaparak mantık geliştirmeye çalışın. Bu fonksiyonların içiçe kullanılması ile oluşturulacak mantık, daha sonrasında VBA ile programlamada çok faydalı olacaktır.

5-VBA yı ilk aşamada sadece sayfa üzeri işlemlerde kullanın. Yani hücreler üzerinde işlem yapmayı hedef olarak seçin. Userform ile arayüz oluşturmayı bir sonraki aşamaya bırakın.

6-Herşeyi hemen öğrenmekte acele etmeyin aksi takdirde hayak kırıklığına uğrayıp hevesinizi kaybedebilirsiniz. Bu süre, öğrenmeye ayırdığınız zamana ve yaptığınız uygulama miktarına göre değişecektir. Bu sürenin yıllar alabileceğinide unutmayın.

7-Forumdaki soruları ve çözüm mantıklarını inceleyin ve kendinizde farklı çözüm mantıkları geliştirmeye çalışın. Kapsamlı çalışmalar yerine kısa ve öz sorularla ilgilenmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım fikirlerime elbette çok sayıda ilave olabilir. Birde çok fazla düşünmeden yazdığım için madde sıralamalarında öncelik yeri değişebilir. Şunuda belirteyim ben bir programcı değilim, sadece amatörce VBA ile ilgileniyorum. Bu konudaki en büyük kaynakta benim için bu forum olmuştur. Her ilgilendiğim soru bana çok şey öğretmiştir. Eğer vaktim olursa tecrübelerime dayanarak bir konunun çözümünde uyguladığım yaklaşımın ne olduğunuda sizlerle paylaşmak isterim.

Şimdilik bu yazı sanırım size bir fikir verecektir. Tüm üyelerimizden de bu başlık altında öneri ve düşüncelerini paylaşmasını önemle rica ederim.
__________________
FORUM KURALLARI"Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz. " Kaylan
Levent Menteşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 11:51   #3
mbattal
 
Giriş: 27/12/2005
Mesaj: 213
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE-2003 Türkçe
Varsayılan

Sayın leventm,

Sabırsızlıkla konu çözümü için uygulamakta olduğunuz yaklaşım tekniklerini beklediğimi belirtmek isterim

Kolay gelsin
mbattal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 12:02   #4
Ali
Özel Üye
 
Ali kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 21/07/2005
Mesaj: 7,362
Excel Vers. ve Dili:
İş:Excel 2013-Türkçe Ev:Excel 2010-Türkçe
Varsayılan

Alıntı:
leventm tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şunuda belirteyim ben bir programcı değilim, sadece amatörce VBA ile ilgileniyorum. Bu konudaki en büyük kaynakta benim için bu forum olmuştur. Her ilgilendiğim soru bana çok şey öğretmiştir.
Levent Bey böyle demişse ben kendimi amatör bile saymıyorum.

Alıntı:
leventm tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eğer vaktim olursa tecrübelerime dayanarak bir konunun çözümünde uyguladığım yaklaşımın ne olduğunuda sizlerle paylaşmak isterim.
Bende sabırsızlık ile bu çözüm mantığını bekleyenlerdenim. Ben VBA bilmeyenlerdenim umarım bu sayede bende kendimi geliştirim.Değerli görüşleriniz ve bu açıklamalı yazınız bile çok değerli.Teşekkürler Levent Bey
Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 12:18   #5
murtili71
 
murtili71 kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 01/06/2006
Şehir: ANKARA
Mesaj: 76
Varsayılan

Sayın leventm,
ne diyeceğimi gerçekten bilemiyorum, bu kadarını inanın kimseden beklemiyordum, eline emeğine yüreğine sağlı. şimdiden yazınızın bir çıktısını aldım, bu benim için bir vizyon olacaktır emin olun. Abartmadan söylüyorum bu yazıyı evde çalışma masama asacağım, ne zaman bu işten vazgeçmeye kalkarsam eminim bu yazı bana dur diyecek. Şimdilik vba nın içinde patinaj çekmeye devam edeceğim. Ama birgün bnde eminim öğreneceğim.
saygılarımla.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM. Hz. Ali (R.A.)
__________________
saygılarımla

KIRIKKALE KARAKEÇİLİ
murtili71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 13:20   #6
murtili71
 
murtili71 kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 01/06/2006
Şehir: ANKARA
Mesaj: 76
Varsayılan

Arkadaşlar başka önerisi olan yokmu, banimle birlikte eminim bu soruya cevap arayan çok arkadaşımız var, lütfen bu konuya duyarsız kalmayın.
saygılarımla
__________________
saygılarımla

KIRIKKALE KARAKEÇİLİ
murtili71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 15:19   #7
yucel baygul
Altın Üye
 
yucel baygul kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 11/03/2006
Şehir: balıkesir
Mesaj: 597
Excel Vers. ve Dili:
ms office 2010 ev ms office 2007 iş
Varsayılan öneri

VBA öğrenmeyi bende istiyorum. bu zamana kadar bu forumdan çok şey öğrendim ve forum üyeleri çoook yardımcı oldular. forumda VBA ile ilgili bir bölüm açmak mümkünmüdür. VBA ile ilgili konular burada işlenir ve ulaşması ayrışması daha kolay olur düşüncesindeyim.
yucel baygul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 15:28   #8
Ali
Özel Üye
 
Ali kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 21/07/2005
Mesaj: 7,362
Excel Vers. ve Dili:
İş:Excel 2013-Türkçe Ev:Excel 2010-Türkçe
Varsayılan

Alıntı:
yucel baygul tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
forumda VBA ile ilgili bir bölüm açmak mümkünmüdür. VBA ile ilgili konular burada işlenir ve ulaşması ayrışması daha kolay olur düşüncesindeyim.
Sn Yücel.Zaten Makrolar bölümü var.
Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 21:36   #9
Necdet Yeşertener
Moderatör
 
Giriş: 04/06/2005
Şehir: Ankara
Mesaj: 12,103
Excel Vers. ve Dili:
Ofis 2003 İngilizce Ofis 2007 Türkçe Ofis 2010 Türkçe
Varsayılan

Alıntı:
leventm tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
4-Programlamaya başlamadan önce excelin kendine has fonksiyonları ile uygulamalar yaparak mantık geliştirmeye çalışın. Bu fonksiyonların içiçe kullanılması ile oluşturulacak mantık, daha sonrasında VBA ile programlamada çok faydalı olacaktır.

5-VBA yı ilk aşamada sadece sayfa üzeri işlemlerde kullanın. Yani hücreler üzerinde işlem yapmayı hedef olarak seçin. Userform ile arayüz oluşturmayı bir sonraki aşamaya bırakın.
Bu konuda Levent Bey'e hak veriyorum.

Bu siteyi bulduktan sonraki amacım Makroyu öğrenmekti. Ama makro öğrenmeden önce de öğrenilecek o kadar çok fonksiyonlar varmış ki şaşıp kalmıştım.

Bende, benim bildiğim Excel bu Excel değil dedim ve kendimce araştırmaya başladım. Bu araştırma sonucunda Excel dersanesinde bir kaç makalem yayınlandı. Bu makalelerin sonucunda o konu ile ilgili olarak gerçekten bilgim arttı.

Şimdi ağırlıklı olarak VBA çalışıyorum ve hiçte acele etmiyorum. Kısa sürede çok şey öğrenme amacım yok, ama yavaş yavaş fakat emin adımlarla ve kendi işimi azaltacak şekilde ilerliyorum. İşyerimde artık kendi işlerimi yapabilmek için makrodan yararlanıyorum (bize bilgiler bankalardan topluca gelir ve bu bilgileri veri tabanına atmak için belirli biçimlerde bu bilgileri düzenlemem gerekiyor, her ay bu işin ne kadar rutin ve sıkıcı olduğunu tahmin edersiniz)

Bu siteyi bulduktan sonra makro konusunda hiç bir bilgim yokken baya şeyler öğrendim ama bölük pörçük bilgileri birleştirme konusunda zorlandığım. Üstelik geçmişimde programcılık yapan bir kişi olarak zorlandım. Bir kaç ay içinde VBA nın temelini kaptım. Artık bu temel üzerine teker teker tuğlaları eklemek gerek. Bunun için :

Önce kendime bir kitap aldım.
Arkadaş yayınlarından Microsoft Office Excel 2003 Programlama, Enine Boyuna, Curtis Frye, Mark Dodge

Böyle kitaplardan yararlanarak önce temel bilgileri öğrenmeli, sonra da sitemizde (ve diğer sitelerde) makro hakkında sorulan soruları ve yanıtları incelemeli ve benzer problemler üreterek çözümü hakkında çalışmalar yapmalı.

Belki kısaca şu söylenebilir : önce ilgi, sonra çalışmalı çalışmalı ve çalışmalı.

Öğrenilecek daha çok şey var ben 49 yaşında hala öğrenmeye çalışıyorsam benden daha genç arkadaşlarımın şansları daha çok diye düşünüyorum.

Hadi hep beraber sadece VBA (makro) değil Excel de öğrenmeye davet ediyorum sizleri.

Birlikten kuvvet doğar
__________________
Sayfada Boş Satırları Silmek:
Sütunu Seçiniz, F5, Özel, Boşluklar, Tamam,
Sağ Klik, Sil, Tüm Satır, Tamam

Türkçe'nin Bir Eksiği Yok, Ya Sizin?
Bu mesaj en son " 18-11-2006 " tarihinde saat 22:16 itibariyle Necdet Yeşertener tarafından düzenlenmiştir....
Necdet Yeşertener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2006, 09:12   #10
komutan63
Altın Üye
 
komutan63 kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 07/07/2006
Şehir: Ankara
Mesaj: 1,659
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe Excel-2010 Türkçe
Varsayılan

Sn: Leventm Hocam

Bu yazınızla benim gibi yeni başlamış form üyelerine zaten çok hevesli olduğum bu konularda daha ne kadar çok heves kazandırdığınızı anlatamam. hocam bu yazdıklarınızdan sonra kesinlikle çok çalışarak daha çok şeyler öğreneceğime (siz ve diğer hocalarımızın yardımları ile) inanabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum

saygılar sunuyorum.
komutan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Saat 00:24


Bu forum Elit NET - www.elitnet.com.tr tarafından sunulmaktadır.

Excel Eğitimi - Mobil Uygulama - Çorlu - Çorlu Web Tasarım -- Beylikdüzü mali müşavir - Beylikdüzü mali müşavir - Lingerie - Dyeing Machine - Karton Bardak- Karton Bardak- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Özel Eğitim- Site Yönetimi- Pronet Tekirdağ- Çorlu Kamera- Pronet Edirne- Pronet Çorlu- Çorlu Araç Takip- Çorlu Su Arıtma- Gebze Emlak- Rampa- Rotary- Çorlu İnternet Sitesi- Çorlu Sürücü Kursu- Şişli Avukat- Edirne Serbest Muhasebeci- Çorlu Etüt- İstanbul Botanik- Çorlu Sigorta- Kağıt Bardak- Kağıt Bardak- Kaplan Tekstil- Çorlu Perde- Çorlu Perde- Çorlu Havuz- Çorlu Havuz- Makina- Danışmazlar- Çorlu Perde Yıkama- Okul Danışmanlık- Çorlu Ayakkabı- İzmit Sigorta- ADR'li taşıma kabı imalatı- Mekanik Tesisat- Çorlu Grafik Tasarım- Çorlu Sondaj- Çorlu Etüt- Futbol Cafe- Beylikdüzü Temizlik- Çorlu Kurs- Çorlu Ders- İzmit Mimar- Hurda Bakır Kablo- Çorlu Pronet
Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.6 By   Branden