Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Site ile ilgili... > Öneriler Eleştiriler Görüşler
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Öneriler Eleştiriler Görüşler Site içerisinde görmek istediklerinizi veya görmek istemediklerinizi buraya yazabilirsiniz. Site hakkındaki görüşlerinizi de buraya yazabilirsiniz.

Özel Arama

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-06-2006, 20:32   #1
Levent Menteşoğlu
Administrator

Levent Menteşoğlu kullanıcısının avatarı

Giriş: 13/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010-Türkçe
Varsayılan Eklenen dosyalarda dikkat edilmesi gereken konular

Değerli üyelerimiz

Uzun zamandır forumumuzda bir çok değerli üyemiz gibi sorularınızı yanıtlamaya, sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Artık özellikle sorularını dosya içinde sorma ihtiyacı hisseden üyelerimize bu konuda yaşadığım sıkıntıları yazma ihtiyacı duyuyorum. Eminim bu yazdıklarıma sorulara yanıt vermeye çalışan tüm üyelerimizde katılacaklardır. Sıkıntılarımı maddeler halinde aktarmaya çalışayım.

1-Bazen sadece "soru ekli dosyadadır" gibi bir mesaj yazılmaktadır. Bu durum cevaplamak isteyene "ben sorumu açıklamaya üşeniyorum, sen bir zahmet dosyaya bakıver" anlamından başka bir şey değildir.

2-Eklenen dosyalarda parolalı koruması olan sayfalar, çalışma kitapları veya VBE mevcut oluyor. Bu durum; cevap vermek isteyen üyemize önce bu korumaları kaldırmak ile uğraş, biraz hackerlik yap sonrada soruyu cevaplarsın demektir.

3-Bazı dosyalar açılışta Excel uygulamasını gizleyen kodlar içermektedir. Bu durum; soruyu incelemek için açan kişinin karşısında bir userform görmesine yani excele ulaşamamasına neden olmaktadır. Buda yetmezmiş gibi userformu kapattığınızda ya excelde kapanmakta yada gizli olarak açık kalmaktadır. Tabii bu durumda, dosyayı zoraki kapat, tekrar açarken makroları devre dışı bırak, sonra exceli gizleyen kodları iptal et, dosyayı kaydet, makroları devreye alarak dosyayı tekrar aç ve halin kalırsa soruyu incele gibi işkence halini alan bir durum ortaya çıkmaktadır.

4-Bazı arkadaşlarımızda sorusunu userform ile ilgili olarak sormakta fakat ne hikmetse dosyaya userformu açan bir buton eklemeyi unutmaktadır.

5-Bazende buton tablonun ekranda görünmeyen kısmına yerleştirilmektedir. İnanın sayfada buton aradığımı çok bilirim.

6-Basit bir soru için çok detaylı ve kapsamlı dosyalar eklenmektedir. Hatta bazen çok sayıda userform mevcutken sorunun hangisi ile ilgili olduğuda belirtilmemektedir. Bu durumunda cevap vermeyi arzu eden üyemize nasıl bir ızdırap kaynağı olduğunu sanırım belirtmeme gerek yok.

Değerli üyelerimiz yukarıda beni ciddi olarak sıkıntıya sokan birkaç sorunu yazmaya çalıştım. Biraz daha düşünsem çok daha fazla madde bulabileceğimden de hiç şüpheniz olmasın. Konuyla ilgili görüşüm; “Bu tür sorular, cevap vermek isteyen üyelerimize karşı bir saygısızlıktır.” Şeklindedir.

Tüm üyelerimizden ricam; “sorularınıza en azından cevap vermeye çalışan üyelerimiz kadar özen gösteriniz.” İnanın bu tür dosyalar insanın cevap verme hevesini kırmaktadır. Ayrıca sizde acaba neden soruma cevap gelmiyor diye düşünmek durumunda kalmazsınız.

Kendi adıma yazıyorum; ben bundan sonra bu tür dosyaları kesinlikle dikkate almayacağım.

Sonuç olarak tüm üyelerimizin bu konuya gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

"Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz. " Kaylan
Levent Menteşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 20:47   #2
modalı
Uzman

modalı kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/12/2005
Excel Vers. ve Dili:
MS Office 2010 Pro Türkçe

modalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 20:47   #3
Haluk
Özel Üye

Giriş: 07/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Office 2010 - İngilizce

Dostum Levent, hislerime tercüman olmuşsun vesselam ....
Eski 15-06-2006, 21:00   #4
Seyit Tiken
Uzman

Seyit Tiken kullanıcısının avatarı

Giriş: 22/08/2005
Excel Vers. ve Dili:
Excel : 2010

Bunlar %100 doğru ve yerinde olan tespitlerdir. Belli kurallara ve düzene asgari ölçüde bile uymayanlara; bir şekilde bu kurallara uymalarını sağlamak için farklı yöntemler bulup uygulamak lazım. Hiç değilse bu tür sorulara Levent Beyin de ifade ettiği şekilde, birazda duyarsız kalmak gerek. Soru sormada bile ufak bir zahmeten kaçınılırsa....yani. Bu tempo ile devam ederse bu düzensizlik ve kuralsızlığın sonucu ne olur?. "Su içilen çeşmenin değerini çok iyi bilmek lazım ve iyi korumak lazım"....Teşekkür ediyorum.

Ve Kim Benim Zikrimden Yüz Çevirirse, O Taktirde Mutlaka Onun İçin Sıkıntılı Bir Geçim (Hayat) Vardır. Ve Kıyâmet Günü Onu, Kör Olarak Haşredeceğiz (Tâhâ-124)

İnsanın En Büyük Dostu Allah'tır - (MİHR)
Seyit Tiken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 21:22   #5
xxrt
Misafir

Dostum Levent,yazına yüzde yüz destek vererek ben de bir kaç kelime ilâve etmek istiyorum.
Foruma atılan başlıklar,dosyalar veya linklere tek tek bakmakta olan bizler bu sıkıntıyı son günlerde yoğun olarak yaşamaya başladık.Hatta boş dosya ekleyip, baştan başa bir proğram isteyen üyeler de var.
Sanırım bunu bir şekilde ele almanın zamanı geldi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 21:36   #6
osmancig

Giriş: 09/01/2006
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 türkçe

haklısınız
osmancig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 21:50   #7
abdi

Giriş: 07/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
office xp pro türkçe

Sayın leventm, Seyit Tiken, xxrt,

Görüşlerinize katılmamak imkansız ve yerinde tesbitlerdir.
Benimde eklemek istediğim bir madde var müsade ederseniz.

Sitede içerisinde arama yapılmadan aynı başlık veya cümlelerle sanki bir şey gibi lanse edilerek dosyasını düzenlettirmek isteyen hatta bütün bir projeyi soran arkadaşlar da mevcuttur.

Benim tesbitlerime göre sitede a-dan z'ye her konuda bilgi mevcut olup biraz araştırma ve parçaları birleştirerek inanıyorumki bir çok arkadaşımız kendi sorduklarını özellikle makro kısmında ki sorular ve cevaplar da aradıklarını çok rahat bulabilirler kanatindeyim.

Saygılar Sunar
Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.
abdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 22:53   #8
kombo

kombo kullanıcısının avatarı

Giriş: 17/02/2006
Excel Vers. ve Dili:
M.Office Excel 2003 Tr.

Sn. leventm'in görüşlerine katılıyorum. O tür hataları bende yaptım belki hala yapmaya devam ediyorum. Bundan sonra daha dikkatli olmaya özen göstereceğim.
Sn. abdi nin görüşlerine ise tam anlamıyla katıldığımı söyleyemeyeceğim. Benim gibi virgülü, noktayı, eşittiri nereye koyacağını bilmeyen, makrodan ve vba kodlamadan anlamayan biri için,sitedeki örnekler bazen derdimize deva olmuyor. Mesela akşamdan beri uğraşıyorum istediğim makro sitede var, fakat bir türlü kendi dosyama istediğim şekilde uyarlıyamıyorum. Belki yaptığım hata çok basit birşey ama olayı çözümleyemeyince sormak zorunda kalıyorum.
Genel bir konuyu şahsi boyutta algılıyormuş gibi oldu ama, pek çok arkadaşında benim durumumda olduğu gözardı edilmemesi gerekli diye düşünüyorum.
Herkese iyi akşamlar dilerim.
kombo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2006, 23:23   #9
mehmett
Altın Üye

Giriş: 18/05/2005
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe

Levent dostumun sözlerine ben de tamamen katılıyorum.

Burada şikayetçi olunan konular "yazılı" olmayan kurallar. Daha doğrusu yazılı olmasına gerek de olmayan, mantıklı ve sağduyulu olan herkesin göstermesi gereken davranışlar. Bunların dışında bir de yazılı kurallarımız var: FORUM KURALLARI. Üyelerimizin çoğu, her fırsatta linkini vererek zorla okuttuğumuz bu kurallara bile -malesef- uymuyorlar. Bu başlığa cevap yazan diğer arkadaşlarımızın da belirttiği gibi Levent'in sözlerine ilave edilecek daha pek çok konu var. Ama böyle giderse Forum Kuralları yüzlerce madde haline gelecek. İnsanlar biraz da kendileri düşünmeli nasıl davranmaları gerektiğini. Başta Sn Levent olmak üzere sorulara en çok cevap veren mod ve üyeler bugüne kadar özverili davrandılar. Hayali sorulara dosyalar oluşturarak, örnek veriler girerek, userform ve makroları sıfırdan oluşturarak çözümler ürettiler. Ama böyle yaptıkça üyeler hazıra konma alışkanlığı edindiler. Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki. (Daha söylenecek çok şey var ama şimdilik yeter.)
Eski 21-06-2006, 10:40   #10
Necdet Yeşertener
Moderatör

Giriş: 04/06/2005
Excel Vers. ve Dili:
Ofis 2003 İngilizce Ofis 2007 Türkçe Ofis 2010 Türkçe

Merhabalar,

Ayda yılda bir kaç soruya yanıt verebilecek düzeyde olan ben bile, sözüm ona örnek dosyayı açtığımda o dosyada kaybolup gidiyorum. Yanıtlayabileceğim bir soru bile olsa yanıtlamaktan çekiniyorum, belki yanlış yaparım düşüncesiyle.

Atom Karınca Levent Bey'in dile getirdiği sorunlara aynen katılıyorum. Örnek dosya gerçekten örnek dosya olmalı, sadece ilgili soruyu içermelidir diye düşünüyorum.

Türkçe'nin Bir Eksiği Yok, Ya Sizin?

Necdet Yeşertener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları