Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Yazılım ve Donanım
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Yazılım ve Donanım Yazılım ve Donanım konuları ve diğer kullanıcılara tavsiye etmek istediğiniz programların açıklamaları.

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-12-2016, 08:42   #1
asri
Altın Üye

Giriş: 24/04/2005
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Varsayılan Sosyometri ve Sosyogram programı

Merhaba,

@Tevfik_Kursun, un danışmanlık ve test desteği ile, program son aşamaya gelmiş durumda.

Anket veri girişi, Numaraya göre liste , Puana göre liste, Sosyogram çizimi, tüm sayfalarda yazdırma özelliği ve bir kaç özellik daha eklendi.
Tüm sayfalar için PDF kaydetme özelliği, dosya kaydedildiği anda pdf olarak açılmaktadır. Tüm öğrencileri için Anket Formları oluşturma eklendi.

* Listeyi ilk olarak öğrenci numarası sıralamasına göre oluşturunuz.
* Anket verilerine göre öğrencinin seçtiği öğrencilerin numaralarını seçim sırasına göre her öğrenci için ilgili kolona giriniz.
* Tabloda sadece beyaz alanlara bilgi girişi yapınız. Renkli alanlara bilgi girişi yapılmamalı.
* Tüm girişler tamamlandıktan sonra Puan Sırala hücresindeki ZA yı tıklayarak puan sıralmasını büyükten küçüğe yapınız.
* Puan sıralaması yapıldıktan sonra Çember kolonunda öğrencilerin yerleştirileceği ilk çember 1 ve diğer çemberler sırası ile gelecek şekilde numaralandırınız.
* Daha sonra Öğrenci Numarası hücresindeki AZ ye tıklayarak sıralamayı öğrenci numarasına göre yapınız.
* Menu sayfasında sosyogram çizerken program tabloyu Puan sırasına göre sırayıp çember bilgilerini aldıktan sonra tekrar öğrenci numarasına göre sırlamaktadır.
* "Genel Bilgiler" sayfasındaki beyaz alanlar değişkendir bilgiler değiştirilebilir. Bu bilgiler diğer sayfalarda kullanılmaktadır.
* Tüm sayfalarda yazıcıya çıktı ve pdf dosyasına kayıt yapılabilmektedir. PDF dosyaları C:\Sosyometri klasörüne kayıt edilmektedir.
* Anket Veri sayfasında çember numaralama kontrolü yapılmaktadır. Puanı yüksek olup çember dışı olan öğrenci var ise uyarmaktadır.
* Anket Veri sayfasında öğrenci numarası var ve adı soyadı boş ise program uyarı vermektedir.
* Anket Veri sayfasında adı soyadı boş ve öğrenci numarası var ise program uyarı vermektedir.
* Anket Veri sayfasında cinsiyet belirtilmemiş ise program uyarı vermektedir.
* Anket Formları PDF olarak "C:\Sosyometri" klasöründe sınıf ismi altında her öğrenci için ayrı ayrı oluşturulur.
* Anket Formları , programın klasöründe pdftk.exe ve libiconv2.dll dosyaları bulunur ise, "C:\Sosyometri" klasöründe tüm öğrencilerin Anket Formları tek PDF olarak oluşturulur.
* Tüm sayfalar 100 öğrenci destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

http://asriakdeniz.com/sosyometri-sosyogram-programi

Saygılarımla.

Bu mesaj en son " 03-01-2017 " tarihinde saat 22:36 itibariyle asri tarafından düzenlenmiştir....
asri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2016, 20:20   #2
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Giriş: 30/07/2012
Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba Asri Hocam,
Elinize sağlık. Menu sayfasındaki çemberler bir nedenden dolayı şimdi yanlış çiziliyor. Nedenini anlamadım. Ama filtrelemeye ihtiyaç yok gibi. Ama rehber arkadaşların fikrini ancak pazartesi alabileceğim. Cuma arkadaşları aradığımda işleri nedeniyle pazartesiye kalmasını rica ettiler. Ben de bırakmak zorunda kaldım.
Öğrencinin seçtiklerini gösteren oklara, kimler seçtiyi ekleyin bence yeter. Bir de renkleri sadeleştirebilirseniz lütfen, daha etkili olur gibi. Bir de okları kalınlaştırın lütfen. İsimler siyah, çemberler kırmızı oklar mavi ve biraz kalın.
Arkadaşların fikirlerini mutlaka ileteceğim.
Saygılarımla
Tevfik_Kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2016, 21:50   #3
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Tevfik_Kursun tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
...
Öğrencinin seçtiklerini gösteren oklara, kimler seçtiyi ekleyin bence yeter. ..İsimler siyah, çemberler kırmızı oklar mavi ve biraz kalın...
Linkdeki dosya güncellendi.

* Oklar kalın mavi, çember kırmızı, isimler siyah
* İsimler çerçeve içine alındı.
* Kimler seçti okları eklendi.
Aynı hücre ilk çift tıklamada kimler seçmiş
Aynı hücreyi ikinci çift tıklamada kimleri seçmiş
Eski 17-12-2016, 22:21   #4
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba,
Şimdi, tahmin ettiğim gibi, çok daha belirgin olmuş. Ancak bu denenmiş bir örnek değil. Çünkü burada Adı Soyadı 27 2, 11, 26 yı seçiyor ve 2. çift tıklamada 2, 11, 26 kendisini seçiyor. Bu olmak zorunda değil ki. Benim oluşturduğum örnekte, hatırlarsanız, 1. yi 16 kişi tercih etmişti.
Seçim doğru, her öğrenci ancak 3 kişiyi seçebilir. Bazı kişileri kimse seçmiyor. Adı Soyadı 30 da olduğu gibi. Adı Soyadı 23 aynı kişiyi 2 kere seçmiş.
Belki çalışabilecek bir demo hazırlayalım ve onu, gerekmese de, arkadaşlara kullandıralım. Sonucu gerçek ortamda deneyelim.
Her hazırladığımı denetip doğrulattıktan sonra kullanıma açmayı tercih ederim. (lütfen çok tenkit ediyorsun demeyin, çünkü bu yıkıcı değil, yapıcı)
Saygılarımla

Bu mesaj en son " 17-12-2016 " tarihinde saat 22:48 itibariyle Tevfik_Kursun tarafından düzenlenmiştir....
Eski 17-12-2016, 22:36   #5
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Merhaba,
... çünkü bu yıkıcı değil, yapıcı)
Saygılarımla
Aksine eleştiriler beni sevindirir. Kızdırmaz

Bu veriler tamamen uydurma bu yüzden gerçek bir uygulama en iyi testtir.
Eski 17-12-2016, 23:01   #6
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba,
Ben de öyle düşünmüştüm. Derdimiz işe yaramış olmak.
İsterseniz daha önce hazırlamış olduğum demoyu deneyiniz. Ben orada çember sayısını denetlemeyi de planlamıştım. Bir de gerçek sahada 1 veya 2 okulda farklı öğretmenlerle deneriz. Bu, sonuçların daha sağlıklı oturmasını sağlar diye düşünürüm.
Saygılarımla
Eski 17-12-2016, 23:02   #7
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Merhaba,
Ben de öyle düşünmüştüm. Derdimiz işe yaramış olmak.
İsterseniz daha önce hazırlamış olduğum demoyu deneyiniz. Ben orada çember sayısını denetlemeyi de planlamıştım. Bir de gerçek sahada 1 veya 2 okulda farklı öğretmenlerle deneriz. Bu, sonuçların daha sağlıklı oturmasını sağlar diye düşünürüm.
Saygılarımla
Seçenlerdeki sorunu çözdüm. kodlamada sorun vardı.
Şimdi 47 için 13 kişi gösteriyor. Ancak oklar üst üste geliyor bunu çözersem uygulanabilir olacak.
Eski 17-12-2016, 23:21   #8
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba,
13 kişi 1077 de görülmeli. Çünkü en çok seçilen ilk çemberde.
Bu noktada belki yerleşim tablosu ile oynamak lazım. Oradaki değişiklikler okların yerini belirliyordu. Ben geçen gün 2,5 - 3 saat oynadım o sayfada. Oradaki değişiklik için bir kolaylık olur mu bilemem. İsterseniz filtrelerle de oynamayın (oynatmayın da - bir anlamı olacağını düşünmüyorum)
Saygılarımla
Eski 18-12-2016, 13:34   #9
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Merhaba,
13 kişi 1077 de görülmeli. Çünkü en çok seçilen ilk çemberde.
Bu noktada belki yerleşim tablosu ile oynamak lazım. Oradaki değişiklikler okların yerini belirliyordu. Ben geçen gün 2,5 - 3 saat oynadım o sayfada. Oradaki değişiklik için bir kolaylık olur mu bilemem. İsterseniz filtrelerle de oynamayın (oynatmayın da - bir anlamı olacağını düşünmüyorum)
Saygılarımla
Sıralamalar kaldırıldı. Menu sayafasına çift tıklama sırasında oluşan liste eklendi.

Çemberlere yerleşimin bir kuralı var mı?
Ençok seçilen ilk çember ok.
Diğer çemberlere yerleşim neye göre yapılıyor. Aldıkları puanın hangi dilimine göre yerleşim oluyor.

Bu bilinir ise tabloda çember bilgisinin bulunmasına gerek kalmaz.
Eski 18-12-2016, 14:39   #10
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba,
Sanırım beklediğiniz cevap ekte.
http://s2.dosya.tc/server3/o0lnr1/Ornek3_TK.rar.html
en çok seçilen en içte, en az oy alan en dışta olacak. Eğer en dışta kalanın değerine bağlı olarak son 3 ya da 4 değer tesbit edilecek.
Kolay gelsin
Saygılarımla

Bu mesaj en son " 18-12-2016 " tarihinde saat 14:46 itibariyle Tevfik_Kursun tarafından düzenlenmiştir....
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları