Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Diğer Excel Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Diğer Excel Soruları Yukarıdaki başlıklara uymayan Excel sorularınızı bu bölüme gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-09-2013, 12:10   #1
emrequzel

Giriş: 20/09/2013
Excel Vers. ve Dili:
2010
Varsayılan Verimlilik Hesabı

Arkadaşlar merhaba öncelikle.Çalıştıgım şirketin verimlilik hesabını yapmam gerekiyor. olması gereken alanlar;

Tarih
Ürün kod
Üretim Bant No
Kişi sayısı
Üretim Mktarı
Üretim Duruş sebebi
Üretim Duruş süresi

bu alanlar el ile girilecek arkadaslar. bir sayfaya veri tabanı olarak şu bantta şu ürün şu kadar kişi ile şu kadar saatte üretiliyor gibi sabit veri tabınını oluşturucam.diğer bu alanların olacağı sayfadada verileri girdiğimde diğer sayfadan standarların ne kadar altında veya ustunde olup olmadıgını kontrol edicek.günlük çalışma dakikasını 525 dk gibi bir süre ile sabit yapıcam. ama nasıl bir şekil olması gerekiyor bilmiyorum okadar ileri düzeyde excell bilgim yok yardımcı olursanız sevınırım..
komple hesaplamayı yapınca örneğin 1 numaralı bant bugununun verimliliği 420 olmuş diyelim standartımız 525 dakıka oldugundan verimin altında kalıcak. ben de bu sonucları haftalık ve aylık olarak grafiğe dökücem. Şimdiden teşekkürler..
emrequzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2013, 09:38   #2
emrequzel

Excel Vers. ve Dili:
2010

yokmu yardımcı olabilicek kimse ?
Eski 21-09-2013, 11:39   #3
1Al2Ver
Altın Üye

1Al2Ver kullanıcısının avatarı

Giriş: 05/11/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus

Merhaba sayın emreguzel,

Öneri ;

Öncelikle, belirttiğiniz alanları içeren, şu an her şeyini elle girdiğiniz verileri örnekleyerek bir tablo oluşturmanız gerekli, sonrasında da sonuçları elle girmeniz ve nasıl elde ettiğinizi yazmanız gerekir.

Çözüm üretecek arkadaşları sizin gibi düşünecek şekilde yönlendirmeniz, çabuk ve doğru çözüm almanızı kolaylaştırır.

Teşekkür ederim.
Eski 21-09-2013, 12:44   #4
muygun
Özel Üye

muygun kullanıcısının avatarı

Giriş: 06/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Merhaba;
Syn. 1Al2Ver'in uyarıları son derece yerinde.
İlk sorunuz olması nedeniyle ilk tablonuz benden. Ama bundan sonraki sorularınız için tablo konusunu dikkate alın.
Eki İnceleyin.

İyi çalışmalar.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip emrequzel-üretim takip.zip (8.5 KB, 104 Görüntülenme)
Eski 23-09-2013, 16:33   #5
emrequzel

Excel Vers. ve Dili:
2010

merhabalar.
öncelikle tesekkür ederim yeniyim kusura bakmayın.
örneğimi attım bir bakarsanız sevinirim.Sizin attıgınız ornegi inceledim fakat üretim rapolarında saat ve dakika mantıgı cok karısık içinden cıkamadım sizin şablon ile çünkü saatte bir yazılmıyor örneğin x ürün ile y ürün 5 kişi ile 2 nolu bantta 95 dk da üretildi gibi durum boyle oluncada dakika hesabı ile sizin tabloyu olusturamadım.cunku 1 ürünün 1 kişi ile 1 dakika da kaç tane üretildiği bilgisine ulaşamadım. Bu yuzden gönderdiğim örnekde verim sutununu kırmızı renk yaptım.fakat hangi veri ile verimi hesaplıcam icinden cıkamadım. nasıl yapabilirim ?
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx örnek.xlsx (22.1 KB, 48 Görüntülenme)
Eski 25-09-2013, 12:50   #6
muygun
Özel Üye

muygun kullanıcısının avatarı

Giriş: 06/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2003 Türkçe

Merhaba;
Tablonuz istediğiniz sonuç için yetersiz.
üretimler sayfasında "verim" hesabını neye göre yapacaksınız?
kısaca verim için;
senaryoda;
hangi ürün , kaç kişi ile , kaç saatte , kaç adet üretilir sorularının karşılığı olmalı (bunlar var)
üretimde yine aynı veriler (hangi ürün , kaç kişi ile , kaç saatte , kaç adet üretildi) olmalı ki "verim" için kıyaslama yapılabilsin. (üretim modülünde ben üretim zamanı göremedim.)
İyi çalışmalar.
Eski 25-09-2013, 15:43   #7
emrequzel

Excel Vers. ve Dili:
2010

teşekkürler suan itibari ile süreleri de eklemiş bulunuyorum ve verimi elde ediyorum.test asamasında suan tablom.çok saolun
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları