Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Diğer Excel Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Diğer Excel Soruları Yukarıdaki başlıklara uymayan Excel sorularınızı bu bölüme gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-11-2017, 04:14   #1
indiririm

Giriş: 06/03/2012
Excel Vers. ve Dili:
2007 türkçe
Varsayılan Makrodaki kodlar başka bilgisayarda değişiyor!!!

Selamüm aleyküm efendim. Hayırlı günler.

Hemen konuya giriyorum. Türkçe bilgisayarda ve türkçe excelde yazdığım makro kodda dosya yolu belirtmem gerekiyor. Belirttiğim dosya yolunda dosya isimlerinde türkçemizde mevcut olan büyük "İ" harfi var. Örn. c:\02.DOSYA İSMİ\.. gibi. Bu yol benim bilgisayarımdaki makroda çalışyor. Fakat ofisdeki bilgisayarlar ingilizce ve excelide ingilizce kullanıyorlar. Bu doysa yolu şu şekilde değişiyor.Ve şöyle oluyor:c:\02.DOSYA ÝSMÝ\... Böyle olunca da dosyanın konumu bulunamıyor diyor bu sorunu nasıl çözebiliriz. Bu kodu universal olarak tasarlayabilir miyiz acaba çok acil yardımlarınızı bekliyorum. Selametle...
indiririm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-2017, 07:24   #2
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Kodlarda Türkçe karakter kullanmayın , ayrıca birden fazla kelime kullanırken boşluk da bırakmayın. Kodların içine gömük olduğu için büyük harf ve Türkçe karakter kullanmanın anlamı yok, zira özel bir çevirmen olmadığı sürece bu tür programlar menşei'nin dilinde okur kodları.

Yani ;

C:\02.dosya_ismi\
C:\02.DOSYA_ISMI\
C:\02.Dosya_Ismi\

şeklinde değiştirirseniz kodlar karaktere takılmadan her bilgisayarda okur ve çalıştırır. Universal hale getirecek yığınla koda da gerek kalmaz, bu en kısa üniversal metod olur. Türkçe anlasa evet güzel olur, ancak bir de Microsoft'un Dünyada yerleşik 212 yerleşik ülke dili ve onların alt dillerinin her biri için bir üretim yapmasını beklemek de çok mantıklı değil.

Dolayısı ile , aksi olmadığı sürece varolanın üniversaline yani ingilizce karakterlere bütün Dünya uymak durumunda...
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-2017, 10:17   #3
indiririm

Excel Vers. ve Dili:
2007 türkçe

Öyle denedim ama malesef olmadı. Kodlarda türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediyorum ama bu dosya yolu olduğu için klasörün isimlerinden kaynaklanan bir problem meydana gelmekte sizin dediğiniz yöntemde dosya yolu bulunamadı diye hata aldım.bu verdiğim örnek çok yüzeysel tasarladığım excel çok derin klasörlerde verileri aldığı için çok fazla klasör yolu oluyor ve klasörlerin isminde de büyük i harf mevcut sorunu hala çözemedim.Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.
Eski 16-11-2017, 07:12   #4
indiririm

Excel Vers. ve Dili:
2007 türkçe

Hala problemi çözemedim yardım edermisiniz. Biraz ACİL de.
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları