Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Diğer Excel Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Diğer Excel Soruları Yukarıdaki başlıklara uymayan Excel sorularınızı bu bölüme gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-03-2009, 12:07   #1
hhakan

Giriş: 23/03/2008
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel XP(2002)
Varsayılan Düşeyara

Meraba Arkadaşlar;

Excel dosyasında "sayfa1" de yaptığım hesaplamalar için; "sayfa2" den DÜŞEYARA formülü ile arama yaptırıp, "sayfa1" e veri çağırmak istiyorum. Örneğin DÜŞEYARA için bakılan değer "15" olsun. "sayfa2" de DÜŞEYARA yapılan hücrelerde "15" değeri yok, bundan dolayı hata veriyor. Ben "15" e yakın en yakın üst değeri bulup getirmesini istiyorum (16,17 gibi.).

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls örnek.xls (13.5 KB, 30 Görüntülenme)
hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2009, 12:40   #2
xternet
Altın Üye

xternet kullanıcısının avatarı

Giriş: 12/11/2004
Excel Vers. ve Dili:
2003 Tr 2010 Tr

Biraz farklı bir çözüm oldu ama bir bakın bakalım. Girdiğiniz değerden yukarı doğru olan değerleri sıralıyor.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls ornek.xls (15.5 KB, 39 Görüntülenme)
http://www.yavuzkoc.com
http://www.rizeihl.com
xternet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2009, 12:41   #3
hamitcan
Uzman

hamitcan kullanıcısının avatarı

Giriş: 01/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe

=DÜŞEYARA(B2;Sayfa2!A1:B6;2;DOĞRU) şeklinde deneyin. "DOĞRU" ifadesi yaklaşık değeri getirecektir.
hamitcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2009, 19:53   #4
hhakan

Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel XP(2002)

Alıntı:
hamitcan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
=DÜŞEYARA(B2;Sayfa2!A1:B6;2;DOĞRU) şeklinde deneyin. "DOĞRU" ifadesi yaklaşık değeri getirecektir.

Yardımlarınız için teşşekkür ederim; ancak DOĞRU ifadesi ile o sayıya yakın küçük değeri getiriyor. Ben yakın olan büyük sayıyı getirmek istiyorum. DOĞRU yerine YANLIŞ yazdım oda olmadı ) Acaba bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Bu mesaj en son " 02-03-2009 " tarihinde saat 19:59 itibariyle hhakan tarafından düzenlenmiştir....
Eski 02-03-2009, 19:57   #5
hhakan

Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel XP(2002)

Alıntı:
xternet tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Biraz farklı bir çözüm oldu ama bir bakın bakalım. Girdiğiniz değerden yukarı doğru olan değerleri sıralıyor.
Teşşekür ederim; ancak pek benim yapmak istediğime uymuyor
Eski 03-03-2009, 09:07   #6
hamitcan
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe

Not: Önce, Sayfa2 deki verileri büyükten küçüğe sıralayın.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar duseyara en yakin en buyuk deger.rar (3.4 KB, 45 Görüntülenme)
Eski 03-03-2009, 09:33   #7
hhakan

Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel XP(2002)
Cool

Alıntı:
hamitcan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Not: Önce, Sayfa2 deki verileri büyükten küçüğe sıralayın.
Ellerinize sağlık ihtiyacım olan da bu idi. Yalnız sizden ricam formülüde açıklarsanız, nasıl çalıştığını bilmek istiyorum.

=DOLAYLI("sayfa2!b"&KAÇINCI(B2;Sayfa2!A1:A6;-1))
Eski 03-03-2009, 11:19   #8
hamitcan
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe

Not: Kırmızı ile işaretlediğim alanı inceleyin.
KAÇINCI FONKSİYONU
Bir dizide (dizi: Birden çok sonuç veren veya satırlar ve sütunlar halinde düzenlenmiş bir grup bağımsız değişken üzerinde işlem yapan tek formüller oluşturmak için kullanılır. Bir dizi aralığı ortak bir formülü paylaşır; bir dizi sabiti bağımsız değişken olarak kullanılan bir sabitler grubudur.) belirtilen sıradaki, belirtilen değerle eşleştirilen öğenin göreli konumunu verir. Öğenin kendisine değil, ama öğenin aralıktaki konumuna gerek duyduğunuzda ARA fonksiyonlarından birinin yerine KAÇINCI fonksiyonunu kullanın.

Sözdizimi

KAÇINCI(aranan_değer;aranan_dizi;eşleştir_tür)

Aranan_değer tabloda bulunmasını istediğiniz değeri bulmak için kullandığınız değerdir.

Aranan_değer, aranan_dizide bulmak istediğiniz değerdir. Örneğin, telefon defterinde numara ararken, aranan değer olarak kişinin adını kullanırsınız, telefon numarası ise bulmak istediğiniz değerdir.

Aranan_değer bir değer (sayı, metin ya da mantıksal değer) ya da bir sayı, metin ya da mantıksal değere yapılan bir hücre başvurusu olabilir.
Aranan_dizi olası aranan değerleri içeren bitişik bir hücre aralığıdır. Aranan_dizinin dizi ya da dizi başvurusu olması gerekir.

Eşleştir_tür -1, 0 ya da 1 sayısıdır. Eşleştir_tür, Microsoft Excel'in aranan_değeri aranan_dizideki değerlerle nasıl eşleştirdiğini belirler.

Eşleştir_tür 1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden küçük ya da eşit olan en büyük değeri bulur. Aranan_dizi artan sırada yerleştirilmelidir: ...-2, -1, 0, 1, 2, ...A-Z, YANLIŞ, DOĞRU.

Eşleştir_tür 0 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değere tam olarak eşit olan ilk değeri bulur. Aranan_dizi herhangi bir sırada olabilir.

Eşleştir_tür -1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden büyük ya da eşit olan en küçük değeri bulur. Aranan_dizi azalan sırada yerleştirilmelidir: DOĞRU, YANLIŞ, Z-A, ...2, 1, 0, -1, -2, ..., vb.

Eşleştir_tür belirtilmezse, 1 olduğu varsayılır.
Uyarılar

KAÇINCI fonksiyonu aranan_dizide uyan değerin kendisini değil konumunu verir. Örneğin: KAÇINCI("b",{"a","b","c"},0) fonksiyonu 2 verir: 2, {"a","b","c"} dizisinde "b"nin göreli konumudur.
KAÇINCI fonksiyonu metin değerlerini eşleştirirken büyük-küçük harf ayrımı yapmaz.
KAÇINCI eşleşen bir değer bulamazsa #YOK hata değerini verir.
Eşleştir_tür 0 ve bakılan_değer metinse, bakılan_değerde joker karakterler, soru işareti (?) ve yıldız işareti (*) kullanabilirsiniz. Soru işareti tek karakter bulurken, yıldız işareti bir dizi karakter bulur. Gerçek bir soru işaretini veya yıldız işaretini bulmak istiyorsanız, karakterden önce bir tilde işareti (~) koyun.
Eski 03-03-2009, 14:02   #9
Ali

Ali kullanıcısının avatarı

Giriş: 21/07/2005
Excel Vers. ve Dili:
İş:Excel 2007-Türkçe Ev:Excel 2003-Türkçe

Yalnız bu formül pek sağlıklı değildir. 14 için en yakın 13 değeri yerine 16'değerinin karşılığını getirir.Aşağıdaki formülü kullanmanızı tavsiye ederim.

Sayfa1'deki B3 hücrenize

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)

=İNDİS(Sayfa2!$B$1:$B$6;KAÇINCI(MİN(MUTLAK(Sayfa2!$A$1:$A$6-B2));MUTLAK(Sayfa2!$A$1:$A$6-B2);0))
yazıp direk ENTER tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basarak formülü giriniz. Bu işlemden sonra excel formül başına ve sonuna otomatik olarak { } ayıraçlarını ekleyecektir.
Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-2009, 21:44   #10
hhakan

Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel XP(2002)

Alıntı:
Ali tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yalnız bu formül pek sağlıklı değildir. 14 için en yakın 13 değeri yerine 16'değerinin karşılığını getirir.Aşağıdaki formülü kullanmanızı tavsiye ederim.

Sayfa1'deki B3 hücrenize

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)

=İNDİS(Sayfa2!$B$1:$B$6;KAÇINCI(MİN(MUTLAK(Sayfa2!$A$1:$A$6-B2));MUTLAK(Sayfa2!$A$1:$A$6-B2);0))
yazıp direk ENTER tuşuna basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basarak formülü giriniz. Bu işlemden sonra excel formül başına ve sonuna otomatik olarak { } ayıraçlarını ekleyecektir.

Ben zaten 14 için en yakın büyük değerini getirtmek istiyorum. Yani 13 değil, 16 yı getirtmeye çalşıyorum. Yinede teşekkür ederim.
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları