Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Diğer Excel Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Diğer Excel Soruları Yukarıdaki başlıklara uymayan Excel sorularınızı bu bölüme gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-08-2016, 20:09   #1
meka5121

meka5121 kullanıcısının avatarı

Giriş: 19/01/2009
Excel Vers. ve Dili:
2013-Türkçe
Varsayılan Değişik Formatta ve Şekilde Girilmiş Tarih/Saat Değerlerini Tek Bir Formata Sokmak

Merhaba,

Şu an sizlerle paylaşamadığım bir excel dosyası mevcut. Bu dosya içinde aslında hücrelerdeki tüm değerler aynı şekilde gözüküyor.

Örnek;

6.6.2016 18:19:00
1.7.2016 11:10:00
10.6.2016 10:00:00
1.6.2016 11:12:46

Bu şekilde binlerce tarih/saat bilgisi mevcut.

Burada filtre kullanarak, karmaşık giyilen tarih/saat değerlerini sıraya sokmaya çalışıyoruz. Fakat şöyle bir durum ortaya çıkıyor.

Örnek olarak hücrelerin üstüne geldiğimizde formül çubuğunda gözüken değerleri yazıyorum.

6.6.2016 18:19:00
1.7.2016 11:10:00
10.6.2016 10:00:00
01.06.2016 11:12:46

Gördüğünüz üzere son hücredeki değer girilirken gün ve ayın başında sıfır değerleri mevcut, fakat bu sadece formül çubuğunda böyle gözüküyor. Ben ne zaman bu sütundaki değerleri sıralamaya çalışsam, bu başlardaki sıfır değerlerinden ötürü ya da diğerlerinde var olmayan sıfır değerlerinden ötürü, doğru sıralama yapamıyorum.

İsteğe uyarlanmış olarak, dd.mm.yyyy hh:mm:ss şeklinde biçimi tüm hücrelere uyguladım fakat yine de sonuç alamadım.

Bu durum için çözüm önerebilir misiniz?

İyi günler
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx saatler.xlsx (83.9 KB, 2 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 16-08-2016 " tarihinde saat 08:39 itibariyle meka5121 tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Excel dosyası eklendi
meka5121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-2016, 20:19   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Örnek belge yüklememişsiniz.

Yazdığınız verileri kopyalayıp excel belgesine aldığımda
(METİN veya GENEL olarak biçimliyken)
Excel otomatik olarak bunların tarih saat olduğunu algılayarak yazıyor
ve sıralama vs. işlemlerinde de sorun görünmüyor.

İsterseniz,
-- boş bir hücreye 0 yazıp,
-- 0 yazdığınız hücreyi kopyalayın,
-- ardından veri alanını seçip
-- ÖZEL YAPIŞTIR -> DEĞERLERİ -> TOPLA -> TAMAM
şeklinde işlem yaparak deneyin.

Ya da birkaç satırlık veri içeren örnek belge yükleyin, onun üzerinden bakılsın.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-2016, 08:40   #3
meka5121

Excel Vers. ve Dili:
2013-Türkçe

Dosya sisteme eklendi.

Ek olarak link gönderiyorum. http://s6.dosya.tc/server7/bpb4lu/saatler.xlsx.html
Eski 16-08-2016, 10:51   #4
meka5121

Excel Vers. ve Dili:
2013-Türkçe

Merhaba,

Sorunu çözdüm.

Öncelikle bütün ilgili hücreleri dd:aa:yyyy ss:dd:hh olacak şekilde biçimlendirdim.

Ardından bir forumdan bulduğum, aşağıdaki kodu çalıştırdım. Bu kodu çalıştırma sebebim, hücrelerin yenilenmesini sağlamaktı. Çünkü istenilen formata gelebilmesi için bunu yapmak gerekiyordu.

SUTUN = Application.InputBox("Sütun İsmini Yaz!", Application.UserName, "Sütun İsmini Buraya Yazınız.")
Range(SUTUN & 2).Select
For Each Alan In Range(SUTUN & 2 & ":" & SUTUN & Range("A65536").End(xlUp).Row) '
SendKeys "{F2}", True
SendKeys "{ENTER}", True
Next Alan
Range(SUTUN & 2).Select
Eski 16-08-2016, 12:40   #5
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Sorununuzu çözdüğünüze göre mesele yok ama,
ilk cevabımdaki 0 kopyala ->özel yapıştır işlemini yapıp sütun biçimini ayarlamanız
yeterli olurdu.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları