Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Diğer Excel Soruları
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Diğer Excel Soruları Yukarıdaki başlıklara uymayan Excel sorularınızı bu bölüme gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-08-2016, 14:25   #1
yalnızefe

Giriş: 28/12/2007
Excel Vers. ve Dili:
M Excel
Exclamation Cari yaşlandırma raporu (muavine göre)

Merhaba arkadaşlar,
Buradaki tüm yaşlandırma başlıklarını kontrol etmeme rağmen borç ve alacak verisine göre istenilen aralıklarda (15,30,45,60...) yaşlandırma raporu veren bir çalışmaya rastlayamadım.

Ekte hazırlamış olduğum tabloda fatura tarihi ve ödeme tarihine göre liste mevcuttur. Lakin sadece fatura tarihlerine göre tutarları yaşlandırabildim. Ama bir çoğumuz isteriz ki bu raporlama, fatura tutarlarını, ödemelerden düştükten sonra kalan tutarı yaşlandırsın.

Bu yarım kalmış çalışmayı yardımcı olacak arkadaşlar ile internet üzerinde bulunmayan bir çalışmaya imza atabiliriz.

Sütunlar açıklaması:
Aging Date: Raporun referans aldığı tarih,
Terms: İlgili firmanın faturasının kaç gün sonra vadesinin dolacağını gösterir,
Balance: İlgili satırdaki tarihe göre carinin bakiyesi,
Invoice/Payment Date: Fatura ya da ödemenin tarihi,
Due Date: Faturanın vadesinin dolduğu ve ödemenin yapılması gerektiği tarih,
Payment: Faturanın ödeme tutarı,
Invoices Amounts: Fatura tutarı

İstenen: Fatura tutarlarının ödemelerden düşürülerek yaşlandırma raporuna dahil edilmesi.

Sonuç: Sonrasında pivot yaparak özet tablo almak mümkün olacaktır.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx AR Aging.xlsx (500.2 KB, 42 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 13-08-2016 " tarihinde saat 09:09 itibariyle yalnızefe tarafından düzenlenmiştir.... Neden: DOSYADA DEĞİŞİKLİK YAPILDI. ÖRNEK EKLENDİ
yalnızefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2016, 17:20   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Belge ekte. Ek yenilendi ( 14.08.2016 21:58 ) .
.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm AR Aging.yaşlandırma.xlsm (378.7 KB, 109 Görüntülenme)

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.

Bu mesaj en son " 14-08-2016 " tarihinde saat 20:58 itibariyle Ömer BARAN tarafından düzenlenmiştir....
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2016, 21:48   #3
yalnızefe

Excel Vers. ve Dili:
M Excel

Çok teşekkürler Ömer bey,

Konuyla ilgili olarak internette eksikliği bu çalışmanız ile gidermiş oldunuz. Tebrikler.
Eski 14-08-2016, 21:53   #4
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Daha evvel benzer bir konu vardı ve yine ben cevaplamıştım (formül ile çözüm).

İlgili konu sayfası : Borç yaşlandırma fatura sayıları

Bu konu sayfasındaki örnek belgeye de bir bakın isterseniz.

İyi günler dilerim.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Eski 15-08-2016, 10:20   #5
yalnızefe

Excel Vers. ve Dili:
M Excel

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Daha evvel benzer bir konu vardı ve yine ben cevaplamıştım (formül ile çözüm).

İlgili konu sayfası : Borç yaşlandırma fatura sayıları

Bu konu sayfasındaki örnek belgeye de bir bakın isterseniz.

İyi günler dilerim.
.
Evet o örneği incelemiştim lakin ödemelere göre bir yaşlandırma değildi. Şu an yapılan daha kapsamlı bi çalışma oldu.
Eski 15-08-2016, 10:59   #6
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Sanırım bir yanlış anlaşılma var, örnek belgenizdeki ödemelerle ilgili olarak yapılan tek işlem; ödeme satırına (fatura sütununda veri yoksa şeklinde kontrol yapılarak) veri yazılmaması şeklinde.
Hazırladığım kod, firma son satırındaki BAKİYE (ödemeler bakiye hesabında dikkate alınmıştır zaten) tutarından, en alttan başlayarak (yani en geç tarihten başlayarak) fatura tutarlarını gün hesabıyla sütunlara dağıtıyor (bakiye tutarına ulaşana kadar).
Bağlantı adresini verdiğim konu sayfasındaki örnekteki tek fark bakiye bilgilerinin fatura sayfasında değil ayrı bir sayfada olması.
Yani yapılan işlem aynı aslında.

Eski 15-08-2016, 14:54   #7
yalnızefe

Excel Vers. ve Dili:
M Excel

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sanırım bir yanlış anlaşılma var, örnek belgenizdeki ödemelerle ilgili olarak yapılan tek işlem; ödeme satırına (fatura sütununda veri yoksa şeklinde kontrol yapılarak) veri yazılmaması şeklinde.
Hazırladığım kod, firma son satırındaki BAKİYE (ödemeler bakiye hesabında dikkate alınmıştır zaten) tutarından, en alttan başlayarak (yani en geç tarihten başlayarak) fatura tutarlarını gün hesabıyla sütunlara dağıtıyor (bakiye tutarına ulaşana kadar).
Bağlantı adresini verdiğim konu sayfasındaki örnekteki tek fark bakiye bilgilerinin fatura sayfasında değil ayrı bir sayfada olması.
Yani yapılan işlem aynı aslında.
Ters bir bakış açısıyla geliştirmişsiniz kodlamayı. Ama burada mühim olan piyasada bakiyeli olarak ya da ödemeli olarak sağlıklı bir excel çalışmasının olmayışı idi. Bu eksiklik giderilmiş oldu. Bir çok finansçı ilgili cari hesapların muavin ya da hareketleri ile kolaylıkla yaşlandırma yapabilecekler.
Eski 15-08-2016, 20:58   #8
haimow
Altın Üye

Giriş: 05/03/2007
Excel Vers. ve Dili:
2007

Ömer Bey,

Harika bir çalışma elinize sağlık.

Finans-Muhasebe konusunda sitede maalesef bence fazla doküman bulunmuyor, bu bir çok arkadaşın işine yarayacaktır.

İyi Çalışmalar
haimow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-2016, 22:07   #9
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Alıntı:
haimow tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ömer Bey,

Harika bir çalışma elinize sağlık.

Finans-Muhasebe konusunda sitede maalesef bence fazla doküman bulunmuyor, bu bir çok arkadaşın işine yarayacaktır.

İyi Çalışmalar
Merhaba.

Aslında yeterince doküman/açılmış konulara verilmiş cevaplar olduğunu düşünüyorum.

Paket program gibi hazır belge arıyorsanız bu yanlış olur.
Muhasebe-finans ile ilgili (ne bileyim, muavin txt'den listeler oluşturma,
belli hesap kodlarına göre listeleme, amortisman, finansal kiralama,
faiz-adat hesaplama, BA-BS formları için listeler oluşturma/teyit yazıları hazırlama gibi)
birçok açılmış ve çözüme ulaşmış konu olduğunu biliyorum.

Muhasebe-finans ile uğraşan kişilerin zaten kullanmakta oldukları paket programlar var
ve bu programlar birçok ihtiyacı karşılıyor aslında.

Forum üyeleri genellikle bu paket programlara yeterince hakim değil ya da programı satın aldıkları
firmalardan destek istemek yerine (ilave destek, neticede firmalar için para anlamına geliyor
ve firma yetkililerini bu para için ikna etmek muhasebe-finans bölümlerinde ücretli çalışanlar
açısından güç olduğu için) forumlara/diğer meslektaşlarına başvurmak durumunda kalıyor.

Konu açarak soru soranlara, benim gibi zevkle cevaplar veren üye her zaman vardır ve çözüme mutlaka ulaşılır.

Herneyse, iltifat için teşekkürler.
Faydalı olması dileğiyle.
.

Eski 15-08-2016, 22:13   #10
haimow
Altın Üye

Giriş: 05/03/2007
Excel Vers. ve Dili:
2007

Aslında doğru söylüyorsunuz ben kişisel yaklaştım böyle bakınca epey bir doküman mevcut, kendime göre bir şeyler bulamadım diye haksızlık yapmışım
Ne olursa olsun senelerdir girip bilgi edindiğim bir site , emeği geçenlere teşekkürler..
haimow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları