Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-01-2018, 14:05   #1
okavut
Altın Üye

Giriş: 22/02/2007
Excel Vers. ve Dili:
excel 2010 - 2013
Varsayılan UserForm

Hazırlamaya çalıştığım userformda;

Seçilen ComboBax dan ilgili sayfaya gidilecek (Örnek Olarak Planlama İşleri seçilince veri sayfasından B2:B100 aralığında seçilen iş isminin yanında bulunan a2:a100 aralığında bulunan sayfaya gidilecek. Büyük Su İşleri seçilince F2:F100 aralığında seçilen iş isminin yanında bulunan a2:a100 aralığında bulunan sayfaya gidilecek)

Ana sayfa olarak gelecek olan Userform ekranı kaplaması gerekiyor, (farklı ekran tiplerinde kullanılacaktır).

Saygılarımla.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm SORU.xlsm (65.9 KB, 5 Görüntülenme)
okavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2018, 22:13   #2
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit

Userformu tamekran açmak için :

Doğru hatırlıyorsam sayın Haluk'un kodları ile userformun initialize olayında :

Alıntı:
Dim X1 As Long, Y1 As Long, Y2 As Long, X2 As Long
Dim CX As Double, CY As Double
Dim MyCtrl As Control
X1 = Application.Width
Y1 = Application.Height
X2 = Me.Width
Y2 = Me.Height
CX = X1 / X2
CY = Y1 / Y2
Me.Width = X1
Me.Height = Y1
For Each MyCtrl In Me.Controls
MyCtrl.Top = MyCtrl.Top * CY
MyCtrl.Left = MyCtrl.Left * CX
MyCtrl.Width = MyCtrl.Width * CX
MyCtrl.Height = MyCtrl.Height * CY
On Error Resume Next
'MyCtrl.Font.Size = MyCtrl.Font.Size * CY
On Error GoTo 0
Next
Bu şekilde , ekran farkı olmaksızın her tipinde tamekran açılacaktır. Yine de kenarlardan ekran görünsün derseniz, boş bir excel açın ve kenarlardan istediğiniz kadar daraltın ve kapatın. Sonra bu dosyayı açın. Alttaki excel önceki ayarda açılır, userform da aynı ölçüde üstüne açılır. Yani , tamekran olan excelin kendisi olmalıdır veya ufaltılmalıdır. Userform ekrana değil , her zaman excele tamekran olur. Diğer anlamda , userform tamekran açılmadığında aslında excel tamekran değildir.

Combolara ikili sütun değeri almak için , hâlâ initialize içinde :

Alıntı:
Sheets("VERİ").Activate

ComboBox1.ColumnCount = 2
ComboBox1.ColumnWidths = "40;120"
ComboBox1.RowSource = "VERİ!A2:B" & Sheets("VERİ").Range("A65536").End(xlUp).Row

ComboBox2.ColumnCount = 2
ComboBox2.ColumnWidths = "40;120"
ComboBox2.RowSource = "VERİ!c2:d" & Sheets("VERİ").Range("c65536").End(xlUp).Row
'.
'. " siz diğerlerine devam edin , userformda gereken yonlendirmeyi yazdım. Sütuna alttan üste baktıkları için istediğiniz kadar satırı veri sütunlarına ekleyebilirsiniz , görecektir...
'.
Comboda seçtiğiniz sayfaya gitmek için, comboboxa çift tıklayıp açılan olayında :

Alıntı:
Private Sub ComboBox1_Change()
Sheets(ComboBox1.Value).Select
MsgBox "Listede seçilen sayfa açıldı"
Unload userform1
End Sub

Private Sub ComboBox2_Change()
Sheets(ComboBox2.Value).Select
MsgBox "Listede seçilen sayfa açıldı"
Unload userform1
End Sub
Son olarak vba kısmında tasarımdaki combolara tek tıklayın, solda properties de sütun başlıklarını yerleştirin. Nasıl olacağı kodların altında not olarak bırakıldı. Yani her combo için 4 işiniz var. Bu arada P5 gibi olmayan sayfalarınız var , buna dikkat edin .

Bunlar örnek olarak userform içinde yapıldı , cursor'un sıralı hareketi için tasarımda userforma sağ tıklandı ve tab order seçilerek araçlar mantıklı sıraya sokuldu. Siz kalanları bunlardan örnekleyerek devam edebilirsiniz.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm SORU.xlsm (75.1 KB, 19 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 18-01-2018 " tarihinde saat 07:38 itibariyle cems tarafından düzenlenmiştir....
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-2018, 06:12   #3
okavut
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
excel 2010 - 2013

Sayın Cems öncelikle çok teşekkür ederin. Emeğinize ve elinize sağlık.

Ustat ben durumu ifade edemedim kusura bakma, benim isteğim sayfa seçilince o sayfanın aktif olması idi. Örnek olarak planlamada iş seçilince USerForm kapanacak seçilen sayfa açılacak

Saygılarımla
Eski 18-01-2018, 07:39   #4
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit

Alttaki kod blokunda koyu olarak Combo kodlarına sayfa seçilince userformu kapatan ek satırı yazdım , zamansızlık nedeni ile örneği değiştirmedim . Siz lütfen ekleyerek devam edin..
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-2018, 16:32   #5
okavut
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
excel 2010 - 2013

Sayın Cems

Teşekkürler
Yanıtla

Konu Araçları