Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-12-2017, 16:34   #1
balalayka
Altın Üye

Giriş: 09/04/2007
Excel Vers. ve Dili:
2007
Varsayılan Textboxa göre listboxu süzme

Merhaba arkadaşlar
ekteki dosyamda tek yapamadığım yer listboxun üstündeki textbox a girilen harfe göre otomatik süz yapması gerekiyor.

şimdi yapamadığım nokta şu; süz ü yapıyorum bu sefer diğer ayarlar bozuluyor. şuanki ayarları işimi göruyo ama bu seferde harfe duyarlı süz yapamıyorum. yani süz yapınca tek veya çift tıklamayla verileri textboxlara getirip değişiklik yapmak, verisi olmayanlara veri girmek istiyorum. yeni kayıt olmayacak, hali hazırdaki kayıtlar üzerinde değişiklik yapacağım.

şuan useform güzel çalışıyor bir noktaya kadar getirdim ama ana dosyamda liste sayım 100 ün üzerinde ve listede araması çok zor oluyor.
Süz konusunda yardımcı olabilirsek sevinirim. yani süz yapınca aynı zamanda exell tablosunuda süzmeli veya süz yapınca hangi isim geldi ise o ismin satırına veri girebilmeliyim.

yardımlarınızı rica ediyorum
saygılarımla
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm KAYIT.xlsm (39.5 KB, 7 Görüntülenme)
balalayka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2017, 17:26   #2
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Alıntı:
balalayka tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
süz yapınca hangi isim geldi ise o ismin satırına veri girebilmeliyim.
Yanlış bilmiyorsam ; süzülmüş veriye ek veri giremezsiniz . Veri eklemek için satırı bir benzersiz özelliğine dayanarak BUL ile bir form üzerinde bulmanız gerek. Bundan sonra değiştir özelliği ile istediğiniz şekilde veri ekler ya da onarabilirsiniz .

Sitede bul sil değiştir kelimelerini aratınız, çok fazla örnek var.
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2017, 19:02   #3
halit3
Uzman

halit3 kullanıcısının avatarı

Giriş: 18/01/2008
Excel Vers. ve Dili:
2003 excel türkçe

Aşağıdaki linkdeki dosyayı irdeleyiniz işinize yarayacak kodlar var.

http://www.excel.web.tr/f128/listbox...l-t114768.html

Forum Kuralları
halit3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2017, 00:58   #4
balalayka
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2007

arkadaşlar neredeyse incelemediğim dosya kalmadı konuyu araştırmadan direk eklemi değilim. Bir yerlerde hep hata alıyorum, süzmeyi yapsam süzdüğümü tıkladığım zaman sıralama anlamsız geliyor. Örnek vermek gerekirse ekteki dosyada mesela süzme olayını yaptım ama satırlar anlamsız geliyor. Misal Bülent sarıçam ismini süzdürdüm. süzdürdüğüm bülent sarıçam ismine tıkladığımda 9 nolu satırdaki defter bilgilerini textboxlara getirtemiyorum. süzdürdüğüm zaman ilk sıradaki bilgiler geliyor. süzdürmeden bülent sarıçam ismine tıkladığımda ise textboxlara 9 nolu satırdaki bilgiler gayet güzel geliyor. Yani bu listede yeni kayıt satır vs eklenmeyecek silme işlemi olayacak. sadece daha önce isimleri olan exel listesinde düzeltme butonu ile (listede ismi kaydet butonudur) süzdürdüğüm isimlere ait satırlarda bilgi değişikliği yapılacak. Yarına yetiştirmem lazım oldukça yüklü veri girişi yapılacak. Bir üstadımdan bu konuda yardım istiyorum. kendi bilgim ve becerimle buraya kadar getirtebildim. çok basit bir süzme ve bu süz işlemini takiben süzülen ismin exell listesindeki satırında düzenleme yapılması yeterli olacak. Umarım anlatabilmişimdir derdimi

yardımlarınızı rica ediyorum arkadaşlar. Yani anlayan arkadaşlar beni başka bir linke dosyaya vs yönlendirmek yerine bu dosyada nasıl bir kod eklemem konusunda bilgi paylaşabilirse sevinirim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm KAYIT.xlsm (35.6 KB, 6 Görüntülenme)
Eski 28-12-2017, 03:51   #5
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Dosya ekte.
.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm KAYIT_BRN.xlsm (51.6 KB, 14 Görüntülenme)

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2017, 09:44   #6
balalayka
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2007

Ömer abi merhaba
öncelikle çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Dosyanın ve süz'ün çalışma şekli tam istediğim gibi bu şekilde olması yeterli benim için.

Dosyanın başka amacı yok satır seçilmesine de gerek yok. Ancak XX sayfası, dosyanın çalışması için çok elzem değilse XX sayfası olmadan bir düzenleme yapabilir miyiz yani kaldırabilir miyiz bu sayfayı abi. Ekolarak Listboxun kaynağını LİSTE sayfasından da çekebiliriz. (örnek dosyada bu sayfayı eklememişim ama ana dosyamda Bütün verilerin isim listesinin vs çekildiği LİSTE isimli bir sayfam var) . Hatta bu mesaja senin yaptığın düzenlemelerle LİSTE sayfasını da ekleyerek dosyayı ekliyorum. 2019 2020 ... yılarında da kullanılacağı için listeyi ana liste den çekmesi daha doğru mu olur diye düşünüyorum.

Birde abi son olarak çok elzem değil ama ciddi kolaylık olacak, textbox15 te başka textboxa gerek olmadan süzdürme işlemini ismin yanı sıra numaradan da yapabilir miyiz mümkün müdür ?
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm KAYIT_BRN.xlsm (48.5 KB, 3 Görüntülenme)
Eski 28-12-2017, 12:09   #7
halit3
Uzman

halit3 kullanıcısının avatarı

Giriş: 18/01/2008
Excel Vers. ve Dili:
2003 excel türkçe

Alternatif olsun diye farklı iki adet userform ekliyorum irdeleyiniz.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm KAYITek.xlsm (124.2 KB, 7 Görüntülenme)

Forum Kuralları
halit3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2017, 12:41   #8
balalayka
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2007

Alıntı:
halit3 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
alternatif olsun diye farklı iki adet userform ekliyorum irdeleyiniz.
teşekkür ederim üstad 2 nolu form başka bir projeme ilham olacak çok saol.
Eski 29-12-2017, 00:02   #9
balalayka
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2007

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.

Dosya ekte.
.
abi senin dosyada süz işlemi yapınca exell tablosunda süzme olayı 4.satırdan başlıyo yani ilk 3 satırın düzenini bozmuyor. Olması gerekende budur. Ama benim ana dosyaya aynı kodları ekliyorum 2018 DT sayfasında 2. satırdan itibaren süz sonuçlarını veriyor ve haliyle ilk 3 satırın düzenini bozuyor. Sendeki gibi olması lazım. biristisnamı felan mı var ? Ben benim dosyaya kodları aktarırken bir şeyimi kaçıyorum gözden ?
Eski 29-12-2017, 00:24   #10
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Forumda sorulan sorulara benim gibi fazlaca destek olanların ortak isteği: soruların "gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge" üzerinden sorulması.
Buna ilişkin kısa açıklamayı da cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde bu nedenle yazdım.

Önce, varsa sayfada mevcut filtreyi kaldırın.
Başlık satırlarının konumu gerçek belgenizde farklı ise (örneğin başlık bölmünün en alt satırı 2'nci satır ise) Userform'un kod kısmını açıp;
-- CTRL+H tuşlarına basın, aranan kısmına A3, yerine yazılacak kısmına A2 yazıp "tümünü değiştir"i seçin,
-- Tekrar CTRL+H tuşlarına basın bu kez aranan kısmına A4, yerine yazılacak kısmına A3 yazıp "tümünü değiştir"i seçin.

Bu şekilde çözülmesi lazım.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları