Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-07-2004, 13:00   #1
lovekiller

Giriş: 07/07/2004
Varsayılan Sütunda karşılaştırma yapma

Herkese merhaba.Benim bir şeye ihtiyacım var.Bir sütunda çok fazla veri var ve bu veriler arasında birbiri ile aynı olan değerleri bulmam gerekiyor.Sütunda aynı verileri bulup ortaya çıkaran kodlar var mı acaba?Biraz araştırdım ama tam istediğim sonucu bulamadım.Tşk.
lovekiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2004, 16:14   #2
Hüseyin
Administrator

Giriş: 01/06/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 - Türkçe

Sayın lovekiller,
eminim görmüşsünüzdür, ama ben yinede bir sorayım dedim, aşağıdaki linkte sizin isteğinizi karşılayacak bir açıklama olabilir.
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=31

Veya istediğiniz sonucu biraz daha açarsanız;

Sütundaki mükerrer veriler bulununca işaretlenecekmi, silinecekmi?
Bunları sıralama ile ayırma şansınız olabilirmi.

Görüşmek üzere.

LÜTFEN EXCEL SORUSU SORMAK İÇİN EKLEMEYİN.
ÖZELDEN SORU YANITLAMIYORUM!!!

Hüseyin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-2004, 12:33   #3
hamitcan
Uzman

hamitcan kullanıcısının avatarı

Giriş: 01/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe
Varsayılan Re: Sütunda karşılaştırma yapma

BU YAZIYI BENDE BİR SİTEDEN ALMIÞTIM. AMA ÞİMDİ HATIRLAMIYORUM. DENEDİM DOÐRU ÇALIÞIYOR, İÞİNİZE YARAYACAKTIR.

İYİ ÇALIÞMALAR!.............

MÜKERRER KAYITLARI İÞARETLEMEK

Varsayalım Excel kullanıyorsunuz ve elinizde upuzun bir sütun liste var. Bu liste içerisinde, mükerrer (yani birbiri ile aynı) kayıtların olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Ayrıca bu tür kayıtlara rastlandığında, kırmızı ile işaretlenmesini istiyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız? Elbette Excel'in KOÞULLU BİÇİMLENDİRME seçeneğini kullanarak.

ADIM 1: Bu işlemi nasıl yapacağınız adım adım anlatalım. Ã?nce boş bir hesap tablosu açın ve A sütununa örnek bilgiler girin. Bu hücrelerde birden fazla tekrar edenleri kırmızı ile işaretlemek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz. Ã?nce A sütunun tamamını seçili duruma getiriyoruz. EKLE menüsünden AD * TANIMLA komutunu çalıştırıyoruz.

ADIM 2: Seçmiş olduğumuz alana herhangi bir isim veriyoruz. Biz örneğimizde TEST adını kullandım.

ADIM 3: Seçim hala aktifken BİÇİM menüsünden KOÞULLU BİÇİMLENDİRME komutunu çalıştırıyoruz.

ADIM 4: Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde KOÞUL1 altındaki aşağı doğru açılan liste kutusuna =EÐER(EÐERSAY(TEST;A1)>1;DOÐRU; YANLIÞ) formülünü girin.

ADIM 5: Diyalog kutusu hala açıkken BİÇİM düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde mükerrer hücrelerin gösterileceği stili (kırmızı, kalın gibi) belirleyin. İki kere TAMAM düğmesine basın.

ADIM 6: Artık mükerrer kayıtların kırmızı ile işaretlendiğini göreceksiniz. Hayırlı olsun.
hamitcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları