Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-01-2018, 21:23   #1
byfika
Altın Üye

Giriş: 15/08/2009
Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007
Varsayılan Seçilen sütundaki boş hücreye Userformdan veri girişi

Bir ana Userformdan, diğer rast gele alt Userform seçilerek istediğimiz sütunun ilk boş hücresine alt alta veri girişi yapılabilinir mi?
Bilgi için şimdiden teşekkürler
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm userformdan hücreye.xlsm (13.3 KB, 3 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 03-01-2018 " tarihinde saat 22:42 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
byfika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2018, 00:10   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

İsteğiniz elbette yapılabilir gibi görünüyor ama,
Ana USERFORM'u ve diğer userformları (ayrı ayrı userforma gerek varmı sorusunu öncelikle düşünün derim) tasarlayın gerekli nesneleri ekleyin ki yol belli olsun.
Sorunuz bu haliyle çok afaki görünüyor.

Belki de bir adet userform, bunun üzerindeki Combobox'tan başlık seçimi, eklenecek veriyi yazmak için bir TextBox, ekleme işlemi için bir CommandButton yeterli gibi görünüyor.

Veri düzeltme ve silme işleminden hiç bahsetmemişsiniz.
Bence bir adet de ListBox eklenip, Combobox'ta seçilen başlıktaki veriler bu listboxta listelenip,
-- listedeki veriye çift tıklama ile veri doğrudan silinebilir veya
-- daha anlamlı olarak listedeki veriye çift tıklandığında veri, formdaki TextBoxa alınır, düzeltme yapılıp üstüne yazılabilir veya
eklenecek ikinci bir combobox ile veri tamamen silinebilir olmalı.

Herneyse önce siz belgenin ve userformun işleyişi konusunu kafanızda netleştirin,
buna uygun userformu/userformları tasarlayıp örnek belgenizi yenileyin ve onun üzerinden destek isteyin derim ben.

Bir forum üyesi, başı sonu belli, tasarımı tamamlanmış konuyu cevapsız bırakmayacaktır.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2018, 00:30   #3
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007

Ömer bey, ilginize teşekkür ederim. Amacı tam yazmadığımdan userformun işleyişi biraz afaki kalmış. Userformların ayrı ayrı olamasının sebebi girilecek olan verilerin bağımsız olması. Tabii ki veri düzeltme ve silme olayı düşünülebilinir. örneğin: ihtiyaca göre sadece D sütununa veri girilecek diğerlerine girilmeyecek. Diyelim ki başka sütunda girilmiş veri satırı 250 ama veri girdiğimiz bu sütunda 8. satıra veri giriyoruz. Bu nedenle her sütun için ayrı bir userform oluşturmak istedim. Aynı satırdaki veriler birbirinden tamamen bağımsız. Sütunların bazısında 4 hücre bazısında 1500 hücre kullanılabilir. Veri tabanı gibi bir oluşum olacak. Diğer sayfalarda kullanılacak olan bu veriler, veri doğrulama ile bu sayfanın farklı sütunlardan ve farklı satırlardan alınan veriler, veri doğrulamanın yapıldığı sayfa için farklı veri konfigurasyonu oluşturacak. (Basit bir deyimle bilgisayar kasasını oluşturan farklı hardware seçerek bir konfigurasyon oluşturulması gibi.) Örnekte sütunlara göre verilerin bazısının uzun bazısının kısa verilmesi bu sebepten.

Bu mesaj en son " 04-01-2018 " tarihinde saat 01:01 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
Eski 04-01-2018, 00:54   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Elim durmadı yine!...

Fikir vermesi bakımından ekli belgeyi inceleyin.
.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm userformdan hücreye.xlsm (30.7 KB, 7 Görüntülenme)

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2018, 01:11   #5
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007

Ömer bey, Göndermiş olduğunuz örnek olur, ben listbox'lı düşünmemiştim. Ana userform ve üzerinde alt userforma yönlendiren commandbutton lar olarak düşünmüştüm. Çok teşekkürler. Başlık 5 kodlamışsınız, diğer başlıklara ben uyarlarım. Tekrar tekrar teşekkürler. Ellerinize sağlık.

Bu mesaj en son " 04-01-2018 " tarihinde saat 20:55 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
Eski 05-01-2018, 20:30   #6
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007
Varsayılan Userformdan hücreye problemi

yeni konu açılmıştır

Bu mesaj en son " 07-01-2018 " tarihinde saat 21:44 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir.... Neden: ek örnek
Eski 07-01-2018, 12:52   #7
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007
Varsayılan seçilen sütundaki boş hücreye user formdan veri girişi

yeni konuya aktrıldı

Bu mesaj en son " 07-01-2018 " tarihinde saat 21:45 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları