Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-02-2017, 20:11   #1
bluefalcon
Altın Üye

bluefalcon kullanıcısının avatarı

Giriş: 22/12/2005
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 TR
Unhappy Kapalı Access Tablosunda Belirli Kelimeleri Saydırmak

Arkadaşlar merhaba,

Forumda aradım ancak bulamadım. Kapalı bir Access accdb dosyam var ve bir userform ile bu ve bunun gibi diğer birçok dosyaya veri kayıt, silme ve değiştirme işlemleri yaptırıyorum. Access konu ve sorgularına çok yabancı olmama rağmen Allah tan birkaç örnek bulup uyarladıktan sonra Access kayıt ve silme işlemini tamamladım.

Sorum şudur ki, aşağıdaki gibi bağlantı kurduğum tabloda bulunan SICIL sütunundaki TEMIZLIK, YEMEKHANE, GUVENLIK gibi kelimelerle başlayan ifadeleri saydırmak istiyorum. Bu kelimelerin anlamı tabloda yanlarında bulunan rakamlarla kişilerin sicil numaralarını oluşturuyor(TEMIZLIK-01; YEMEKHANE-35; GUVENLIK-05 vs. gibi) yani kadroda bulunan personeller gibi sabit bir sicil numaraları olmadığından unique olabilmeleri açısından böyle bir yöntem düşündüm. Ama bir türlü rakamı alamıyorum, bilgisi fikri olan varsa ve paylaşırlarsa çok memnun olurum;

Const Tablo As String = "SELECT Count ('PERSONEL.SICIL' AS 'TEMIZLIK' FROM 'PERSONEL'"
Const MAC As String = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=D:\Mega\Projects\ProjeMac\Files\Mac.accdb"

Dim baglan As ADODB.Connection
Dim ks As ADODB.Recordset
Dim TasNum As Long

Set baglan = New ADODB.Connection
baglan.Open MAC
Set ks = New ADODB.Recordset

ks.Open MAC, baglan, adOpenForwardOnly
If Not ks.EOF Then
TasNum = ks.Fields(0).Value
End If
ks.Close
baglan.Close
MsgBox TasNum & " kisi var"
End Sub
bluefalcon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-2017, 22:55   #2
bluefalcon
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 TR
Unhappy

Arkadaşlar

Hatayı aşağıdaki satırda veriyor, mantık yürüterek birkaç deneme yaptım ama bir türlü TEMIZLIK ifadesini içeren satırların sayısını SICIL sutunundan getiremedim.

Const Tablo As String = "SELECT Count ('PERSONEL.SICIL' AS 'TEMIZLIK' FROM 'PERSONEL'"
Eski 05-02-2017, 13:42   #3
vardar07
Destek Ekibi

vardar07 kullanıcısının avatarı

Giriş: 19/03/2008
Excel Vers. ve Dili:
Office 2007 Enterprise Türkçe

Örnek dosyanızı eklerseniz mutlaka bilgisi olan birileri cevap yazacaktır. Afaki uğraşılmaz. Bilginize!

Örnek excel dosyanızı,açıklamalarını da yazarak; UPTERABİT.COM, DOSYA.TC, DOSYA.CO gibi dosya paylaşım sitelerine ekleyip linkini burada bildirirseniz yardım almanız daha kolay olur.

Özel mesajlarda sorulan sorulara cevap vermiyorum.
vardar07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2017, 18:15   #4
bluefalcon
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 TR
Smile

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Aşağıdaki satır ile çözüldü

ks.Open "select COUNT(SICIL) from PERSONEL WHERE SICIL LIKE '%" & say & "%'", con, 1, 1
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları