Yalnız Mesajı Göster
Eski 09-02-2018, 18:55  
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

İlave talep geleceğini tahmin ettiğimden o şekilde yazmıştım.
Önce belge tasarımı ve iş akışının kafada netleşmesi gerekir, bu kısım tamam olduğunda mutlaka bir çözüm bulunur.

Bir örnekle netleştirelim:
► Önce C9'a 20 yazdınız.
-- E9:I9 arasına 3'erden toplam 15 dağıtıldı,
-- alt satıra ise geriye kalan 5 (20-15) sayıısı 1'er şeklinde dağıtıldı.
► Sonra G9'daki 3 sayısını sildiniz.
-- bu durumda silinen 3 sayısının E9, F9, H9 ve I9'a dağıtılması gerekmiyor mu?
-- G9 silindiğinde otomatik silinen G10'daki 1 sayısının da E10, F10, H10 ve I10'a dağıtılması gerekmiyor mu?

► İşlem akışı 1) C sütununa sayı yaz dağıtımı yap, 2) dağıtımı yapılan değerlerden üst satırdaki birini sil, daha sonra gerekli ise üst satırdan birini daha sil .... şeklinde,
silme işleminden sonra tekrar C sütununa bir sayı yazarsanız iş akışı başa döner ve tüm sütunlara dağıtılır.

► Başlangıçtaki isteğiniz:
-- hangi işlemi (yazma/silme) yaparsanız yapın, E9:I10 arası toplamının C9'a eşit olmasını siz istiyorsunuz.
-- (C9-15) / 5 işlemi sonucunun her zaman TAMSAYI OLMAYACAĞInı zaten öngörmediniz mi?

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla