Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-01-2011, 14:26   #1
incsoft
Altın Üye

Giriş: 18/08/2009
Excel Vers. ve Dili:
2003
Varsayılan detaylı sorgulama

Arkadaşlar bu konuda daha önceden de bir sorum olmuştu ancak örnek dosyam tam açıklayıcı olmadığından dolayı sizlere yeni bir dosya hazırlayarak gönderme gereği duydum.Bu dosyadaki amacım EĞER ya da başka komutlarla manual olarak yapılan işlemleri otomatik olarak yaptırarak zaman kaybını aza indirmek.Bu raporun amacı tezgahların hangi tipde,hangi vardiyada ne kadar süre çalıştığı ve ne kadar üretim yaptığını datalardan sorgulamak olacak.Hedefleri içinde ikinci bir sayfada datalar oluşturdum.Detaylı olarak incelendiğinden ne yapmak istediğimi benden daha iyi anlayacağınıza inanıyorum.

Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Download adresi :
http://hotfile.com/dl/100130644/2bcc...RMLLK.xls.html
incsoft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2011, 16:26   #2
mancubus
Destek Ekibi

mancubus kullanıcısının avatarı

Giriş: 06/01/2010
Excel Vers. ve Dili:
İŞ: 2013 Eng EV: 2016 Eng

26 isimli sayfanın M4 hücresi için (yeşil) formülü vereyim. siz bunu mavi ve turuncuya uyarlayın.

yalnız veriniz bir yerlerden alınma zannediyorum. görüntüde aynı olan yazılar fiilen farklı olabilir. görünmeyen karakterler içerebilir. ben her şeyin başına KIRP fonksiyonu ile bunu çözmeye çalıştım ama hata veren satırlar oluyor. kontrol etmeniz ve düzenlemeniz gerekebilir.

ikinci husus formül yazma kolaylığı açısından birleştirilmiş hücre kullanmayınız. aynı veriyi alt alta kopyalayınız.

dizi formülüdür.
(yani yazıldıktan sonra ctrl+shift+enter tuşlarına basılarak onaylanmalıdır. doğru uygulandığı takdrde formülün başında { ve sonunda } kendiliğinden belirecektir.)

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=İNDİS(KIRP(HEDEF!$C$1:$C$19);KAÇINCI(1;(KIRP(A4)=KIRP(HEDEF!$B$1:$B$19))*(KIRP(B4)=KIRP(HEDEF!$A$1:$A$19));0))
açıklaması:
A4 hücresindeki veriyi hedef sayfasının B sütununda ara, B4 hücresindeki değeri hedef sayfasının A sütununda ara, eşleşme bulduğunda hedef sayfasının C sütunundaki değeri M4'e yaz.

KAÇINCI fonksiyonu içine * ile ilave kriter ekleyebilirsiniz. (mavi ve morları böyle çözeceksiniz.)
mancubus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2011, 16:27   #3
Necdet Yeşertener
Moderatör

Giriş: 04/06/2005
Excel Vers. ve Dili:
Ofis 2003 İngilizce Ofis 2007 Türkçe Ofis 2010 Türkçe

Merhaba,

Dosyayı buraya neden koymadınız?

Türkçe'nin Bir Eksiği Yok, Ya Sizin?

Necdet Yeşertener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2011, 16:31   #4
mancubus
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:

not: ingilizce excel kullanıyorsanız "indis" fks yerine "index", kaçıncı yerine "match" kullanmalısınız.
Eski 30-01-2011, 13:42   #5
incsoft
Altın Üye

Giriş: 18/08/2009
Excel Vers. ve Dili:
2003

forumda yeni olduğumdan dolayı ekleme kısmını bilmiyordum arkadaşlar.Gönderdiğiniz komutla ekli dosyada denedim.Bu formül seri kullanımlarda problem çıkartırmı acaba?
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls verim.xls (69.0 KB, 12 Görüntülenme)
incsoft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2011, 00:23   #6
mancubus
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:

silme ihtiyacı hissettim. ek te kaldırılmıştır.

Bu mesaj en son " 31-01-2011 " tarihinde saat 16:33 itibariyle mancubus tarafından düzenlenmiştir.... Neden: ..................................
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları