Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Makro-VBA
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Makro-VBA Makro veya VBA ile ilgili sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-08-2017, 15:46   #1
zulfuernek

Giriş: 24/06/2017
Excel Vers. ve Dili:
türkçe
Varsayılan buton işlevini farklı userformla aktif etmek

elimde bir userform var ve bilgi girşlerini sorunsuz kaydediyorum. bu formda iki tane sheet var ve bütün işlemleri bu sayfalardaki değerleri baz alarak yapıyor.

ben userformda bir buton yaptım format adıyla. kayıtlı sayfaları siliyor ve sistem sayfalarındaki bilgileri resetliyor. sorun yok. ancak bu butonu herkes kullanamasın sadece yetki verdiğimiz ve izin verdiğimiz kişiler çalıştırabilsin. butona ait şifreyi verirsek bilgi paylaşımı olup şifre kulaktan kulağa yayılacaktır. malumunuz. bunu önlemek için.

1. resetlemek isteyen kişiye yetkili bir uzantı maili göndersin ve o kişi bu uzantıyı tıkladığı zaman buton aktif olsun. uzantıdan kastım kod da olabilir ek bir userformda olabilir.

2. bu uzantı sadece 1 defa aktif olsun ikinci defa mailden indirip çalıştırdığında daha önce kullanılmış parola diye uyarı vermeli.

3. yönetici bu userformu veya uzantıyı tekrar gönderdiğinde yine bir defaya çalışsın.

çok zor ve karmaşık sanırım. ama yapılabilir mi bu
zulfuernek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2017, 15:47   #2
zulfuernek

Excel Vers. ve Dili:
türkçe

yani kendini yenileyen bir şifre gibi olmalı
Eski 12-08-2017, 15:50   #3
zulfuernek

Excel Vers. ve Dili:
türkçe

veya şöyle olabilir.

butonu tıkladığında şifre istiyor zaten. buraya sürekli değişken şifre girme husunda nasıl bir yol izleyebiliriz
Eski 12-08-2017, 17:08   #4
BedriA
Altın Üye

Giriş: 03/06/2017
Excel Vers. ve Dili:
2007, 32

Bu istediğiniz sanıyorum mümkün ama öyle kolay da değil.
Reset butonuyla reset atmaya yetkilendirecek kişiye mail attırmanız gerekiyor; mail atarken üretilen bir şifreyi hem yetkili kişiye göndermek hem de daha sonra butonda kullanmak üzere bir sayfaya kaydetmek gerekiyor.

Yetkili kişi onay verirse, talep oluşturan kişiye mail atarak "Şu şifreyi kullanarak reset atabilirsiniz." diyecek. Bu şifre aynı zamanda sayfada kayıtlı olan şifre... Bir Textboxa bu şifreyi yazıp butona yazınca kod sayfadaki şifreyle karşılaştıracak uyuşuyorsa silecek, uyuşmuyorsa tekrar talep oluşturmasını isteyecek.

Bunlar için programın uygulamayı kullanan kişiyi tanıması gerekiyor. Bunun için de uygulamanın ortak bir ağda olması gerekiyor. Yoksa talep oluşturan kişiye uygulama nereden tanıyacak?

Daha önce benzer bir şey yapmadım, sadece mantık yürütmeye çalışıyorum.
Programda mail atma özelliği var mı mesela? Evvela lazım olan bu.

Bu mesaj en son " 12-08-2017 " tarihinde saat 17:15 itibariyle BedriA tarafından düzenlenmiştir....
BedriA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2017, 17:14   #5
BedriA
Altın Üye

Giriş: 03/06/2017
Excel Vers. ve Dili:
2007, 32

Alıntı:
zulfuernek tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
veya şöyle olabilir.

butonu tıkladığında şifre istiyor zaten. buraya sürekli değişken şifre girme husunda nasıl bir yol izleyebiliriz
Bu yöntem daha kolay gibi. Bu yöntemi şöyle kullanabilirsiniz.
Yine yetkili kişiye mail attırmak gerekiyor. Bu işlem için bir sayfanız olacak.
Butona bastığınız anda sayfanın son dolu satırından sonraki satırda bir şifre oluşturacak. Şifreyi şöyle oluştursun mesela... Satır numarasını "1234 ile çarp, çıkan sonuçtan satır numarasını çıkar." Oluşan bu şifre yetkili kişiye, şifreyi oluşturan kişi bilgisiyle birlikte gidecek, reset atmak isteyen kişiye de "Yetkili kişi onayı bekleniyor." uyarısı verilecek.

Yetkili onay verirse kişiye bu şifreyi verecek ve kendisi bu şifreyle reset atacak.
Eski 12-08-2017, 19:31   #6
askm
Altın Üye

Giriş: 04/06/2005
Excel Vers. ve Dili:
2010-2016

Bu ek dosyayı da paylaşmak daha kolay olur.
Eğer ağ ortamında çalışıyorsanız username ile yetkilendirme yapın.Bu dediğiniz şekilde işlem olmaz sanırım.
Eski 13-08-2017, 15:05   #7
zulfuernek

Excel Vers. ve Dili:
türkçe

bu işlemleri daha sonraki programlar için uygulayacağız askm hocam şimdilik normal bir şifre bıraktım buttona. çünkü işlem çok zahmetli olacak bunun için alt yapısı henüx hazır değil. dediğiniz gibi bir mail tanımlamamız gerekli. ve bir çok prosedür. ama berdiğiniz bilgi faydalı. ve referans niteliğinde. teşekkür ederim
Eski 13-08-2017, 17:41   #8
askm
Altın Üye

Giriş: 04/06/2005
Excel Vers. ve Dili:
2010-2016

Bilgisayarların hdd numarasını ilk açılışta mail attırıp sizden bir kod istesın bence.Bu kod hdd numarası ile ilişkili olsun. Formülünü siz bilin. 2 ile çarp 4 topla vs.Bu kodu girince program açılır. Her açılışta belirlediğiniz formül ile hdd seri no karşılaştırıp açar.Excel başka bilgisayara kopyalansa da çalışmaz. Hatta 3 hatada kendini sil bile yapabilirsiniz.Bu şekilde programı kim kullanıyor, izinsiz kullanım var mı anlarsınız.
Eski 13-08-2017, 20:16   #9
zulfuernek

Excel Vers. ve Dili:
türkçe

askm hocam programı gördünüz zaten. bahsettiğimiz program gene aynısı. ama bu programda şuan normal şifre bıraktım. eğer uygun görülürse ve program kullanımı aktif olursa farklı bir geliştirme ve tasarım yapacağız. düşünün artık bu şimdiki haliyle bile tasarım programı ))
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları