Yalnız Mesajı Göster
Eski 03-02-2018, 13:40  
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Tekrar merhaba.

►Ben, DAĞITILMASI kelimesinden hareketle; B4:K10 aralığındaki sayıların HEDEF sayılar olduğunu ve
bu hedef sayıların 34 ve devamı satırlarda GÜN ADLARI ve H sütunundaki TÜRe göre,
DAĞITILMASInı, yani dağıtım sonucunda oluşan değerlerin tür ve gün adına göre TOPLAMlarının hedef sayılara EŞİT olmasını istediğinizi düşünmüştüm.
(bu nedenle kullanılan formülün son kısmında ..../TOPLA.ÇARPIM..... kısmı vardı)

►Demekki siz; 34 ve devamı satırlarda, GÜN ADI ve H sütunundaki TÜRe göre 4-10'uncu satırlardaki verilerin AYNEN yazılmasını istiyorsunuz.

►O halde; eklediğim belgede B34 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirerek sağa (F sütununa kadar) ve aşağı doğru (457'nci satıra kadar) kopyalayın.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=KAYDIR($A$3;KAÇINCI(METNEÇEVİR($A34;"gggg");$A$4:$A$10;0);KAÇINCI($H34;$B$3:$O$3;0)+EĞER(KAÇINCI($H34;$B$3:$O$3;0)>10;0;KAÇINCI(B$33;$A$1:$K$1;0)-2))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla