Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-11-2017, 12:54   #1
montani
Altın Üye

Giriş: 11/06/2010
Excel Vers. ve Dili:
2016
Varsayılan Raporlama Sayfası Oluşturma

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce, verim hesaplama ile ilgili bir başlık açmıştım ancak, orada bu işi Userform ile yapmaya çalışmak benim boyumu biraz aşınca, gidiş yolunu değiştirmeye karar verdim.

Yapmak istediğimin %70'ini yapmış durumdayım ancak bir noktada yardımınıza ihtiyacım var.

Örnek dosyamda 2 adet personel sayfam var.

Ali
Mehmet

Bu personel sayfalarına girdiğim verileri, çeşitli değişkenler tanımlayarak, istediğim gibi hesaplayabiliyorum. Kendi sayfası içerisinde, gerekli olan verileri de, istediğim tarih aralığı için hesaplayabiliyorum.

Ancak, ortak bir raporlama sayfasına, personel adına bağlı olarak veri çekemiyorum. DOLAYLI formülü ile yapmaya çalıştım ama, doğru kurguyu bir türlü oturtamadım.

Kısaca ihtiyacım olan şey, raporlama sayfasında, operatör adını değiştirdiğimde, sayfa adına göre (veya ilgili sayfa içerisinde personel adının yazdığı hücreye göre), raporlama sayfasındaki, kırmızı renk ile işaretlediğim hücrelerin, bahsi geçen operatöre ait sayfada bulunan ve Q sütunundan sonra başlayan verilere göre dolması. Esas dosyam bittiğinde toplamda 10-12 adet personel sayfası olacak. Raporlama sayfama girdiğim personel adına göre de Q sütunundan itibaren yazılmış olan verilerin, ilgili yerlere gelmesi lazım.

Konu hakkındaki yardımlarınızı rica ederim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip VERİMLİLİK TAKİP.zip (393.5 KB, 6 Görüntülenme)
montani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-2017, 13:43   #2
Vedat Özer
Uzman

Vedat Özer kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2010
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64

Selamlar,

Rapor sayfasının D8 Hücresine aşağıdaki formülü yapıştırın aynı mantıkta diğer hücrelere uygularsanız çalışır.

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI("'"&C3&"'!A5:A200")>=C1)*(DOLAYLI("'"&C3&"'!A5:A200")<=C2)*(DOLAYLI("'"&C3&"'!M5:M200")))

Forum Kuralları
Vedat Özer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-2017, 14:44   #3
montani
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2016

Vedat Bey,

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi, problemim çözüldü. Allah sizden razı olsun.

Bir de personel sayfasındaki en yüksek verim ve en düşük verim hesabına bakar mısınız rica etsem?

Personel sayfasından veri çektiğim V5 ve W5 hücrelerinde personelin, bahsi geçen tarih aralığındaki en yüksek ve en düşük verilerini hesaplamak istiyorum. Kurguladığım formül başta doğru gözükmüştü gözüme ancak, tarih aralığı aynı ay içerisinde olup da benim referans hücrelerimin değerini karşıladığında çalışıyormuş ne yazık ki.

Benim örneklememde raporlama tarih aralığı,

01.11.2017
30.11.2017 idi.

Ben personel sayfasında veri girmeye devam edip, 12. aya geçtiğimde, o aya ait en yüksek verimi hesaplatamıyorum. Formül istediğim gibi çalışmayıp, V5 hücresi sıfır değerini veriyor. En düşük verim oranını göstermesi gereken W5 hücresi ise, kayıt girilmemiş diğer hücrelerdeki 0 değerini seçip, onu bana veriyor.

Bunları da düzeltmenin bir yolu var mıdır acaba?

Teşekkür ederim.
Eski 14-11-2017, 15:34   #4
Vedat Özer
Uzman

Excel Vers. ve Dili:

Selamlar,

Formüller dizi'dir

CTRL+SHİFT+ENTER ile çalıştırın

V5 Hücresine;

=MAK(EĞER(A5:A10>=Q5;EĞER(A5:A10<=R5;P5:P10)))

W5 Hücresine;

=MİN(EĞER(A5:A10>=Q5;EĞER(A5:A10<=R5;P5:P10)))

Forum Kuralları
Eski 15-11-2017, 08:16   #5
montani
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2016

Vedat Bey, hızlı cevaplarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim.

İlk mesajınızdaki ve ikinci mesajınızdaki formülleri yerine yerleştirdim. Sorunum büyük oranda halloldu ama çözemediğim bir iki nokta kaldı. Bunları da çözebilirsek, her şey harika olacak.

Öncelikle, ilk mesajınızda belirttiğiniz DOLAYLI formülleri bazı hücrelerde mükemmel çalışıyor. Ancak, belirli bir aralıktan alınan toplam veri değeri için bu olmazken, sadece tek hücre hedef gösterilerek yapılan işlemde, Raporlama sayfasına gelen ver 6 ile çarpılıyor. Örneğin, raporlama sayfasında bulunan G11 ve G25 hücreleri arasındaki veriler ile, A32 ve F32'ye çekilen verim değerlerini, personel sayfasından aldığımda, bunlar 6 ile çarpılıyor. Formüle /6 şeklinde bir ilave yaptığımda problem çözülüyor ama ben çekilen verinin neden 6 ile çarpıldığını çözemedim ve merak ettim.

Ayrıca, ikinci mesajınızda vermiş olduğunuz MAK ve MİN formüllerinde tarih sıkıntısı devam etmekte. Ben formülleri 3000. satıra kadar çalışacak şekilde değiştirdim. Raporlama sayfasından tarih aralığını değiştirip, 01.12.2017 - 31.12.2017 şekline getirdiğimde değerler %0 oluyor. Tarih aralığı 01.11.2017-30.11.2017 şeklinde kaldığında değeri buluyor ama bu sefer de Aralık ayı verilerin de işe dahil ediyor.

Bu konular hakkında bir açıklama getirirseniz gerçekten çok müteşekkir olurum.

Formüllerin yerleştirildiği ve yukarıda bahsi geçen hataları içeren excel dosyası ektedir.

Teşekkürler.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip VERİMLİLİK TAKİP.zip (395.0 KB, 7 Görüntülenme)
Eski 16-11-2017, 14:14   #6
montani
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2016

Vedat Bey merhaba, müsait olduğunuzda, dosyanın düzenlenmiş son halini inceleyip, bir önceki mesajımda yazmış olduğum sıkıntılar konusundaki fikirlerinizi paylaşmanızı rica edeceğim. Sonrasında zaten başka bir problem kalmamış oluyor.

Teşekkürler.
Eski 16-11-2017, 16:23   #7
Vedat Özer
Uzman

Excel Vers. ve Dili:

Selamlar,

Anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar VERİMLİLİK TAKİP.rar (201.6 KB, 4 Görüntülenme)

Forum Kuralları
Eski 16-11-2017, 20:13   #8
montani
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2016

Vedat Bey ellerinize sağlık. Kafamdaki çözüm excel sayfasına tamamen yansımış durumda. Çok teşekkürler.
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları