Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-05-2017, 13:47   #1
kimustafa
Altın Üye

Giriş: 22/02/2012
Excel Vers. ve Dili:
Türkçe
Post Maksimum, Eğer ve Dolaylı fonksiyonlarının birlikte 3D olarak kullanımı nasıl olur..?

Herkese merhaba;

Bir süredir küçük bir işletme sahibi olan arkadaşıma manevi destek amacıyla; stok, satış, fatura gibi işlemlerini takip edebileceği bir excel dosyası hazırlamaya çalışıyorum. (Hazır olanları istemeyip, ısrarla benden yardım istediğine hala inanamıyorum) Excelde pek iyi değilim. İnternet'ten formüllere bakarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Bir konuda tıkandım ve bir türlü çözüm bulamıyorum. İnternet'te oldukça uzun süredir araştırıyorum ancak hiç bir şey yok maalesef. 25-30 gündür takılıp kaldım. Aklıma size sormak geldi. Sorum detaylı biçimde ekteki dosyada mevcut. Vaktiniz olursa ve bakarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm Örnek.xlsm (30.5 KB, 10 Görüntülenme)
kimustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-2017, 14:27   #2
Ömer
Moderatör

Ömer kullanıcısının avatarı

Giriş: 18/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 Türkçe

Merhaba,

Dizi formülüdür.

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=MAK(EĞER(M(KAYDIR(DOLAYLI("'"&DEVRİK_DÖNÜŞÜM(Sayfalar)&"'!J2:J100")
 ;SATIR(DOLAYLI("2:100"))-2;0;1))=B3
  ;S(KAYDIR(DOLAYLI("'"&DEVRİK_DÖNÜŞÜM(Sayfalar)&"'!L2:L100")
   ;SATIR(DOLAYLI("2:100"))-2;0;1))))
.
Eski 19-05-2017, 15:09   #3
kimustafa
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Türkçe

Ömer Hocam ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Fonksiyonun çalışma mantığını henüz tam olarak kavrayamadım (üzerinde çalışıp anlamaya çalışacağım) ama soru(nu)mun tam olarak cevabıdır. Ancak J sütununda ve L sütununda 2 ile 100 arasında hücre değeri sınırı koymadan yapmak mümkün müdür?

Değilse üst sınırı en fazla kaç yapabilirim? (1000000 çalışmadı 10000 denedim çalıştı)

Bir de "Sayfalar Listesi"nde bulunan "Güncelle" butonuna tıklamaya gerek kalmadan, yeni bir sayfa eklendiğinde ve/veya bir sayfa silindiğinde Sayfalar Listesinin otomatik olarak güncellenebilmesi için bir VBA kodu var mıdır?
Eski 19-05-2017, 15:45   #4
Ömer
Moderatör

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 Türkçe

Sayfa adlarını döktürdüğünüz kodlara gerek kalmadan farklı bir yol ile çözüm sunayım. "Sayfalar Listesi" adlı sayfayı da silebilirsiniz.
-------------------------------------------------------------------------------

Ad tanımda Sayfalar adı için kullandığınız kaydır formülünün yerine aşağıdaki formülü kullanarak sayfa adlarını herhangi bir yardımcı kullanmadan diziye alabilirsiniz. Bu formül sadece ad tanımlamada kullanılırsa çalışır. Bu yüzden ana formülün içine bu haliyle monte etmeye çalışmayın.
Artık sayfa adlarını aldığının kodun ve döktürdüğünüz sayfanın bir gereği kalmayacaktır.

=AL.ÇALIŞMAKİTABI(1)
Yazın.

Diğer mesajdaki formülün yerine de aşağıdaki formülü yazın.

Dizi formülüdür.

=MAK(EĞER(M(KAYDIR(DOLAYLI("'"&Sayfalar&"'!J2:J100");SATIR(DOLAYLI("2:100"))-2
 ;0;1))=B3;S(KAYDIR(DOLAYLI("'"&Sayfalar&"'!L2:L100")
  ;SATIR(DOLAYLI("2:100"))-2;0;1))))
Not1: 100 değerini Excelin sınırları dahilinde istediğiniz kadar artırabilirsiniz. Ben formül kasmasın diye kısa tutmuştum.
Not2: Dosyanızı yine "Makro içerebilen dosya" kayıt türü olarak kaydediniz.

.
Eski 20-05-2017, 16:55   #5
kimustafa
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Türkçe

Sayın Ömer Hocam dediğiniz gibi yaptım ve formülünüz tam olarak çalıştı. Hem teşekkür hem tebrik ederim. İngilizce yayın yapan yabancı forum siteleri de dahil olmak üzere oldukça geniş bir arama yapmış ama soru(nu)ma cevap bulamamıştım.

Ancak şimdi başka bir sorunla karşılaştım. Sorunla ilgili detaylı açıklamayı ekteki dosyada yaptım. Değerli vaktinizi ayırıp yardımcı olursanız memnun olurum.

Tabi forumda ki diğer değerli arkadaşlarımında her türlü katkısına açığım.

Bu konuyu okuyan herkese bu dosyayı kaydetmesini öneririm. (Sizlerinde katkısı ile oluşacak son halini paylaştıktan sonra konuyu kapatacağım) Her yerde bulamayacağınız ve işinize oldukça yarayacak fonksiyonlar içerdiğini düşünüyorum.
Eski 20-05-2017, 17:02   #6
kimustafa
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Türkçe

Ne yaptım, ne ettim ise de dosyayı siteye bir türlü yükleyemedim. Dosya yükleme sitelerini denedim ancak onlara da yükleyemedim.

Yazarak anlatmaya çalışsam belki meramımı arz edebilirim diye umuyorum.

1- "A Firması" sayfasının ilgili sütununa alınan ürün isimlerini yazarken kolaylık olması, yazım hatasının önlenmesi ve yazım birliği olması için, ilgili sütunundaki (gerekli) aktif hücre satırının hemen solundaki sütununa yeşil renkli bir "Komut Düğmesi" ekleyip "Stok" sayfasının B sütunundaki ürünleri listeledim. Yeşil renkli "Komut Düğmesi"ne tıklandığı zaman ürün listesi açılmaktadır.

2- "A Firması" sayfasında A sütunu ile G sütunu arasında bulunan "Cari Özeti" kısmına kaydedilen faturaların numarası ve tarihi, faturanın sıra numarasına göre ilgili faturanın tarih ve numara kısmına gitmektedir.

3- "A Firması" isimli sayfada "Sıra No" isimli A sütununda hücreye tıklandığında ilgili faturayı bulabilmek için istenilen bir hücreye gitmesi ve faturadan "Cari Özeti"ne dönebilmek için faturaların üst kısımlarında bulunan Sarı renkli hücre içindeki "Özete dön"e tıklandığında "Cari Özeti"ne dönmesi için "Köprü" yöntemini de denedim, makroda denedim.

Yapmak istediğim şey;

Yeni bir firma ile çalışılmaya başlandığında; "A Firması" isimli sayfanın üzerinde sağ tıklayıp "Taşı veya Kopyala..." dedikten sonra açılan menüde altta bulunan "Kopya Oluştur" kutucuğunu işaretleyip, "(Sona Taşı)" işaretleyip "Tamam"a tıklandığında, sayfaların en sonuna "A Firması (2)" isimli bir sayfa oluşmaktadır. Daha sonra bu sayfanın adı yeni firma ismi ile değiştirilecektir. Ancak yeni oluşan sayfada ne köprüler ne de makrolar çalışmakta.
Eski 20-05-2017, 20:57   #7
Ömer
Moderatör

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 Türkçe

Merhaba,

Doğru cevap verebilmem için dosyanızı görmekte fayda var. Siteye ekleyemezseniz, paylaşım sitesine eklermisiniz.

www.dosya.tc

.
Eski 22-05-2017, 15:47   #8
kimustafa
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Türkçe

Nihayet yüklemeyi başardım. Dosya ektedir.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm Örnek Kopya.xlsm (69.3 KB, 5 Görüntülenme)
Eski 22-05-2017, 16:14   #9
Ömer
Moderatör

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 Türkçe

Merhaba,

Sayfadaki köprüleri silip aynı işlemi kod ile yaptırdım. Ayrıca 1,2,3 butonlarına yazdığınız kodları sayfadan değil Module ekleyip burdan aldırdım.

.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar Örnek Kopya.rar (52.1 KB, 16 Görüntülenme)
Eski 23-05-2017, 14:42   #10
kimustafa
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Türkçe

Ömer Hocam "Ayrıca 1,2,3 butonlarına yazdığınız kodları sayfadan değil Module ekleyip burdan aldırdım." bu kısmı anladım ve diğer hücrelere uygulayabiliyorum.

Ancak L sütununda belirlediğimiz hücrelerden birisi aktif olunca hemen yanındaki hücreye gelen commond buttonu diğer hücrelere taşıyamadım. Mesela dördüncü fatura şablonunu kopyalayıp alt tarafa yapıştırırsam o fatura içinde command butonun hareket etmesine ihtiyacım olucak. Benim gönderdiğim kodda parantez içine (If Intersect(Target, [L2:L27, L45:L70, L88:L114]) Is Nothing Then Exit Sub) ekleyerek yapabiliyordum ancak sizi iki satır eklemişsiniz ve şimdi eklediğimde çalışmadı. Mesela L88:L114 aralığını L115 e genişletmek istesem yada L122:L147 aralığını eklemek istesem yapamıyorum.

Bir diğer takıldığım şey ise “özete dön”ün çalışma mantığını anlayamamak oldu. Bu kısmını en kötü ihtimalle modüle makro yazarak (1,2,3 te olduğu gibi) istediğim satıra gitmesini sağlayabilirim ama commond buttonu taşıma konusunda yetersiz kaldım.
Kodun çalışma mantığını anlatabilirseniz kendim yapabilirim.
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları