Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-02-2017, 16:28   #1
altan888
Altın Üye

altan888 kullanıcısının avatarı

Giriş: 15/02/2008
Excel Vers. ve Dili:
EXCEL 2013 TR
Varsayılan Hücre İçinden Ad Soyadı Almak...

Merhabalar

Ekli excel tablomda aslında çok uzun bir liste olan açıklama sütunundan Ad-Soyadları almam gerekiyor. Metinlerle ilgili bildiğim formülleri uyguladım ancak Ad-Soyadları ilgili hücreden formülle alırken fazladan alınan kelimeleri yerine koy formülü ile engellemeye çalıştım ancak temiz bir formül yazamadım, yardımcı olmanızı rica ederim, yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar...
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx İsmi al ve Yerine Koy Formülü.xlsx (10.6 KB, 36 Görüntülenme)
altan888 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2017, 20:48   #2
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Giriş: 29/07/2012
Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba,
Bence en güzeli, A sütunundaki hücreleri A2 deki gibi isim ile başlayacak şekle çevirin, kolaylıkla alabilirsiniz.
Kolay gelsin
Tevfik_Kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2017, 22:29   #3
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Biraz uzun oldu, sadeleştirebilir miyim diye bakmadım.
Sanırım ihtiyacınızı görür.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=KIRP(SOLDAN(PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));(EĞERHATA(BUL("İLE";PARÇAAL(A2;(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1));(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));1);BUL("STOPAJ";PARÇAAL(A2;(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1));(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));1)))-1))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2017, 22:57   #4
altan888
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
EXCEL 2013 TR

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.

Biraz uzun oldu, sadeleştirebilir miyim diye bakmadım.
Sanırım ihtiyacınızı görür.
.
=KIRP(SOLDAN(PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));(EĞERHATA(BUL("İLE";PARÇAAL(A2;(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1));(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));1);BUL("STOPAJ";PARÇAAL(A2;(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1));(BUL("STOPAJ";A2;1))-EĞER((EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))>(BUL("İLE";A2;1));(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))-(BUL("İLE";A2;1));(BUL("İLE";A2;1))-(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1))));1)))-1))
Ömer bey merhabalar, haklısınız istemeden iki konu açmışım fakat şöyle ki ilk açtığım konuya cevap alamayınca acaba cevabı mümkün olmayan bir sorumu sordum diye düşündüm bu sebeple soruda zorlandığım bir diğer konuyu sormak istedim. Kusura bakmayın...

Cevap için çok çok teşekkürler, (Bende naçizane aklımın aldığı kadar bana cevap yazılan çözümleri anlamaya çalışıyorum ki başka bir durumda kendim çözüm bulabileyim, yukarıda formül işimi görüyor ancak biraz uzun vaktiniz olunca biraz daha kısa olma ihtimali olursa çok sevinirim) Emeğinize sağlık, kolay gelsin, saygılar...
Eski 14-02-2017, 23:33   #5
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Aşağıdaki formül daha kısa oldu.

.
=KIRP(SOLDAN(PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("STOPAJ";A2;1)-MAK(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("İLE";A2;1)));EĞERHATA(BUL("İLE";PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("STOPAJ";A2;1)-MAK(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("İLE";A2;1)));1)-2;255)))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Eski 15-02-2017, 01:07   #6
altan888
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
EXCEL 2013 TR

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aşağıdaki formül daha kısa oldu.

.
=KIRP(SOLDAN(PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("STOPAJ";A2;1)-MAK(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("İLE";A2;1)));EĞERHATA(BUL("İLE";PARÇAAL(A2;EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("STOPAJ";A2;1)-MAK(EĞERHATA(EĞERHATA(BUL("FATURA";A2;1)+7;BUL("FT";A2;1)+30);1);BUL("İLE";A2;1)));1)-2;255)))
Ömer Bey, tekrar merhabalar,
Cevap için çok çok teşekkürler, cevap formülünüzü inceledim fakat bu formül benim kolayca idrak edip, ileride karşıma başka raporlarda mutlaka çıkacak olan bu durumu, tek formülde yazabileceğim bir formül değil, ben böyle uzun formülleri bölerek 2-3 aşamada ulaşabiliyorum, sizi yoruyorum farkındayım lütfen kusura bakmayın ancak bu formülü 2-3 sütuna bölmeniz mümkün müdür?

Birde ; MAX formülünü , hücredeki toplam karakter uzunluğu ile alakalı kullanıyorsunuz sanırım ancak tam çözemedim ve formül sonundaki 255 sayısının anlamı nedir ?

Teşekkürler, Saygılar...
Eski 15-02-2017, 06:49   #7
kuvari
Destek Ekibi

kuvari kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/05/2007
Excel Vers. ve Dili:
OFİS 2013 TÜRKÇE-İNG. 64 BİT

Merhaba,

Bu tarz metinlerde tek bir formül ile ilerlemek imkansızdır. Alınacak metin için genel bir başlangıç ve bitiş alanı sizin dosyanızda mevcut değil. Her metin için ayrı bir formül yazmak gerekir. Sanırım siz muhasebecisiniz yada mali müşavir. Bu tip işlemler için en iyi yöntem kayıt atarken açıklama standarttı getirmektir.

Ücreti dahilinde özel destek için mesajla iletişime geçebilirsiniz.
kuvari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-02-2017, 10:27   #8
altan888
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
EXCEL 2013 TR

Alıntı:
kuvari tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

Bu tarz metinlerde tek bir formül ile ilerlemek imkansızdır. Alınacak metin için genel bir başlangıç ve bitiş alanı sizin dosyanızda mevcut değil. Her metin için ayrı bir formül yazmak gerekir. Sanırım siz muhasebecisiniz yada mali müşavir. Bu tip işlemler için en iyi yöntem kayıt atarken açıklama standarttı getirmektir.
Merhabalar,
Cevap için teşekkürler, evet muhasebeciyim, ve işimizin kolaylaşması demek exceli iyi bilmekten geçiyor, haklısınız kayıt atarken açıklama standardı olması işleri kolaylaştırıyor fakat bir muhasebe programına aynı anda farklı bir çok kişi kayıt giriyor, ve her ne kadar kişileri uyarsanız da arada atlamalar, hatalar oluyor maalesef bende bunları excelde çözmeye, gidermeye çalışıyorum,

Yukarıda daha önce sormuştum , Formül sonundaki 255 sayısının anlamını nedir?
İyi günler, iyi çalışmalar...
Eski 15-02-2017, 11:18   #9
Korhan Ayhan
Moderatör

Korhan Ayhan kullanıcısının avatarı

Giriş: 15/03/2005
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2013-2016 PRO TR

İlgili hücreden 255 karakter al demektir.

Soru sormadan önce forumumuzun aşağıdaki
bölümlerini incelediğinizde birçok sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Excel Dersanesi
Uygulamalı Excel Eğitimi
Excel İçin Örnek Uygulamalar
Video Dersane (***Altın Üyelere Özel***)

Lütfen sorularınızın çözümlendiğine dair geri dönüş mesajı yazınız...!
Lütfen yazım ve forum kurallarına uyalım...!
Lütfen sorularımızı açık ve net bir dille ifade edelim...!

FORUM KURALLARI
Korhan Ayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-02-2017, 11:31   #10
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Belgenizde A sütunundaki metinler;
-- FATURA şeklinde başlıyorsa,FATURA kelimesinden sonra başlayıp, ilk İLE kelimesine kadarki kısım,
-- FT şeklinde başlıyorsa, İLE kelimesiyle STOPAJ kelimesinin arasındaki kısım,
-- AD SOYAD'la başlıyorsa, İLE kelimesine kadarki kısım
aradığımız AD SOYAD oluyor.

Verdiğim formülü buna göre sanırım daha da kısaltmak mümkün oluyor.
(verdiğim ilk formül metni uzunluğu 1090, ikinci verdiğim formül metni uzunluğu 391 karakter, aşağıdakinin ise 186 karakter, kullanılan işlev sayıları arasında da benzer farklılıklar var elbette.)
.
=KIRP(
EĞER(SOLDAN(A2;6)="FATURA";PARÇAAL(A2;8;BUL("İLE";A2;1)-8);
EĞER(SOLDAN(A2;2)="FT";PARÇAAL(A2;BUL("İLE";A2;1)+3;BUL("STOPAJ";A2;1)-BUL("İLE";A2;1)-3);
SOLDAN(A2;BUL("İLE";A2;1)-1)))
)

Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları