Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-11-2017, 19:58   #1
tbrglemon

Giriş: 04/11/2017
Excel Vers. ve Dili:
2003 Türkçe
Talking Formül hatası ve formül yardımı

Merhabalar,

excel 2003 kullanıyorum ve program hakkında pekte bilgim olduğu söylenemez, tez yazdığım için bazı hesaplamaları yapmam gerekiyor ve elle yapılamayacak kadar çok verim var ne yazık ki,

google dan yapmak istediğim işlemi tanımladıgımda hep bu sitede buldum kendimi ve gerçekten çogu engelide buradaki formüller ile aştım ! emegi geçenlere teşekkürler

problem şu;
=((A8+A15+(2*A22))/4) ben bu formülün her 24 satırda bir uygulanmasını istiyorum,

yani ilk 24 satırdaki (1-24) hücrelerden bunu hesaplayıp sonraki 24 satırda (25-48) aynı şekilde devam etmeli,

ikinci 24lük grupta elde etmek istediğim sonuç =((A32+A39+(2*A46))/4)

bu şekilde devam etmeli...

forumda 3 satırda bir kaydıran formül buldum deneye yanıla kendime uydurdum
(KAYDIR(A1:A24;SATIR()*23-23;;24))

bunun yaptıgı işlevi yukarıda belirttiğim hesaplamaya eklemek istiyorum kısaca umarım açık anlatabilmişimdir.

bir diğer sorumda;

yine 24 satırlık bir veri içerisinde maksimum ve minimum değerlere göre bir koşul oluşturarak çoklu bir formül yazmam lazım

yani,

24lük grupta min değer 10dan büyükse ((min - 10)+(maks - 10))/2

24lük grupta min deger 10dan küçükse ((min - 10)^2)/(2*(maks-10))

burası en kolayı maks deger 10dan küçükse hücreye 0 yazması gerekiyor

ilki için umudum cok yüksek ama ikincisini bilemiyorum (işin acemisi oldugum için bir fikrim yok, yanlış anlaşılmasın o yüzden forumda baya yıllarını vermiş arkadaşlar var gibi )

teşekkürler

ilk formüle alternatif olarak şöyle de olabilir,

24 verilik gruptan a8 hücresini d1 e kopyalasın ve bunu her 24de bir yapsın a8=d1 a32=d2 gibi

teşekkürler tekrar

EDİT: İLK SORDUGUM FORMÜLÜ KENDİ İMKANLARIMLA ÇÖZDÜM, İKİNCİ FORMÜL İÇİN YARDIM LÜTFEN

Bu mesaj en son " 04-11-2017 " tarihinde saat 22:43 itibariyle tbrglemon tarafından düzenlenmiştir....
tbrglemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2017, 22:52   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.
Şu an bilgisayar başında değilim ama sorunuzu bir örnek belge üzerinde örneklendirirseniz daha hızlı sonuca ulaşacağınızı söyleyebilirim.
Örnek belgede olması gereken sonuçları olması gereken konumlarına yazın (zemin rengi uygulayarak bu hücreleri vurgulayın).
Sonra da, bir metin kutusunda sonuçların nasıl bulunduğunu açıklayın.

Ben veya başka bir üye öneride bulunacaktır.
Örnek belge özellikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları