Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-10-2017, 12:50   #1
Cihan SK
Altın Üye

Giriş: 20/01/2017
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel 2013
Varsayılan Eğer ve düşeyara formülü hakkında bir soru

Herkese Merhabalar,

Eklemiş olduğum excel çalışma kitabında AY2 hücresinde yer alan formülün açılımı ve açıklaması ve sonucu hakkında yardımcı olur musunuz. Formülde ne demek istediğini sırayla yazabilir misiniz.

Düşeyara formülünde B:C belirtmiş ama sütun indis sayısı 7 verilmiş ancak 7 sütun boş yani normalde 2 sütunluk aralık verip neden yedinci sütun istenilir. anlamadım. ayrıca K2="AD" kısmını anlayamadığım gibi düşeyara formülünden sonra gelen *L2/1000 sonucuna göre 27,76 nasıl getirmiş biraz inceledim. ama tam amacın ne olduğunu anlayamadım.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx Dosya1.xlsx (56.6 KB, 6 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-10-2017 " tarihinde saat 13:00 itibariyle Cihan SK tarafından düzenlenmiştir....
Cihan SK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-2017, 16:00   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Belgenizde, AY2 hücresindeki formül E sürücüsündeki başka bir dosyaya atıf yapıyor.
2'nci satırda, formüldeki iki EĞER işlevinin koşulları sırasıyla; VE($D2="YIYECEK";$K2="AD") ve VE($D2="ICECEK";$K2="AD") şeklinde.

Her iki EĞER'in de koşulu ilgili satırda gerçekleşmediğinden (çünkü D2:YIYECEK, K2:KG)
formül doğrudan EĞER işlevlerinin sonundaki "KOŞUL GERÇEKLEŞMİYORSA" seçeneğine gidiyor yani $L2 hücresindeki değeri yazıyor.

Bu iki seçenekten birinin koşulları gerçekleşecek şekilde (D2 ve K2) değişiklik yaparsanız formüldeki HATA ortaya çıkacaktır.
İki sütunluk bir alandaki DÜŞEYARA formülünde, sütun indis sayısı 2'den büyük olamaz.
Ancak yukarıda bellirttiğim gibi koşullar zaten gerçekleşmediğinden o kısımdaki HATA kontrolüne sıra gelmiyor.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-2017, 11:02   #3
Cihan SK
Altın Üye

Giriş: 20/01/2017
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Excel 2013

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.

Belgenizde, AY2 hücresindeki formül E sürücüsündeki başka bir dosyaya atıf yapıyor.
2'nci satırda, formüldeki iki EĞER işlevinin koşulları sırasıyla; VE($D2="YIYECEK";$K2="AD") ve VE($D2="ICECEK";$K2="AD") şeklinde.

Her iki EĞER'in de koşulu ilgili satırda gerçekleşmediğinden (çünkü D2:YIYECEK, K2:KG)
formül doğrudan EĞER işlevlerinin sonundaki "KOŞUL GERÇEKLEŞMİYORSA" seçeneğine gidiyor yani $L2 hücresindeki değeri yazıyor.

Bu iki seçenekten birinin koşulları gerçekleşecek şekilde (D2 ve K2) değişiklik yaparsanız formüldeki HATA ortaya çıkacaktır.
İki sütunluk bir alandaki DÜŞEYARA formülünde, sütun indis sayısı 2'den büyük olamaz.
Ancak yukarıda bellirttiğim gibi koşullar zaten gerçekleşmediğinden o kısımdaki HATA kontrolüne sıra gelmiyor.
.

Yardımınız için Teşekkürler Ömer Bey,

Dosya bana ait değil incelerken gözüme çarptı. Ne gibi bir amacı olabilir baktım görememiş olabilirim diye sordum. Neticede formül sonundaki değeri alacaksan neden bu kadar uzatılmış anlamış değilim. Belki litre ve kg olarak dışında adet olarak belirtirse hata vermesi için yapılmış olabilir.
Cihan SK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları