Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-10-2016, 13:59   #1
denese
Altın Üye

Giriş: 17/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 Türkçe
Varsayılan Ara Dinlenme Süreleri Hariç Fazla Mesai Süresi Hesaplama

Merhaba,

Farklı vardiya düzeni ve buna bağlı olarak farklı ara dinlenme saat aralıkları var. Bu doğrultuda, ekte yer alan örnek çalışmada, ara dinlenme saat aralığında geçen süre hariç, fazla mesai süresine nasıl ulaşılabilir.

Saygılar, selamlar..
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx fazla mesai.xlsx (11.5 KB, 24 Görüntülenme)
denese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-2016, 19:00   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

A sütunundaki saatler ile I sütunundaki saatler;
-- birebir aynı satırda ise birinci,
-- birebir aynı satırda değilse ikinci
formülü kullanabilirsiniz.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=EĞER(MOD((24+B2-A2);24)+K2-L2>8/24;MOD((24+B2-A2);24)+K2-L2-8/24;0)
=EĞER(MOD((24+B2-A2);24)+İNDİS($K$2:$K$7;KAÇINCI(ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2));$I$2:$I$7;0);0)-İNDİS($L$2:$L$7;KAÇINCI(ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2));$I$2:$I$7;0);0)>8/24;MOD((24+B2-A2);24)+İNDİS($K$2:$K$7;KAÇINCI(ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2));$I$2:$I$7;0);0)-İNDİS($L$2:$L$7;KAÇINCI(ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2));$I$2:$I$7;0);0)-8/24;0)

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.

Bu mesaj en son " 30-10-2016 " tarihinde saat 20:51 itibariyle Ömer BARAN tarafından düzenlenmiştir....
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-2016, 19:40   #3
denese
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 Türkçe

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.

A sütunundaki saatler ile I sütunundaki saatler;
-- birebir aynı satırda ise birinci,
-- birebir aynı satırda değilse ikinci
formülü kullanabilirsiniz.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=EĞER(MOD((24+B2-A2);24)+K2-L2>8/24;MOD((24+B2-A2);24)+K2-L2-8/24;0)
=EĞER(MOD((24+B2-A2);24)+İNDİS($K$2:$K$7;KAÇINCI(N2;$I$2:$I$7;0);0)-İNDİS($L$2:$L$7;KAÇINCI(N2;$I$2:$I$7;0);0)>8/24;MOD((24+B2-A2);24)+İNDİS($K$2:$K$7;KAÇINCI(N2;$I$2:$I$7;0);0)-İNDİS($L$2:$L$7;KAÇINCI(N2;$I$2:$I$7;0);0)-8/24;0)
Merhaba Ömer Bey,

Formülde sütun aralıklarında bir kayma var sanırım, ben düzeltemedim, sizden ricam kontrol edebilir misiniz.
Eski 30-10-2016, 19:50   #4
sakman26
Altın Üye

Giriş: 31/01/2012
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 , Türkçe

selam,
@denese
@Ömer Bey

bu konuya yönelik olarak, durumun çok daha fazla netleştirilmesine ihtiyaç var. Örneklerle anlatmaya çalışayım.
1 - Öncelikle çalışanların vardiye Numaralarının bilinmesi gerekiyor. 07:00 - 15:00 vardiyesinin bir çalışanı 08:00 - 18:00 vardiyesinin ya da 07:00 - 19:00 vardiyesinin çalışma saatlerinin kesişiminde. Şimdi örnek... Çalışan saat 07:00 de işbaşı yaptı ve 20:30 da işi bıraktı... Neyi neye göre hesaplayacaksınız.
2 - Vardiyeler biliniyor farzedelim. 07:00 - 15:00 vardiyesini ele alalım.. Çalışan 06:45 işe başladı. (15 dak fazla mesai mi verilecek... Bence HAYIR.. O zaman nereye kadar mesai nereden sonra değil).... Aynı olay çıkışta da geçerli... 15:00 yerine 15:25 de çıktı diyelim .. 25 dak fazla mesai mi?
3 - Yarım günler var.. Arefe günleri... Mola saatleri bazen kapsam içi bazen kapsam dışı..
4 - İş yerinde kalınan süre 24 saati geçiyor mu? Geçmiyor mu? Burada hem sayı biçimlendirme sorunu olacak ve hem de diğer vardiyelerin (karşılık gelen) ve gelmeyen Mola saatleri nasıl değerlendirilecek.. Hemen örnek ... 07:00 - 15:00 çalışanı 07:00 de işe başladı.. Ertesi gün 12:00 ye kadar iş yerinde kaldı. (Yani 1 gün + 5 saat).. Molalarına bakalım. 2 defa kendi molası (ikinciyi verdi mi vermedi mi???) + 1 defa 15:00 - 23:00 vardiyesi + 1 defa 23:00 - 07:00 molası....
5 - 28 ekim 07:00 de iş başı yaptı ve 29 ekim 12:00 ye kadar kaldı... Değerlendirme nasıl??? Resmi tatil var arefe var...

örnekler çoğaltılabilir..
Daha önce bu tip konulara cevap vermeye çalıştığımdan biliyorum. Sürekli şu durum da var.. Bu da olabiliyor bazen.. 15 dak önce gidiş gelişler normal sayılsın ama kararı biz verelim vs.... Yani durumun iyice netleştirilmesi gerekiyor bence..

kolay gelsin...
Eski 30-10-2016, 20:34   #5
denese
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 Türkçe

Alıntı:
sakman26 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
selam,
@denese
@Ömer Bey

bu konuya yönelik olarak, durumun çok daha fazla netleştirilmesine ihtiyaç var. Örneklerle anlatmaya çalışayım.
1 - Öncelikle çalışanların vardiye Numaralarının bilinmesi gerekiyor. 07:00 - 15:00 vardiyesinin bir çalışanı 08:00 - 18:00 vardiyesinin ya da 07:00 - 19:00 vardiyesinin çalışma saatlerinin kesişiminde. Şimdi örnek... Çalışan saat 07:00 de işbaşı yaptı ve 20:30 da işi bıraktı... Neyi neye göre hesaplayacaksınız.
2 - Vardiyeler biliniyor farzedelim. 07:00 - 15:00 vardiyesini ele alalım.. Çalışan 06:45 işe başladı. (15 dak fazla mesai mi verilecek... Bence HAYIR.. O zaman nereye kadar mesai nereden sonra değil).... Aynı olay çıkışta da geçerli... 15:00 yerine 15:25 de çıktı diyelim .. 25 dak fazla mesai mi?
3 - Yarım günler var.. Arefe günleri... Mola saatleri bazen kapsam içi bazen kapsam dışı..
4 - İş yerinde kalınan süre 24 saati geçiyor mu? Geçmiyor mu? Burada hem sayı biçimlendirme sorunu olacak ve hem de diğer vardiyelerin (karşılık gelen) ve gelmeyen Mola saatleri nasıl değerlendirilecek.. Hemen örnek ... 07:00 - 15:00 çalışanı 07:00 de işe başladı.. Ertesi gün 12:00 ye kadar iş yerinde kaldı. (Yani 1 gün + 5 saat).. Molalarına bakalım. 2 defa kendi molası (ikinciyi verdi mi vermedi mi???) + 1 defa 15:00 - 23:00 vardiyesi + 1 defa 23:00 - 07:00 molası....
5 - 28 ekim 07:00 de iş başı yaptı ve 29 ekim 12:00 ye kadar kaldı... Değerlendirme nasıl??? Resmi tatil var arefe var...

örnekler çoğaltılabilir..
Daha önce bu tip konulara cevap vermeye çalıştığımdan biliyorum. Sürekli şu durum da var.. Bu da olabiliyor bazen.. 15 dak önce gidiş gelişler normal sayılsın ama kararı biz verelim vs.... Yani durumun iyice netleştirilmesi gerekiyor bence..

kolay gelsin...
Merhaba,

Aslında Ömer bey tam da istediğim gibi konuyu formülüze etmiş, ancak ikinci formüldeki kaymış olan sütun aralığını düzeltemedim.

1 - Çalışma saatlerinin kesişmesi herhangi bir sorun oluşturmayacak, çünkü 08:00 - 18:00 vardiya düzeninde çalışanlar haftada 5 gün, diğer vardiyalarda çalışanlar ise haftada 6 gün çalışmakta. Dolayısıyla 08:00 - 18:00 çalışan bir kişi, günde kaç saat fazla mesai yaparsa yapsın, ara dinlenme olarak kabul edip fazla mesai süresine dahil etmeyeceğim süre en fazla 1 saat. Diğer vardiyalarda ise bu süre 30 dk'dır. Yani fazla mesai süresi uzadıkça, ara dinlenme süresi artmayacak.
2 - Buradaki giriş ve çıkış saatleri aslında personelin asıl giriş ve çıkışı değil, belirli giriş ve çıkış koşullarına bağlı yuvarlatılmış saatlerdir. Dolayısıyla burada 15 dk'lık erken geliş ya da geç çıkış bu çalışmayı etkilemeyecek.
3 - Arefe günleri, yarım günler ya da mola saatleri.. tüm bu koşulları baz alarak sonucu tek bir hücreye sıkıştırmak biraz zor olacağı düşüncesiyle asıl çalışmamda ayrıca değerlendirmiştim..
4 - Herkes kendi vardiya düzenindeki ara dinlenme sürelerini kullanmakta ve işyerinde kalınan süre günde 12 saati geçmiyor.
5 - Dediğim gibi resmi tatiller ya da arefeler.. hiçbirinin diğer günlerden farkı yok.

Aslında burada ara dinlenmenin ne zaman yapılacağını değil, kaç saat olacağını belirtebilirdim.

Konuya ayrıntılı bakışınız ve destekleriniz için teşekkür ederim.

Bu mesaj en son " 30-10-2016 " tarihinde saat 21:13 itibariyle denese tarafından düzenlenmiştir....
Eski 30-10-2016, 20:55   #6
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Kırmızı renklendirdiğim formülü güncelledim.
(N2 yerine ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2)) yazarak)
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol edin.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Eski 30-10-2016, 21:31   #7
denese
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 Türkçe

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kırmızı renklendirdiğim formülü güncelledim.
(N2 yerine ZAMAN(SAAT(A2);DAKİKA(A2);SANİYE(A2)) yazarak)
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol edin.
.
Merhaba Ömer Bey,

Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılar, selamlar.
Eski 30-11-2016, 22:18   #8
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Alıntı:
denese tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Ömer Bey,

Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygılar, selamlar.
Estağfurullah.

İyi çalışmalar dilerim.
.

Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları