Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-10-2017, 10:37   #1
fledermaus
Altın Üye

Giriş: 18/11/2012
Excel Vers. ve Dili:
ingilizce 2016
Varsayılan Çalışma Kitabı Şifre ve Koruma

Arkadaşlar Merhaba,

Hepimizin yapmış olduğu çalışmalara çok fazla emek verdiğimizi düşünüyorum.

Bu bağlamda sürekli çalışıyor, kullanıyor ya da hazırlıyor olduğum bir excel çalışma kitabını başkasının eline geçme ihtimaline karşı nasıl koruma altına alabilirim ?

Yazmış olduğum formülleri nasıl gizleyip kitleyebilirim? Bunların hepsini yapabilmek için çalışma kitabımı kısa yoldan nasıl şifreleyebilirim?

Kısacası sürekli üzerinde çalışıyor olduğum bir kitabı kapatırken save etmem halinde bir başkasının eline geçtiğinde formüllerimi görsün istemiyorum.

Normal de bildiğimiz standart genel koruma yöntemlerinden başka bir koruma yöntemi var mıdır?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Syg,
fledermaus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-2017, 10:43   #2
BedriA
Altın Üye

BedriA kullanıcısının avatarı

Giriş: 03/06/2017
Excel Vers. ve Dili:
2007, 32

Harici programlar var şifrelemek için ama her türlü şifreyi kıran programlar da var.
Bu işi bilenin elinden kurtulamaz, desek yeridir sanırım. Ancak sıradan bir kullanıcı için güçlü bir şifreyle standart yöntemler işe yarayabilir.

Bir göz atın isterseniz.

Pir Sultan Abdal
BedriA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-2017, 16:37   #3
fledermaus
Altın Üye

Giriş: 18/11/2012
Excel Vers. ve Dili:
ingilizce 2016

Tekrar Merhaba,

Çalışma kitabının başkasının eline geçmesi halinde, kitap içindeki çalışılan sayfa veri girişine açık olsa bile formüllerim görülsümn istemiyorum. Nasıl gizleyebilirim ? ( cell locked haricinde)

Syg,
fledermaus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-2017, 14:16   #4
antonio
Destek Ekibi

antonio kullanıcısının avatarı

Giriş: 13/02/2011
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013

Alıntı:
fledermaus tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,
...
Kısacası sürekli üzerinde çalışıyor olduğum bir kitabı kapatırken save etmem halinde bir başkasının eline geçtiğinde formüllerimi görsün istemiyorum.
Normal de bildiğimiz standart genel koruma yöntemlerinden başka bir koruma yöntemi var mıdır?
Syg,
Merhaba,
Çalışma kitabının açılış şifresi yoksa, dosyanız açıldıktan sonra, VBA kodlarnı gizleyip şifre koymuşsanız, excel konusunda pişmiş biri rahatlıkla VBA şifrenizi kırabilir, kodlarınızı incleyebilir.
Eğer çalışma kitabınızdaki formülleri gizlemek için gizleme yaptıktan sonra sayfayı korumaya aldıysanız, aynı şekilde bu şifreniz çok kolay ve kısa sürede kaldırılabilir.
Sonuç: Excel Çalışma Kitabı açılışta şifre istemeli. Dikkat edin, çalışma kitabı diyorum, sayfa demiyorum. Kısaca, dosyanız ilk açılışta şifre istemeli. O zaman sorun olmaz. Gerisi nafile.
antonio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları