Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi


Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Access Örnekleri ve Bilgileri > Access Dersanesi
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Access Dersanesi Bu başlıkta eğitim ve öğretim amaçlı her türlü access dokümanını paylaşabilirsiniz.

Özel Arama


Yanıtla
 
Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-01-2008, 15:02   #11
assenucler
Altın Üye
 
Giriş: 19/08/2004
Şehir: Istanbul
Mesaj: 2,517
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR - Windows 10 TR x64
Varsayılan

Sayın gitarisyen;

Bahsettiğiniz kitapların tümü bende var. Kitap sıralamanıza ve yorumunuza aynen katılıyorum.

Selam ve saygılar.
__________________
Windows 10 Türkçe
Office 365 TR Ev Ekstra 2016

Bu mesaj en son " 28-01-2008 " tarihinde saat 06:35 itibariyle assenucler tarafından düzenlenmiştir.... Neden: e
assenucler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-2008, 00:18   #12
abkbek
 
abkbek kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 15/02/2007
Mesaj: 323
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 prof.tr
Varsayılan

Sayın gitarisyen,
uzun zaman ve emek harcayarak edindiğiniz bu bilgileri sade ve anlaşılır bir şekilde bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
abkbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2008, 12:40   #13
gitarisyen
 
gitarisyen kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 25/08/2007
Mesaj: 218
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 2003 Türkçe
Varsayılan

Sayın Taruz, Sayın assenucler ve Sayın abkbek;

İlginiz, mesajınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
__________________
Bildiğini bilenin arkasından gidiniz
Bildiğini bilmeyeni uyandırınız
Bilmediğini bilene öğretiniz
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız

Konfüçyüs
gitarisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-12-2009, 12:58   #14
refikonder
 
Giriş: 15/07/2008
Şehir: manisa
Mesaj: 1
Excel Vers. ve Dili:
2003
Varsayılan Zeydin Pala’nın “24 Derste Access 2003” adlı kitabı

Alıntı:
gitarisyen tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Access’le –yakından ilgili olarak- yaklaşık 6-7 aydır haşır neşirim. Bir buçuk yıl kadar önce John L. Viescas’ın “Enine Boyuna Microsoft Access 2003” adlı kitabını almıştım, ama o zamanlar defalarca okumama rağmen çok da bir şey anlamadığım için moralim epey bozulmuş ve bu işten vazgeçmiştim. Ancak dediğim gibi yaklaşık 6-7 ay önce tekrar bir istek, arzu ve şevk geldi ve inat ettim bu işi –en azından kendime yetecek kadar- öğrenmeye. Kod yazmayı, fonksiyonları, makroları filan öğrenmeyi istemiyordum. Access’in sunduğu hazır imkânları kullanmak bana yeter gibi geliyordu. Ancak işin içine girdikçe ve üzerinde uğraştığım Access uygulamaları ihtiyaç gösterdikçe bunları da öğrenmek zorunlu bir hal aldı. Access'le ilgili olarak her konuda bu forumdan faydalanmaya çalıştım. Anlayamadıklarımı defalarca sordum. Değerli ustalar da kesinlikle bana çok yardımcı oldular. Buradan bu vesile ile teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bunun yanı sıra kitapların da çok önemi vardı. Ben de elime geçen her kitabı okumaya ve satın almaya çalıştım. Bulunduğum şehirde bu konuda kaynak sıkıntısı olduğu için gerek Ankara’ya ve İstanbul’a giden arkadaşlara siparişler verdim, gerekse internetten sipariş yoluyla kitaplar satın aldım. (Halâ gelmesini beklediğim kitaplar var).

Forumda kitap tavsiye edilmesini isteyen arkadaşların mesajlarını gördüğüm için ben de bir konu açmaya ve elimdeki kitapları kendi yorumlarımla kısaca tanıtmaya ve özetlemeye karar verdim. Umarım işinize yarar.

1-) Enine Boyuna Microsoft Office Access 2003 – John L. Viescas

(Arkadaş Yayınları – 2005 baskısı – 1300 sayfa- Çevirenler: Burcu Duman, Haydar Yalçın, Selim Göksu, Serdar Özkaya)

Aslında çok çok güzel ve dolu bir kitap. John L. Viescas da kesinlikle konusunun uzmanı bir kişi olarak gözüküyor. Ancak –hem çeviri olması hem de ileri düzey Access kullanıcıları için hazırlandığından- Access’e ilk başlayanlar için tavsiye edilebilecek bir kitap değil. (Zaten yazar da kitabında "Access’e yeni başlıyorsanız, Adım Adım Microsoft Access 2003 adlı kitabımı okuyun önce" tavsiyesinde bulunuyor). (Ancak bu tavsiye ettiği kitabı yaşadığım şehirde bulamadım).

Yine de Access’le biraz haşır neşirseniz çok faydası dokunacağına inandığım bir kitap. Tablolar, formlar, raporlar, sorgular v.s. en ince ayrıntısına kadar püf noktalarıyla beraber anlatılmış. Güzel tavsiyeler ve fikirler mevcut. Özellikle Visual Basic konusunda çok bilgi ve örnek verilmiş. Kitapla beraber –kitapta anlatılan örnek uygulamaları görebileceğiniz ve üzerinde çalışabileceğiniz- bir cd de veriliyor. Kitap, bu anlattığım özellikleriyle bir başvuru kitabı olma niteliğinde.

Son olarak kitabın –her gece defalarca ve çoğu zaman çoğu yerini anlamadan okuduğumdan- tarihi eser görünümü aldığını söylemeden de geçemeyeceğim.


2-) Bir bakışta Microsof Access (Sürüm 2002- Microsof Office XP Uygulaması) – Curtis Frye

(Arkadaş Yayınları – 2002 baskısı – 225 sayfa – Çevirenler: Osman Karasoy, Ayşenur Topçuoğlu)

Bu da 1 sene önce almış bulunduğum bir kitap. Kitap her ne kadar “hızlı kılavuz” olma iddiası ve özelliğinde ise de, bunu da anlamak için Access’i biraz da olsa bilmek gerekiyor. Teorileri ve konuları anlatmaktan ziyade çok hızlı bir şekilde “Tablolar Nasıl Oluşturulur?”, “Sorgular Nasıl Yapılır?”, “Form Nasıl Oluşturulur?” gibi sorulara hızlı, pratik ve Access’in hazır sihirbazlarını kullanacağımız şekilde cevaplar veriyor. Ama Access’in temel mantığını anlatmaktan ve kavratmaktan çok uzak olduğunu düşünüyorum. Bir iki kere öylesine bir okuduktan sonra kitaplığıma koyduğum bir kitap. Zaten Access’in daha sonra çıkan sürümleriyle ilgili kitaplar da yazıldığından çok fazla ihtiyaç duyulacak bir kaynak olduğunu düşünmüyorum.


3-) Microsof Access XP – Osman Gürkan

(Nirvana Yayınları – 2005 baskısı – 421 sayfa )

Teknik konularda çeviri olmayan kitapları hep sevmişimdir. Bu yüzden –ne kadar eksiği olursa olsun- bu tarz kitapları diğerlerinden farklı tutuyorum. Kitabı internet yoluyla bir hafta önce satın aldım. Fiyatı gayet makul: 10 YTL. Her ne kadar XP sürümü için hazırlanmışsa da, temel mantıkları kavramak açısından ve genel itibariyle 2003 versiyonu ile benzerlik gösterdiğinden Access 2003 kullananlar için de faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitap, bir ders kitabı olma özelliği taşıyor gördüğüm kadarıyla. (Zaten bu tarz kitaplarda, sanki hoca sınıfta öğrencilerine dersi zaten anlatacakmış da, kitapta da eksik kalan kısımlara yer vermiş gibi bir hava oluyor bana göre). Çok hızlı bir şekilde –göz gezdirerek- bir kere okudum. Ancak gördüğüm kadarıyla; Access’e yeni başlayanlar için kolay anlaşılır, örnekli ve örnek anlatımlı, genel konulara (tablolar, sorgular, formlar, raporlar, makrolar) değinen, dili sade, rahat okunabilir bir kitap. Ancak yine de bu kitap da, temel teorileri ve mantığı anlatmak yerine Access’in kullanımını ve neyi, nasıl yapabileceğimizi öğretiyor. Tek başına da güzel ve yararlı bir kitap olmasına rağmen başka kitaplarla da desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.


4-) Full Microsoft Access 2003 (Palme Zirvedeki Beyinler dizisi) – Nihat Demirli ve Yüksel İnan

(Palme Yayıncılık – 2006 baskısı – 620 sayfa)

İşte çeviri olmayan ve yeni başlayanlar için özellikle tavsiye edilebilecek bir Access kitabı. Bunu da Osman Gürkan’ın kitabıyla birlikte bir hafta önce internet yoluyla satın aldım. Bunun da fiyatı –bu özellikteki kitaplara göre- gayet uygun: 30 YTL. Bu kitap da bir ders kitabı olma özelliği taşıyor, ancak –Osman Gürkan’ın kitabına göre- biraz daha fazla örnek ve samimi, esprili bir anlatım var. Kitapta genel olarak tablo yapıları, sorgular, formlar, raporlar üzerinde durulduğu gibi fonksiyonlara, makrolara, visual basic kontrolleri, kontrollere ait olaylar ve ileri düzey Access uygulamalarına da yer verilmiş. Bunları yaparken bolca örnek kullanılmış ve açık bir şekilde, kısaca örnekler anlatılmış. Özellikle yazar (kitabı yazan iki kişi olmasına rağmen özellikle “YAZAR” diyorum. Sebebini birazdan açıklayacağım) "Sorgular" konusunda SQL komutlarına ve Access’in içindeki tüm makroların anlatımına ayrı bir önem vermiş. Benim çok faydalandığım ve yeni başlayan herkesin de yararlanacağını düşündüğüm bir kitap…

Yalnız –Access konusu dışında- kitaba yönelteceğim iki eleştiri var:

Birincisi kitabı yazan Nihat Demirli ve Yüksel İnan olduğu halde, -örneklerden anladığım kadarıyla- Nihat Demirli sürekli “Ben size bu konuyu şimdi anlatacağım”, “Ben bunu yaptım” gibi cümleler kullanarak kitabı sadece kendisi yazmış gibi davranmış.

İkinci eleştirim ise benim için –aslında hepimiz için olmalı- daha hassas bir konuda: Kitapta maalesef Türkçe yazım kurallarına hiç dikkat edilmemiş. Ayrı yazılması gereken –de, -da, -mi, -mu ekleri ve noktalama işaretleri çoğu zaman yanlış yerlerde kullanılmış. Bu, hem okumayı ve anlamayı zorlaştırdığı gibi, hem de bu güzel kitaba yakışmamış. Yazar(lar)dan daha hassas olmasını beklerdim. Dediğim gibi kitabı internet yoluyla aldığımdan, önce inceleme imkânım olmadı. Eğer önceden inceleyebilseydim bu kitabı sırf bu nedenle almayabilirdim. (Yeni baskıda bu hataların giderilmesi umuduyla)…


5-) Microsoft Access 7.0 ile Uygulamalı Veritabanı Yönetimi – Faruk Çubukçu

(Alfa Yayınları – 1998 baskısı – 1013 sayfa)

İşte benim için –her ne kadar bayağı eski olsa da- bu konudaki kitapların şahı… Kitabı bir sahaftan, bir paket sigara parasına aldım. Alırken kitabın başlığında “Access” ibaresi olması yeterliydi benim için. Ancak okudukça o kadar sevdim ki; elimden bırakamadım. Bu kitabı piyasada bulabilir misiniz bilmiyorum, ancak özellikle yeni başlayanlar ve veritabanı mantığını kavramak isteyenler için sahaflardan araştırmalarında yarar var.

Kitap, Access’in çok eski bir sürümünü anlatıyor. Özellikle Windows 95 için hazırlanmış. Ancak veritabanı mantığının teorisini o kadar güzel anlatmış ki; kitabı okuyunca “tamam, ben bu işi yapabilirim” düşüncesi mutlaka kafanızda yer ediyor. Kitapta bolca örnek, açıklama ve gözden geçirme soruları var. Faruk Çubukçu’nun kendine has üslûbu da kitaba ayrı bir değer katmış. Genel olarak –ve ayrıntılı şekilde- veritabanı, veritabanı mantığı, tablolar ve ilişkiler, formlar, raporlar, sorgular konularına yer verildiği gibi SQL ve özellikle Visual Basic-Access Basic konularına olabildiğince çok örnekle, yeni başlayanların anlayacağı şekilde fonksiyon ve kod anlatımlarıyla beraber yer verilmiş.

Ben çok sevdim bu kitabı. Her ne kadar, eski sürüm konusunda bir kitap olsa da –eğer bulabilirseniz-verdiğiniz parayı katbekat fazlasıyla hak edecek bir kitap…


BULAMADIĞIM KİTAPLAR:

Çok aramama rağmen bulamadığım ve internetten baktığımda satışının tükendiğini gördüğüm kitaplar da var:

Bunlardan birincisi çok methini duyduğum Zeydin Pala’nın “24 Derste Access 2003” adlı kitabı. Yeni başlayanlar için sürekli tavsiye edilen ve yararlı bir kitap olduğunu biliyorum ancak kitabı inceleme imkânım olmadığı için başka bir yorumda bulunamıyorum. Fakat internette bu konuda araştırma yaparken Zeydin Pala’nın bu kitabın CD.sindeki örneklerini buldum. Bunların da epey faydası oldu. (Eğer kitabı bulabileceğim bir yer bilen varsa benimle temasa geçerse sevinirim).

Bulamadığım ikinci kitap ise John L. Viescas’ın “Adım Adım Microsoft Office Access 2003” adlı kitabı. İnternette bu kitap için de “Satışı tükendi” ibaresi yer alıyor genelde. (Zeydin Pala’nın kitabı için yazdıklarım, bu kitap için de geçerli. Eğer bulabileceğim yeri bilen varsa benimle temasa geçerse sevinirim)…

Şimdilik, Access’le ilgili kitaplar konusunda söyleyeceklerim bunlar. Yeni kitaplar elime geçtikçe burada kendime göre özetleyip, tanıtmaya çalışırım… Umarım bu bilgiler, -özellikle benim gibi yeni başlayan ve daha yolun başında olan- bütün “Access Severler”e faydalı olur…


Saygılarımla…
merhabalar Zeydin Pala’nın “24 Derste Access 2003” adlı kitabını www.seckin.com.tr de buldum bugün kargoya veriyorlar ellerinde 25 tane kadar varmış almak isteyen arkadaşlara önemle duyrulur. bu arada paylaşım için çok teşekkür ederim
refikonder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Saat 09:28


Bu forum Elit NET - www.elitnet.com.tr tarafından sunulmaktadır.

Excel Eğitimi - Mobil Uygulama - Çorlu - Çorlu Web Tasarım -- Beylikdüzü mali müşavir - Beylikdüzü mali müşavir - Lingerie - Dyeing Machine - Karton Bardak- Karton Bardak- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Özel Eğitim- Site Yönetimi- Pronet Tekirdağ- Çorlu Kamera- Pronet Edirne- Pronet Çorlu- Çorlu Araç Takip- Rampa- Çorlu İnternet Sitesi- Çorlu Sürücü Kursu- Şişli Avukat- Çorlu Etüt- İstanbul Botanik- Çorlu Sigorta- Kağıt Bardak- Kağıt Bardak- Çorlu Havuz- Çorlu Havuz- Çorlu Perde Yıkama- Okul Danışmanlık- ADR'li taşıma kabı imalatı- Mekanik Tesisat- Çorlu Grafik Tasarım- Çorlu Sondaj- Çorlu Etüt- Futbol Cafe- Beylikdüzü Temizlik- Çorlu Kurs- Çorlu Ders- İzmit Mimar- Hurda Bakır Kablo- Hurda Bakır Kablo- Çorlu Pronet- Çorlu Yönetim- Çorlu Apartman Yönetimi- Çorlu Marangoz- Çorlu Avukat-
Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.6 By   Branden