Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Uygulamalı Excel Eğitimi
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Uygulamalı Excel Eğitimi Bu başlıkta uygulamalı excel eğitimi verebilir yada verilen eğitimlere katılabilirsiniz. (Bu başlıkta yeni konu açılması onaya bağlıdır.)
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-07-2009, 12:40   #1
sedagli

Giriş: 27/07/2008
Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan Lıstelerde excel ozellıklerı

Sayın uzman arkadaşlar,

Daha önce korhan uzman arkadaşımızla görüşmüştük. Görüşmemizden sonra bunu yazıyorum.
Bu başlık altında excelde liste yapan herkesin mutlaka bilmesi gereken bazı konuları incelemek istiyoruz.

Bu konularin bazıları ,

1-bir listeden istenen özet tabloların coçuk oyuncağı gibi hazırlanması (pivot table) (mesela ben özel gittigim excel kursu ve kitaplarımda görmeme rağmen bunu kullanmadan 10 yılı bosa harcadim)
2-table işlevi sayesinde formül kopyalama, satır ve sutun ekleme,çıkartma , aralık seçmenin kolaylastırılması
3-data validation ile doğru bilgi girilmesi
4-koruma ile eski değerlerini silinmesi değiştirilmesini engellemek
5-koşullu bicimlendirme ile bazı şeyleri hemen farketmemiz

bunlar benim giriş diye yazabileceklerim.formül ve makrodan kacinmak istiyorum.(ki bunlar daha güzel secimler sunmasına rağmen iyi çaba ve gayret gerektiriyor. coğu arkadasımız için zor olabiliyor.mesela benim için)
Burada amacım herkesin kolayca bu işlemlerin önemini ve kolaylığını farketmesidir.ilgilenenlere basit bir kılavuz hazırlamaktır.

Ben bazılarını bilsem de, uzman arkadaşların bizi daha iyi yönlendireceğine inanıyorum.

Bunun için bir örnek hazırlayıp ekledim. EXCEL ISLEMLERI örnekte 1000 e yakın değeri ekledim.

Örnek bır üretim listesi olup; uretim no, tarihi, ulke ,firma,renk malzeme, olcu ve agirlik gibi sutunlarda bu bilgiler var.herkes kendi ihtiyacına gore kendi bilgilerine uygulayabilir.

simdiden arkadaslara faydali olacagi düşüncesi konuyla ilgilenecek tum arkadaslara tesekkür ederim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls EXCEL ISLEMLERI.xls (143.0 KB, 756 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-07-2009 " tarihinde saat 12:38 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir.... Neden: dil
sedagli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2009, 09:49   #2
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan Excel pıvot table-faydaları

1 nolu mesajımdaki listede excel müthiş özelliği olan pivot table kullanıyorum.

pivot table ile bir listeden, istediğiniz özeti hazırlarsınız. Böylece hem kolayca hemde doğru bir sekilde tablolarınızı hazırlarsınız. (Bu konuda yurttas ve diğer uzman arkadaşların çok açıklayıcı dosyalari vardir)

benim örneğimde, br listeden yapılmış değisik pivot table örnekleri var. Örnekte görüldüğü gibi 1000'ı aşkın bir listeden, değisik basit hazirlanmış listeler doğru ve tamamı 5 dakikadan az sürede hazirlanmistir.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls EXCEL ISLEMLERI-2.xls (209.0 KB, 482 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-07-2009 " tarihinde saat 11:40 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir.... Neden: yazım hatası
Eski 28-07-2009, 12:34   #3
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan pivot table adresleri

Bu mesajda pivot tablenin nasıl yapıldığına girmek istemiyorum. Aşağıdaki linkte uzman arkadaşlar konuyu çok güzel açıklamışlardır.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=3036

mesajı okuyan ve konuyu bilmeyen arkadaşlara bununla ilgilenmelerini tavsiye ederim.

bunun yerine pivot table ile yapılabilecekleri özetlemek isterim.

1- bir listeden istediğiniz kadar liste yapabilirsiniz. böylece hepimizin başına gelen tabloları sil baştan işi çoçuk oyuncağı olur.

2-kontrol etmek gereği bile kalmaz.

3-tarih olan liste girerseniz; günlük, aylık,yıllık, toplamları almak pivot table group işlemi ile kolayca yapılır.

4-alt toplam seçeneği ile istediğiniz alt toplamı gösterme / saklama yapabilirsiniz.

5-summarize data by secenegi ile toplam alabilirsiniz, adedini sayabilirsiniz, ortalama, minumum maksimum ve benim bilmediğim diğer özellikleri kullabilirsiniz. hatta bunları aynı tabloda kullanabilirsiniz.

6- yurttas beyin çok güzel açıkladığı satır sutun vb yüzde işlemlerini yapabilirsiniz.

7-konsolide işlemleri (2 ve daha fazla listeden ) özetler hazırlayabilirsiniz.

8-filtre seceneği ile istediğiniz hesaplamayı yapabilirsiniz.

9- aynı sayfada iki veya daha fazla pivot table yerleştirerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

benim verdiğim örnekte yukarıda yazılanları yapılmış örnekleri yapmaya çalıştım. (KONSOLIDE YAPILMADI.) toplam sure 5 dakikadan az olmuştur.

ilgilenen arkadaşların daha iyi bilgi sahibi olmaları için linkini verdiğim güzel örnekleri incelemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xls EXCEL ISLEMLERI-3.xls (239.5 KB, 277 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-07-2009 " tarihinde saat 13:02 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir....
Eski 28-07-2009, 13:00   #4
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan excel özellikleri-table

bu başlıkta kimse henüz bir yorum yapmadı ama nedeni umarım gereksizliğinden degildir.

en önemli özellik diyebilecegim pivot table konusunda özet fikirlerimi yeterli olduğu düşüncesi ile pivot table konusunu kapatıyorum.

listeden çalışan insanlar kendileri tablo hazırladığı için, yazım ve benzeri hatalar önemli olmayabilir. ama pivot table için verilerin düzgün olması cok onemlidir.

bu nedenle sıraya listelerin hazırlanması gelmektedir.
normal de çalışırken once listeyi hazırlarız. sonra raporlarımızı hazırlarız.

burada ise biz önce rapor hazırlamayı inceledik. simdi başa sarıp liste hazırlamayı inceleyeceğiz. bu konuda amacım zaten budur.
Eski 28-07-2009, 13:17   #5
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan excel özellikleri-table-2

listelerimizi hazırlarken neler yapıyoruz.
sutun satır ilave etme çıkartma,
formul girme ve formulu gerektiği kadar uzatma

listede bu tarz değişiklik yapılınca ne yaşanıyor. yapılan işleme göre sonraki işlemler sil baştan yapılabiliyor.

bu nedenle excel bize bu konuda yardımları listelersek,
1-table secenegi
2-isim girmek ve kullanmak
3-dinamik alan kavramı

bu konularda birçok açıklayıcı bilgi halihazırda uzman arkadaşlarımızın hazırladıkları var.

burada soylemek istediğimiz bu konuları ileri ki mesajlarda seviyem düzeyince açıklayacağım. uzman arkadaşlardan yardımlarını da beklerim. ama onemini söylersem, listeleri düzgun yaparsak ve yukarıdaki gibi yardımcı şeyleri kullanırsak:

1-hata olasılığı azalır.
2-sil baştan az yaşanır.
3-işlemler kolaylaşır.
Eski 28-07-2009, 16:14   #6
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan excelde liste

yaptığımız bir listeyi excelin her zaman guncellemesi için aşağıdaki işlemlerden seçmemiz gerekir.

1-dinamik alan : bu konuda yurttas uzman arkadaşımızın hazırladığı güzel çalışmanın linkini veriyorum.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=26374

2-isim tanımlama: isim tanımlamayı her yerde kullanabiliriz. böylece uzun formül yazmaktan kurtuluruz.aynı aralığı tekrar tekrar seçmekten kurtuluruz.
bu konuda gene her türlü övgüyü hakeden yurttas arkadasımızın hazırladığı dosyaların linkini veriyorum.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=62687

3-yukarıdaki işlemlerin yanı sıra benim genelde kullandığım işlem ise table seçenegidir. bunu da gene yurttaş arkadaşımızdan öğrendim.
şöyle uyguluyorum.
a- ana listemi hazırlıyorum.
b-ilk iki satırı seçiyorum. baska bır sayfaya yapıştırıyorum.
c-orada gerekirse formüllerimi yazıyorum.
d-insert menusunden table seçiyorum.başlık var diyorum.oldu benim tablo...

e-table seceneklerinden alan la ilgili,isimle ilgili, görünümle ilgili istenirse değişikler yapabilirsiniz.

f-eğer ilave sutun ekleyeceksem, eklerim.otomatik tablo genişler. mesela formul yazacaksam, formülü ilk satıra yazmam yeterli oluyor. gerisini table menüsü otomatik dolduruyor.

g-eğer satır ilave edeceksem, sadece bilgi olan satırları girmem yetiyor. ,işlem yapılacak yerleri kendi dolduruyor. yada tüm bilgiyi alıyorum. bilgi girişi olan sutunlara komple yapıştırıyorum. tablo kendisini yeniliyor.

Bu mesaj en son " 29-07-2009 " tarihinde saat 11:35 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir.... Neden: düzeltme
Eski 28-07-2009, 16:37   #7
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan table örneği

yukarıda bahsettiğim table işlemini uyguladığım örnek ektedir.

örnek olarak iki sutun ilave edildi. ilk satıra formül yazıldı.gerisini table tamamladı.
bazı satırların bilgisi ilave edildi.geri kalanları table otomatık tamamladı.

özellikle listenin çok olduğu çalışmalarda müthiş faydası var.

pivot table larda data kaynağı olarak sadece table 1 yazıldı.
pivot table larda eklenen sutunlar bazı örneklere dahil edildi.

şimdi artık table dediğimiz listede yapılacak değişiklikler rapor yaptımığımız pivot table larda otomatik güncellenecektir.
şöyle düşünürsek, bir listemize ilave formüllerin yazılması ve ondan 5 değişik rapor hazırlanması 10 dakikayı geçmiyor.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar EXCEL ISLEMLERI-4-table.rar (72.5 KB, 241 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 29-07-2009 " tarihinde saat 11:37 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir.... Neden: düzeltme
Eski 28-07-2009, 17:00   #8
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan excel ozellikleri

sevgili arkadaşlar

exceli küçük bir tabloda olsun kullananlara kılavuz olsun diye başladığım bu çalışmaya devam ediyorum. ama benim kılavuz önemine göre sondan başa gidiyor.

bir önceki mesajla tablo seceneğini bitirdim.

şimdi sıra listeleri bir başka yerden almıyorsak, elle giriliyorsa mutlaka olması gereken olarak gördüğüm
1-data validation
2-koşullu biçimlendirme
3-koruma

elbette bu konuları da uzman arkadaşlarımız çoktan hazırladı.ben onların linkini vereceğim.

Bu mesaj en son " 29-07-2009 " tarihinde saat 11:39 itibariyle sedagli tarafından düzenlenmiştir.... Neden: düzeltme
Eski 29-07-2009, 12:14   #9
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan Excel yardımları-data valıdatıon

data validatıon- bilgi dogrulama konusunda excel.web.tr de bir çok bilgi ve uygulama var.

data validation ile çok faydalı iki iş yapabiliriz.

1- benzer bilgileri girdiğimiz yerler yazma veya kopyalama işlemi yerine, hazırladığımız listeden data validation/list seçeneği ile kolayca seçebiliriz.

2- ve girdiğimiz bilgi de hata olduğunda bunu farketmemizi sağlayabiliriz. hata yapıldığında uyarı vermesi, bilgi vermesi yada bilgi girişinin engellemesi diye de üç opsiyonu vardır.

böylece hem kolay bilgi girilir ayrıca hata varsa hemen uyarması sağlanır.

bu konuda danersin isimli arkadaşın hazırladığı güzel açıklamanın linki aşağıdadır.
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=2830

bir kaç örneğin linki ise aşağıdadır. bu örneklerde uygulamaları görebilirsiniz.

http://www.excel.web.tr/f136/persone...ya-t22790.html

http://www.excel.web.tr/attachment.p...9&d=1248288418
Eski 29-07-2009, 18:45   #10
sedagli

Excel Vers. ve Dili:
excel 2003
Varsayılan Excel ozellıklerı-data valıdatıon

Önceki mesajda data validation açıklamaları yapılmştı.

bu mesajda ekledığım dosyada benım becerim ve bilgim nispetinde data validation uygulamaları yaptığım dosya bulunmaktadır.

yaptıklarımı açıklarsak:
(ıncelemek için sutunları tek tek seçip data validation -bilgi dogrulama bakmanız gerekir)
1- uretım no 5 rakam olmalı-aynı - mukerrer rakam girişi formulle engellendi.
2-sıparıs no 4 rakam olmalı- 4 karekterden farklı rakam girişi engellendi.
3-giriş tarihi formulle dün yapıldı. farklı tarih girişi engellendi.

bundan sonra kolaylık saglayan data validation -list seçeneği ile işlemler yapıldı.

4- ulke ismi listeden seçilmekte, farklı ülke uyarı vermektedir.
5-malzeme ismi listeden seçilmekte, farklı malzeme uyarı vermektedir.
6-renk ismi listeden seçilmekte, farklı renkte bilgi vermektedir.
7-firma fulke ismi listeden seçilmekte, farklı firmada bilgi vermektedir.
8-olcü ismi listeden seçilmekte, farklı olcu bilgi vermektedir.

dediğim gibi benim yapabildiğim kadarını ve önemli gördüklerimi anlatmaktayım.

elbette benim yapamadıklarımda var. bunları en sonda toplu sormayı düşünmekteyim.

ayrıca diğer taraftan şu ana kadar yorum yada soru gelmemesi ben de şüphe uyandırıyor.

ya herkes biliyor, yada ben anlaşılmayacak kadar karışık anlatıyorum.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar EXCEL ISLEMLERI-5-data validation.rar (73.4 KB, 219 Görüntülenme)
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları