Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer > Türk Dili ve Edebiyatı
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Türk Dili ve Edebiyatı Bu başlık altında Türkçemizin doğru kullanımına yönelik bilgilerinizi ve Edebiyatımızdan beğendiğiniz şiir ve diğer edebi eserler ile beğendiğiniz linkleri paylaşabilirsiniz.

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-12-2007, 00:17   #1
gitarisyen

gitarisyen kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 2003 Türkçe
Varsayılan Türkçe'mizi Ellere Vermeyelim...

Öncelikle, bu bölümün açılmasında emeği geçen ve fikri olan bütün yöneticilere ve üyelere teşekkür ediyorum.

Uzun bir süredir, Türkçe'nin doğru kullanımıyla ilgili olarak, imzamı bile değiştirmeyi düşünüyordum. Türkçe'nin bu kadar hor kullanılmasına isyanımı imzamla dile getirmek istiyordum çünkü. Cümlelere küçük harfle başlanmayacağını; Türkçe'de w, x, q harflerinin olmadığını; "slm", "mrb", "tşk" gibi kısaltmaların kullanımının beni ne kadar yaraladığını; “waw”, “o.k.”, “ewet” gibi yazımların bizim kültürümüze ait olmadığını; küçücük dükkân isimlerine varıncaya kadar dil emperyalizminin nasıl sinsice içimize bulaştığını ve bırakın interneti, günlük hayatımızda sürekli kullanılan “Bir Garip Türkilizce” yi bir türlü hazmedemediğimi imzamla anlatacaktım.

Fakat biraz önce forumumuzda “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünün açıldığını görünce çok şaşırdım ve sevindim. Tekrar bu güzel düşünce için emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde vardır ya hani: “Aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş…” diye devam eder cümle… Türkçe konusunda o kadar önem arz ediyor ki benim için bu... Elbette tarihte hep olduğu gibi her şeye göğüs gerip, kanımızı akıtarak yine kimsenin bu topraklara girmesine izin vermeyiz. Ama yine de yıllardır topla, tüfekle, hainlikle başaramadıklarını dil kanalıyla başarmış bulunuyor düşmanlarımız. “Düşman” sözcüğünün ağır olduğunu düşünebilirsiniz. Ama sade suya tirit televizyon dizilerinden tutun da, sağa sola sallanarak saçma sapan konuşup Türkçe’yi katleden ve üstelik bir de bize hayat dersi verdiğini düşünen müzik kanallarındaki sunuculara kadar Türkçe’nin böyle ayaklar altına alınması inanın beni kahrediyor. İşte bu yüzden böyle düşünüyorum. Türkçe’yi –elinden geldiğince- doğru kullanmaya çalışmayan insanlara saygı duyamıyorum.

Ortaokula giden çocuklar tanıdım, liseye giden çocuklar… Kimisi dershanelerin deneme sınavlarında Türkiye üçüncüsü ya da il birincisi oluyordu. Ama yemin ediyorum size, bırakın “de, da…” , “mi, mu…” eklerinin doğru yerde kullanımını, daha cümleye büyük harfle başlanacağını bilmiyorlardı.

Biz nasıl böyle olduk? Sınavlara at yarışlarına hazırlanır gibi hazırlanıp, test mantığını kavramak daha önemli olduğu için mi? Okullarda sürekli testlerle sınav yapıp, kendimizi ifade yeteneğimizi geliştirebileceğimiz yazılı sınavlar yapmadığımız için mi? Biz neden böyle olduk? Konuşmak, okumak önemli olmadığı için mi? O kadar çok derdimiz varken, kendi dertlerimize çözüm bulmak yerine, oturup televizyonlarda “kim, kiminle, ne yapmış?” programlarına üzülmek ve oradaki insanların konuştuğu Türkçe’ye öykünmek daha önemli olduğu için mi? Neden? Neden?...

Yaşarken her şeyimi kaybedebilirim. Benim elimde olan ve olmayan nedenler olabilir kaybetmemin sebebi. Ama Türkçe’yi kaybetmemek benim elimde, bizim elimizde. Ve ben onu yitirmek istemiyorum. Lütfen bu konuda hassas olalım, birbirimizi uyaralım… Çok güzel, akıcı, başka hiçbir dilde bulunmayan bir çok özelliği olan bir dilimiz var. Lütfen bu dile sahip çıkalım. Bir gün gelip gözyaşları içinde kendimizi başka dillerin “kölesi” olarak görmeden bu güzel dilin “sahibi” olmak için LÜTFEN TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKALIM…

Saygılarımla…

gitarisyen
(M. Feridun Gülsan)

NOT: Bildiğim kadarıyla, “Türkçe” kelimesi ek aldığı zaman, kesme işareti gelip gelmeyeceği konusu tartışmalı bir konu. Ancak ben bu yazıda “Türkçe” kelimesine –hak ettiği için- özel bir anlam da yüklediğimden kesme işaretini kullandım.
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız

Konfüçyüs

Bu mesaj en son " 30-12-2007 " tarihinde saat 00:33 itibariyle gitarisyen tarafından düzenlenmiştir....
gitarisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 01:59   #2
Skorpiyon
Misafir

Sayın gitarisyen,

Çok güzel ifade etmişsiniz. Ayrıyeten aşağıdaki sözünüzün de çok hoşuma gittiğini belirtmek isterim.

"Yaşarken her şeyimi kaybedebilirim. Benim elimde olan ve olmayan nedenler olabilir kaybetmemin sebebi. Ama Türkçe’yi kaybetmemek benim elimde, ..."
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 11:57   #3
1Al2Ver
Altın Üye

1Al2Ver kullanıcısının avatarı

Giriş: 05/11/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus

Sayın gitarisyen, kişisel hassasiyetiniz ile konuya dikkat çekerek vahameti bir defa daha ortaya koydunuz.

Hem forumun bir üyesi, hem de sizinle aynı duyguları paylaşan birisi olarak, dahası bir Türk olarak, bu milletin başta dili olmak üzere yaşam kaynağı olan tüm değerlerine sahip çıkılması adına kişisel gayretimi esirgemeyeceğim, bizlere bunları bir kez daha hatırlattınız, kendi adıma teşekkür ediyorum, saygılarımla.
Eski 30-12-2007, 21:31   #4
gitarisyen

gitarisyen kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 2003 Türkçe

Sayın Sertkaya ve Sayın 1Al2Ver;

Sözleriniz, desteğiniz ve duygularınız için çok teşekkür ederim. Bu konuda yıllardır isyan içerisindeyim. Üye olduğum bir çok forumda defalarca bu duygularımı dile getirdim. (Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Türkçe’nin kullanımına en çok dikkat edilen forumun -teknik bir forum olmasına karşın- bu forum olduğunu da kabul etmem gerekiyor. Bu hassasiyet için forum yöneticilerine de teşekkür etmem gerekiyor).

Benim isyanım; 11 yaşındaki çocuğum Türkçe’yi –konuşurken bile- dikkatli kullanmaya çalışırken, öte yandan koca koca iş adamlarının, milletvekillerinin, bakanların, öğretim görevlilerinin bu hassasiyeti göstermemesine… Daha dün iki tane kitap aldım Access konusunda, ikisi de yazım hatalarıyla dolu. Buna “teknik kitaplar bunlar, ne olmuş yani?” ya da “dizgisi yanlış yapılmıştır” diyemezsiniz, dememelisiniz… Bunlar çeviri kitaplar değil, yazarlar öğretim görevlisi ve kendileri yazmışlar kitapları. Ama demek ki; yazım kuralları çok önemli değil onlar için…

Hayatta her şeyin bir kuralı ya da kuralları var… Bu foruma üye olurken de, kurallara uymayı taahhüt ederek üye oluyoruz. Ve bazı zamanlar, birbirimizi kurallara uymaya davet ediyoruz. Peki Türkçe’nin yazım kuralları daha mı az önemli?...

Kusura bakmayın… Bu konuda çok dolu olduğum için yazmaya bir başladım mı bırakamıyorum.

Umarım bu forum bölümü altında sizler –ve forumun bu konuya ilgi duyan yönetici ve üyeleri- gibi duyarlı insanlarla dertlerimizi, bilgilerimizi paylaşır; birbirimizle fikir alışverişinde bulunur, tatlı münazaralar yaparız. Ben yine de her şeye rağmen umutluyum. Belki o güzel günleri ben göremem ama, benim ve sizin yetiştirdiğiniz çocuklar da çocuklarını yetiştirerek bir gün gelir bu ülkede dükkânlarda “grosmarket”, “showroom”, “hypermarket”, “mega ucuzluk” ve bunun gibi tabelalar görülmez…

Saygılarımla…

NOT:

Sayın 1Al2Ver;

Sizin “Dilimizin Bu Hale Gelmesinde TDK’nun Rolü” yazınızı dün gece büyük bir ilgiyle ve zevkle okudum. Bu güzel yazınız ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bazı konularda –ki; bunların ayrıntılar olduğunu düşünüyorum- fikirlerimiz aynı olmasa bile temel ilkelerde birleşiyoruz. Yazınızı tekrar sindirerek okuduktan sonra, bu konudaki fikirlerimi ve ayrıldığımız bazı küçük ayrıntıları açıklamak istediğimden, şimdilik yazınızın altına herhangi bir mesaj yazmadım. Dediğim gibi, yazınızı tekrar sindirerek okuyup, birkaç güne kadar derli toplu bir yazı hazırlayıp açtığınız konu başlığının altında bu yazıyla yer almak istiyorum. Umarım mazur görülürüm…
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız

Konfüçyüs
gitarisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 21:39   #5
Levent Menteşoğlu
Administrator

Levent Menteşoğlu kullanıcısının avatarı

Giriş: 13/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010-Türkçe

Sn gitarisyen

Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil. Desteğiniz için teşekkür ederim. Katkılarınızın devamını bekliyoruz.

"Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz. " Kaylan
Levent Menteşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 21:54   #6
1Al2Ver
Altın Üye

1Al2Ver kullanıcısının avatarı

Giriş: 05/11/2007
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus

Alıntı:
gitarisyen tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın Sertkaya ve Sayın 1Al2Ver;

Sayın 1Al2Ver;

Sizin “Dilimizin Bu Hale Gelmesinde TDK’nun Rolü” yazınızı dün gece büyük bir ilgiyle ve zevkle okudum. Bu güzel yazınız ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bazı konularda –ki; bunların ayrıntılar olduğunu düşünüyorum- fikirlerimiz aynı olmasa bile temel ilkelerde birleşiyoruz. Yazınızı tekrar sindirerek okuduktan sonra, bu konudaki fikirlerimi ve ayrıldığımız bazı küçük ayrıntıları açıklamak istediğimden, şimdilik yazınızın altına herhangi bir mesaj yazmadım. Dediğim gibi, yazınızı tekrar sindirerek okuyup, birkaç güne kadar derli toplu bir yazı hazırlayıp açtığınız konu başlığının altında bu yazıyla yer almak istiyorum. Umarım mazur görülürüm…

Sayın gitarisyen, saygılar sunarak başlamak istiyorum, ben de yazınızı büyük bir keyifle okudum, ayrıntılarda da olsa temel de de olsa fikir ayrılıkları olması tabiidir, ancak ifade buyurduğunuz gibi, yazılarımızdan temel ilkelerde buluştuğumuz kesin, konu üzerine yazacağınız fikirlerinizin benim için değerli olduğunu bilmenizi isterim, yazınızı büyük bir merakla bekliyorum, tekrar saygılar sunuyorum, yeni yılınızı kutluyorum.

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları