Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi


Geri Git   Excel Forum > Diğer > Türk Dili ve Edebiyatı
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Türk Dili ve Edebiyatı Bu başlık altında Türkçemizin doğru kullanımına yönelik bilgilerinizi ve Edebiyatımızdan beğendiğiniz şiir ve diğer edebi eserler ile beğendiğiniz linkleri paylaşabilirsiniz.

Özel Arama


Yanıtla
 
Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-08-2008, 21:13   #1
caner06
 
Giriş: 15/06/2008
Şehir: ankara
Mesaj: 12
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office Excel türkçe
Varsayılan Türk vatandaşı Osman Bey...

"Osman Bey, sabah saat 7.00'de Casio masa saatinin alarmıyla gözlerini açtı. Puffy yorganını kaldırdı. Hugo Boss pijamalarını çıkarıp Adidas terliklerini giydi. WC'ye uğradıktan sonra banyoya geçti. Clear şampuan ve Protex sabunuyla duşunu aldı. Colgate ile dişlerini fırçaladı. Rowenta ile saçlarını kuruttu.

Bill's gömleğini ve Pierre Cardin takımını giydi. Lipton çayını içti. Sony televizyonda medya özetlerini ve flash haberleri izledi. Citizen kol saatine baktı. Aile fertlerine 'çav' deyip, Hyundai otomobiline bindi. Blaupunkt radyosunu açarak, rock müziği buldu. Ağzına bir Polo şeker attı.

Şehrin göbeğindeki Mega Center'daki ofisine varınca, Fujitsu-Siemens bilgisayarını çalıştırdı. Microsoft Excel'e girdi. Ofisboy'dan Nescafe'sini istedi. Saat 10.00'a doğru açlığını yatıştırmak için Grissini yedi. Öğlen Wimpy's Fast Food kafeteryaya gitti.

Ayaküstü, Coca Cola ve hamburgeri mideye indirdi. Camel sigarasını yakıp Star gazetesini karıştırdı.

Akşamüzeri iş çıkışı Image Bar'a uğrayıp, JB'sini yudumladı, sonra köşedeki Shopping Center'a uğradı. Eşinin sipariş ettiği Persil Supra deterjan, Ace çamaşır suyu, Palmolive şampuan, Gala tuvalet kâğıdı, Sprite gazoz ve Johnson kolonyayı alarak kasaya yanaştı. Bonus kartıyla ödemeyi yaptı.

Hafta sonu eşi Münevver'le, Galleria'ya giden Osman Bey, Showroom'ları dolaşıp Kinetix ayakkabı, Lee Cooper blue jean satın aldı.

Akşam evde bir gazetenin verdiği TV Guide'a göz atan Osman Bey, kanallar arasında zapping yaparak, First Class, Top Secret, Paparazzi gibi programlar izledi.

Aynı anda Outdoor dergisini karıştırdı. Saat 22.00'ye doğru Show TV'de Türk dili üzerine bir panel başladı. Uykusu gelen Osman Bey, televizyonu kapatıp yatak odasına geçerken, kendini mutlu hissetti.

"Ne mutlu Türküm diyene!" diye gerindi ve uyudu.

Hala da uyuyor. Ne zaman uyanacağı belli değil."

Bu mesaj en son " 17-08-2008 " tarihinde saat 21:25 itibariyle caner06 tarafından düzenlenmiştir....
caner06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-2008, 08:33   #2
kelkitli
 
kelkitli kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 23/02/2007
Şehir: Ankara
Mesaj: 1,213
Excel Vers. ve Dili:
Excel2003
Varsayılan

Selamlar,
Değerli dostum güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben okuduktan sonra aklıma bir soru geldi. Osman Bey, hangi yıldan beri uyuyor sizce?
1071 den berimi,
1918 den berimi.
Yada daha farklı bir zamandan beri mi?
Bu kültür emperyalizmi sadece bize mahsus bir olgu değil bence. Çoğu dünya ülkeleri ingilizcenin (Affedersiniz Amerikancanın) etkisi altında. Ben sokaklarda göğsünde Amerikan bayrağı olan tişörtlerle gezen bir sürü Amerikalı Türk genci görüyorum. Çocuğum Amerikada doğsunda haklarından yararlansın diyen devlet erkânından, sanayide isim sahibi olanlardan insanlar bilirim. İnternette yayın yapan ve reklâm olarak GreenCard reklamı yapan Türkçüler bilirim. Bunun sebebini incelemek gerek. Net değil ama sanırım dünyayı elinde tutan en güçlüler insanlardan rağbet görüyorlar. Güçlünün yanında olma güdüsü gibi bir şey olmalı. Neden başlarken tarihler yazdım? Şunun için:
Biz orta asyada iken şaman bir toplum idik ve hakimdik. Anadolu'da müslüman bir toplu idik ve daha geçen yy. ın cihan imparatorluğu idik. Peki biz Cumhuriyetle mi bu şekle dönüştük. Yani insanlar daha başına buyruk oldulardamı böyle bir seçim yaptılar. Ben Amerikayı severim kimse de bana karışamazmı dediler. Hayır bunun sebebi bunlar değil bence. Osman Bey, zaten 1800 yy. sonlarında kimlik kaybına Fransızcayı kullanarak kibarlaşmak çabası içinde yeralmaya başladılar. Bence farklı sebepler aramak yerine Bizim Türk olduğumuzu Türk olmanın birinci unsurunun dil olduğunu, dili kaybolanın kimliğinin de kaybolmuş olduğunu iyi kavramamız lazım.
Atatürk olsaydı bu yabancılaşmaya dur dermiydi?
Eğer demeyecek olsaydı Türkiye Cumhuriyeti'nin adı başka olurdu.
Şimdi "Ben Atatürk'ü anlıyorum, seviyorum,gençleri kadınları haklarına kavuşturan özgürlüğü getiren lider" deyip;
hemen ardından ben özgürüm Amerikan bayrağıyla gezerim dememeli, Green Card başvurusunda bulunmamalı, Miami den köşk sahibi olmaya ikinci vatan seçmeye, sıkışınca kaçacak yerim olsun dememeğe, resmen yabancı uyruklu şahıslara Şehitlerin kanıyla sulanmış bu vatanı yönettirmemeğe özen göstermek gerekir.
__________________
Doğruyu söylemekten korkmayınız.
kelkitli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-2008, 21:03   #3
ftekin
 
ftekin kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 12/03/2006
Şehir: KÜTAHYA
Mesaj: 124
Excel Vers. ve Dili:
MS Office 2003 Türkçe
Varsayılan

Caner kardeşim ağlanılacak halimizi kara mizah tarzında güzel anlatmışsın.
Kelkitli kardeşim sende konunun ince detaylarını güzel irdelemişsin.

Bende bir kaç cümle ile konuya dahil olmak isterim.Şunu baştan söyleyeyim.Bu ülkenin ve halkının adam olması şuurunun yerine gelmesi için dünyanın şimdiye kadar görmediği acılara maruz kalacak 1 gönüllü lazım deseler inanın o talipli ben olurdum.Yeterki bu canım ülkem ve halkı adam olsun ve dünyada adalet, doğruluk, adam gibi adamlık timsali olsun.

Sonuç:
Kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan tutarsız bir insan topluluğundan ne beklersin.?????Sence adam olurlar mı?????

Allah sonumuzu hayır etsin...
__________________
Çakal gibi dostum olacağına ,
Aslan gibi düşmanım olsun...

Bu mesaj en son " 23-08-2008 " tarihinde saat 16:31 itibariyle ftekin tarafından düzenlenmiştir....
ftekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-2008, 11:11   #4
zafer
Super Moderator
 
zafer kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 08/03/2005
Mesaj: 3,501
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2003 TÜRKÇE OFFICE 2010 TÜRKÇE
Varsayılan

Merhaba

Alıntı:
ftekin tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan, 16 kere ülkesini yıkmış yada şahsi çıkarları için hareket ederek yıktırmış tutarsız bir insan topluluğundan ne beklersin.???????Sence adam olurlar mı???????
Elimizden alınmak istenen kültürümüze verdiğiniz tepkiye katılıyorum.

Ama bunu yaparken hangi toplumda yaşadığınız umutmamanız gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca !6 Türk devletini iyi okuyunuz.
__________________


LÜTFEN TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM.

MEVZU-U BAHİS VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR

Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz
zafer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-2008, 20:38   #5
ftekin
 
ftekin kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 12/03/2006
Şehir: KÜTAHYA
Mesaj: 124
Excel Vers. ve Dili:
MS Office 2003 Türkçe
Varsayılan

Allahıma çok şükür ki ecdadımızın kurduğu 16 Türk Devleti ile gurur duyduğum gibi sahip te çıkıyorum.Benim tepkim, günümüzde bolca bulunan ve geçmiştede yine bolca varolmuş olan tutarsız, şuursuz, özünü kaybetmiş, bencil ve kendi çıkarlarını toplumun genel çıkarlarından üstün tutmuş ve tutan insanlara...

Bakın yazarını bilmediğim ve güvenilir bir sitede tamda duygularımın tercümanı olan ve kesinlikle katıldığım bir makale var.Benim tam olarak anlatmak istediğim budur.Yüce Allah, aşağıda sayılan özellikleri layıkıyla taşıyan kardeşlerimizin sayısını bol etsin.Tüm kardeşlerime saygılarımla.

Aşağıdaki metin Alıntıdır:
------------------------
Türklerin belirgin bazı özellikleri şunlardır:
Türkler, insanların haklarına ve özgürlüklerine saygılıdırlar.
Türkler, büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi gösterirler.
Türkler, ailelerine bağlı, anne ve babalarına saygılı, kardeşlerine karşı şefkatlidirler.
Türkler, herkesin dini inançlarına saygılıdırlar.
Türkler, namusludur, iyi ahlâk sahibidir.
Türk milleti, dünyanın en kibar ve en terbiyeli milletidir.
Türk insanı iyilikseverdir, yardımseverdir,temizdir.
Türk milleti ve askeri cesurdur, sır saklamasını bilir.
Türk milleti ve askeri, vatanına ve milletine bağlıdır; Türk milleti asker bir millettir, vatanı ve milleti için ölmekten çekinmez.
Türk milleti cihangir bir millettir, tarihte sınırları geniş pek çok güçlü devlet kurmuştur.
Türkler teşkilatçı, uyumlu, pratik, yönetici, kurucu, vatansever insanlardır. Birlik ve beraberliğin sağladığı dayanışma ile düzenli bir yaşz tarzını kendilerine alışkanlık haline getirmişlerdir.

Genel olarak eski Türk devletlerinin yıkılış nedenlerini incelediğimizde; hemen hemen hepsinin; baba, oğul ve kardeşler arasında çıkan taht kavgalarından, düşman devletlerin kışkırtmaları ile çıkarılan iç ayaklanmalardan, aynı dönemde yaşayan iki Türk devleti arasında, yine, düşman devletlerin kışkırtmaları ile çıkarılan savaşlardan dolayı yıkılıp yok olduklarını görmekteyiz.

İlk Türk devleti olan Büyük Hun İmparatorluğu'ndan bugüne kadar, Türk devletlerini yıkmak için oynanan oyunların hemen hemen hep aynı olduğu görülmektedir. Bu oyunun adı "böl, parçala ve yoket" tir. Bölünme, taht kavgaları ve iç ayaklanmalar ile gerçekleştirilmiştir. Düşmanların kuvvetli ordularına karşı yenilmeyen Türkler tarih boyunca bu tür yöntemlerle yenilgiye uğratılmışlardır.

Bizim gibi, tarihte onlarca devlet kurmuş başka bir millete tarihte rastlamak mümkün değildir. bu durum Türk milletinin devlet kurmadaki üstün yeteneğini göstermektedir. Ancak, bu devletlerin varlıklarını sürdüremeyerek yıkılmış olması bizlere bir ders olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına kadar çekilen sıkıntıları, atlatılan tehlikeleri, yapılan hataları ve bu hatalar sonucu ülkemizin verdiği büyük kayıpları hatırlayarak tarihimizden ders almak zorundayız.

Göktürk lideri Bilge Kağan Göktürk Yazıtları'nda Göktürklere şöyle diyor:

"Ey Türk budun! (milleti), aklını başına topla, düşmanlarına kanma, birlik ve beraberlikten ayrılma, devletine sahip ol, sonra ölürsün ve bir daha dirilemezsin."

Kaynak: http://egitimmerkezi.org/forum/turk-...eri-t21.0.html
__________________
Çakal gibi dostum olacağına ,
Aslan gibi düşmanım olsun...

Bu mesaj en son " 23-08-2008 " tarihinde saat 20:53 itibariyle ftekin tarafından düzenlenmiştir....
ftekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-2008, 22:16   #6
omerceri
 
omerceri kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 06/02/2005
Şehir: Gökova/Akyaka
Mesaj: 1,474
Varsayılan

"Osman (Arapça) Bey, sabah saat 7.00'de Casio masa (Rumca) saatinin (Arapça) alarmıyla (Fransızca) gözlerini açtı. Puffy yorganını kaldırdı. Hugo Boss pijamalarını (Fransızca) çıkarıp Adidas terliklerini giydi. WC'ye uğradıktan sonra banyoya (İtalyanca) geçti. Clear şampuan (İngilizce) ve Protex sabunuyla (Arapça) duşunu (Fransızca) aldı. Colgate ile dişlerini fırçaladı (Rumca). Rowenta ile saçlarını kuruttu.

Bill's gömleğini ve Pierre Cardin takımını giydi. Lipton çayını (Çince) içti. Sony televizyonda (Fransızca) medya (İngilizce) özetlerini ve flash haberleri (Arapça) izledi. Citizen kol saatine (Arapça) baktı. Aile (Arapça) fertlerine (Arapça) 'çav' deyip, Hyundai otomobiline (Fransızca) bindi. Blaupunkt radyosunu (Fransızca) açarak, rock müziği (Fransızca) buldu. Ağzına bir Polo şeker (Fransızca) attı.

Şehrin (Farsça) göbeğindeki Mega Center'daki ofisine varınca, Fujitsu-Siemens bilgisayarını çalıştırdı. Microsoft Excel'e girdi. Ofisboy'dan Nescafe'sini istedi. Saat (Arapça) 10.00'a doğru açlığını yatıştırmak için Grissini yedi. Öğlen Wimpy's Fast Food kafeteryaya gitti.

Ayaküstü, Coca Cola ve hamburgeri mideye (Arapça) indirdi. Camel sigarasını (İspanyolca) yakıp Star gazetesini (İtalyanca) karıştırdı.

Akşamüzeri iş çıkışı Image Bar'a uğrayıp, JB'sini yudumladı, sonra köşedeki (Farsça) .....................................
Bende rahatsız oluyorum ama dil dediğimiz, birazda böyle bir şey herhalde.
__________________
(Excel 2003 - Türkçe)
omerceri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Saat 05:07


Bu forum Elit NET - www.elitnet.com.tr tarafından sunulmaktadır.

Excel Eğitimi - Mobil Uygulama - Çorlu - Çorlu Web Tasarım -- Beylikdüzü mali müşavir - Beylikdüzü mali müşavir - Lingerie - Dyeing Machine - Karton Bardak- Karton Bardak- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Özel Eğitim- Site Yönetimi- Pronet Tekirdağ- Çorlu Kamera- Pronet Edirne- Pronet Çorlu- Çorlu Araç Takip- Rampa- Çorlu İnternet Sitesi- Çorlu Sürücü Kursu- Şişli Avukat- Çorlu Etüt- İstanbul Botanik- Çorlu Sigorta- Kağıt Bardak- Kağıt Bardak- Çorlu Havuz- Çorlu Havuz- Çorlu Perde Yıkama- Okul Danışmanlık- ADR'li taşıma kabı imalatı- Mekanik Tesisat- Çorlu Grafik Tasarım- Çorlu Sondaj- Çorlu Etüt- Futbol Cafe- Beylikdüzü Temizlik- Çorlu Kurs- Çorlu Ders- İzmit Mimar- Hurda Bakır Kablo- Hurda Bakır Kablo- Çorlu Pronet- Çorlu Yönetim- Çorlu Apartman Yönetimi- Çorlu Marangoz- Çorlu Avukat-
Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.6 By   Branden