Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi


Geri Git   Excel Forum > Diğer > Türk Dili ve Edebiyatı
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Türk Dili ve Edebiyatı Bu başlık altında Türkçemizin doğru kullanımına yönelik bilgilerinizi ve Edebiyatımızdan beğendiğiniz şiir ve diğer edebi eserler ile beğendiğiniz linkleri paylaşabilirsiniz.

Özel Arama


Yanıtla
 
Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-12-2007, 02:42   #1
1Al2Ver
Altın Üye
 
1Al2Ver kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/11/2007
Şehir: İstanbul / Maltepe
Mesaj: 3,700
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus
Varsayılan Dilimizin bu hale gelmesinde TDK'nın rolü

Hatırlarmısınız, TDK dilimizin öztürkçeleşmesi adına (aklıma gelenler);

Hostes'e ; Gök Götürü Konuksal Avrat
Sandalye'ye ; Oturgaç
Otomobil'e ; Götürgeç
Aşk'a ; Sevi
İmkan'a ; Olanak
İmkansız'a ; Olanaksız
Şoför'e ; Sürücü
Cevap'a ; Yanıt gibi karşılıklar bulmuştu ve uzun bir süze bunu kabullenememiştik, devletimizin büyükleride entelektüel olma adına bu tarzı benimsetmek adına ağızlarına sakız yapmışlardı.Bu lisanı kullananlar entel,kültürlü, kullanmayanlar gerici damgası yemişti.

Bu bağlamda biz de arkadaşlar arasında birşeyler uyduralım diye,

Kulak'a ; Duyusal Kepçe
Burun'a ; Kokusal Uzantı, gibi kelimeler türetmiştik tepkimiz adına, bir süre de aramızada şakalaşmıştık, uzun zaman önceydi bunlar.Şimdilerde ise yabancı dil kaynaklı kısa kelimeler,tabirler hatta markalar, iş unvanları, vb.popüler oldu.

Ben yabancı dilden alıntı olan kelime veya deyişlerin popülerlik adına kullanıldığını sanıyorum.Bu tip kullanımlar, kullananı daha popüler, entelektüel ve kültürlü yapıyor zannı olduğundan da çok kişi tarafından kabul görüyor.

17.12.2007 tarihinde serbest kürsüde bir makale yazmış ve anlam olarak birbirine benzeyen ancak küçük farklarla ayrılan bazı kelimeleri anlatmaya çalışmıştım.(Mesela,Örnek,Misal,Varsay,Farzet,Öyle ki vb)

Bir yarışma programında yarışmacıya ne iş yaptığı sorulduğunda "doorman" im(okunuşu; dormen)demişti, ben dahil bir çok kişi anlamamıştı, spiker yani "otele gelenleri karşılayan görevlisiniz" diyerek açıklama getirmişti, yani yarışmacı kapıcıyım diyememişti, çünkü doorman hem söyleyiş hemde etkisi açısından daha dolgun ve önemli bir kelimeydi, birkere ingilizceydi,herkes doorman olamazdı! Bildiğimiz gardiyan bile "infaz koruma memuru" oldu, sebebi kompleksti tabiki, 0302 otobüs şoförü, şoför değil kaptan'dır, (bazen kaptan şöför de denir)uçağın pilotu da kaptan pilottur, hostesin adı kabin memurudur, bu örnekler de çoğaltılabilir, sanırım bütün bunlar bir arayışın sonucudur.

Şimdiki gençlik aceleci bir yapıda olduğundan neredeyse işaret diliyle konuşacaklar, öyle uzun, "pekala,tamam" yerine "ok" demek varken bunları kim kullanacak.

Köyümüzdeki nineyi, dedeyi, amcayı,dayıyı, teyzeyi zaten bu çerçevenin dışında tutuyoruz, onları yöresel şivelerinden dolayı zaman zaman anlamakta zorlansak ta ne demek istediklerini genelde anlıyoruz.

Dil, bilindiği üzere, konuşma dili ve yazışma dili diye ayrılmıştır, (yazma sanatı, konuşma sanatı diye de adlandırılmıştır) konuşma dili daha basittir, karşılıklı konuşmaya göre biçim ve şekil alır, vurgu alır, yazışma dilinde ise kural daha önem kazanır, çünkü yazdıklarınızla ifade etmek istediklerinizi konuşma dilindeki gibi rahat ifade edemezsiniz, bu nedenle konuşma diline göre daha önemlidir.Çoğu insan derdini çok iyi anlatır ama yazamaz.Aslıda sanat olan konuşma ve yazma becerisi, küçükken kazandırılıyor,ilköğretim sonunda lise talebeliğine geçişte 8 yılda öğrenilenler lise bitene kadar kaybolup gidiyor, çünlü çevre , televizyon, yazılı basın ve benzeri etkileşimler daha baskın çıkıyor.8 yıl okuyan çocuk, lise çağında öğrendiklerinin dışarda pek te popüler olmadığını görüyor,dolayısıyla onlar gibi oluyor.

Sayın Gitarisyen'in ifade ettiği gibi, kendini entelektüel, kültürlü,popüler sanan yazarlar, spikerler, medyada boy gösteren şarkıcı,türkücü,manken,şovmen ve benzeri kişiler hem konuşma hem yazışma dilimizi katlediyorlar, ne soru soran ne de cevaplayan da zerre kadar eğitim ve kültür var.Eline mikrofon alan, kalem alan konuşuyor, yazıyor.Spiker, "kamyon facia yarattı, az sonra" anonsu ile dikkatleri çekmeye çalışıyor, o muhteşem "az sonra" -ki bazen 10 dakika-geldiğinde facia yaratanın kamyon olmadığı, bir kamyonet olduğu, facianın ise basit sıyrıklı bir yaralanma olduğunu görüyoruz, bir görüntüyü dakikalarca, bazen hızlı bazen ağır çekim olarak sunan bir zihniyeti gören ham beyinler bile dejenerasyonu anlıyorlar ve büyüklerine, bu tutarsızlığın nedenini soruyorlar.

Tankla tüfekle, ittifakla, terörle, ırk,mezhep ve benzeri ayrılıkları körükleyerek bölemedikleri vatanı, nesiller arası anlaşamamayı sağlayarak, bunu da dilden başlayarak sağlamaya çalıştıklarını görmezlikten gelmek, buna önlem almamak, alana mani olmak, olsa olsa en büyük hainliktir gelecek kuşaklar adına.Buna göz yummak aynı zamanda, bizlere yaşanası bir toprak, bir vatan, bir bayrak bırakmak adına can verenlere de ihanettir.

Sizler gibi duyarlı insanlar ise, geleceğimiz olan evlatlarımıza hiç olmazsa dinimizi, dilimizi miras bırakalım diye çabalıyor, benden sonra tufan mantığını kabullenmiyor.

Belki çok radikal gelecek ama, madem ki dilimizin kötü kullanıldığı gerçeği var, bence bu bağlamda olmazsa olmaz bazı kurallar koymak , uymayanları bir iki defa ikaz etmek ve gerektiğinde de üyelikleri iptal etmek bir çözüm olabilir.

Birkaç örnek vermek gerekirse bunlar ;slm, sn.,tşk,ok,wayyy,msl,örn. ve benzeri kısaltmalar, "karizma yapmışsın ama ortada link mink yok" gibi ifadeler , "öğren" gibi nezaketsiz kelimelerdir.Bu örnekler çoğaltılabilir.

Elbette önerilenler, sitenin değerli yöneticilerinin tasarrufundadır, arzum dili saygısızca katleden, yazışırken karşısındakini "mecburcu" zanneden ve bu nedenle haddini aşan nezaketsiz zihniyete bir yaptırım uygulanmasıdır.Bir taşla iki kuş vurulmuş olur, hem dilin kirlenmemesine bir katkı, hem de sitenin kalitesi adına bir önlem alınmış olur.

Değerli arkadaşlar, herkesin kapısının önünü süpürmesi ile şehir temiz kalıyorsa, kerkesin kendi diline ve bunu yazan eline sahip çıkmasıyla da Türkçe'mizin en azından daha kötüye gitmesi engellenebilir diye düşünüyorum.

Bu önemli konuda yazılacakların ağır bir cilt oluşturacağı kesindir, ancak okuyanı sıkmamak adına feryadımız bu seferlik, bu satırlarla sınırlı kalsın, hepinize saygılar sunarım.

1Al2Ver 30 Aralık 2007 02.42
__________________
Esen Kalın...

Bu mesaj en son " 02-01-2008 " tarihinde saat 01:29 itibariyle 1Al2Ver tarafından düzenlenmiştir.... Neden: cümle düşüklüğü
1Al2Ver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 03:02   #2
Skorpiyon
Misafir
 
Mesaj: n/a
Varsayılan

Sayın 1Al2Ver,

" ... çünkü yazdıklarınızla ifade etmek istediklerinizi konuşma dilindeki gibi rahat ifade edemezsiniz, bu nedenle konuşma diline göre daha önemlidir ... "

Bize verilen o meşhur örnek gibi,

"Oku, baban gibi eşek olma."
"Oku baban gibi, eşek olma."

Gerçekten çoğu zaman yazılanlar, doğru dürüst anlamaya çalışılmadan, veya çalışılsa dahi hatalı anlatım veya vurgudan kaynaklanan sebeplerden, tartışmalara neden olmaktadır.

Bende sadece bu konuda aklıma gelen bu mesajı yazmak istedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 10:05   #3
Ali
Özel Üye
 
Ali kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 21/07/2005
Mesaj: 7,365
Excel Vers. ve Dili:
İş:Excel 2013-Türkçe Ev:Excel 2010-Türkçe
Varsayılan

Sayın 1Al2Ver,

Hassasiyetiniz ve bu güzel yazı için çok teşekkür ederim. Herkesin kendine adına çıkarması gereken bir pay var.
Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 11:40   #4
1Al2Ver
Altın Üye
 
1Al2Ver kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/11/2007
Şehir: İstanbul / Maltepe
Mesaj: 3,700
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus
Varsayılan

Sayın Sertkaya, rica ederim, saygı benden.
__________________
Esen Kalın...
1Al2Ver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 11:42   #5
1Al2Ver
Altın Üye
 
1Al2Ver kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/11/2007
Şehir: İstanbul / Maltepe
Mesaj: 3,700
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus
Varsayılan

Sayın Ali, rica ederim, ben de size teşekkür ederim, saygılar.
__________________
Esen Kalın...
1Al2Ver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 12:05   #6
Levent Menteşoğlu
Administrator
 
Levent Menteşoğlu kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 13/10/2004
Şehir: Çorlu
Mesaj: 15,896
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010-Türkçe
Varsayılan

Sn 1Al2Ver

Öncelikle bu güzel yazınız nedeniyle teşekkür ederim. Umarım bu başlık yeteri kadar ilgi görür.

Alıntı:
1Al2Ver tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
....Belki çok radikal gelecek ama, madem ki dilimizin kötü kullanıldığı gerçeği var, bence bu bağlamda olmazsa olmaz bazı kurallar koymak , uymayanları bir iki defa ikaz etmek ve gerektiğinde de üyelikleri iptal etmek bir çözüm olabilir.

Birkaç örnek vermek gerekirse bunlar ;slm, sn.,tşk,ok,wayyy,msl,örn. ve benzeri kısaltmalar, "karizma yapmışsın ama ortada link mink yok" gibi ifadeler , "öğren" gibi nezaketsiz kelimelerdir.Bu örnekler çoğaltılabilir.

Elbette önerilenler, sitenin değerli yöneticilerinin tasarrufundadır, arzum dili saygısızca katleden, yazışırken karşısındakini "mecburcu" zanneden ve bu nedenle haddini aşan nezaketsiz zihniyete bir yaptırım uygulanmasıdır.Bir taşla iki kuş vurulmuş olur, hem dilin kirlenmemesine bir katkı, hem de sitenin kalitesi adına bir önlem alınmış olur......
Forumumuz kurulduğundan beri dilimizin doğru kullanılması temel kurallardan biri olmuştur. Bu konuya gerek biz yönetim gerekse üyelerimiz gereken özeni her zaman göstermiştir. Dilimizi kötü kullananlara gereken uyarı her zaman yapılmıştır.

Hiç endişeniz olmasın dünyanın en mükemmel dilllerinden biri olan Türkçemize her zaman sahip çıkacağız.
__________________
FORUM KURALLARI"Biz burada hep beraber, sevginin,saygının, alınterinin, mutluluğun makrosunu yazıyoruz. " Kaylan
Levent Menteşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 15:56   #7
1Al2Ver
Altın Üye
 
1Al2Ver kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/11/2007
Şehir: İstanbul / Maltepe
Mesaj: 3,700
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 ProPlus
Varsayılan

Alıntı:
leventm tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sn 1Al2Ver

Öncelikle bu güzel yazınız nedeniyle teşekkür ederim. Umarım bu başlık yeteri kadar ilgi görür.Forumumuz kurulduğundan beri dilimizin doğru kullanılması temel kurallardan biri olmuştur. Bu konuya gerek biz yönetim gerekse üyelerimiz gereken özeni her zaman göstermiştir. Dilimizi kötü kullananlara gereken uyarı her zaman yapılmıştır.

Hiç endişeniz olmasın dünyanın en mükemmel dilllerinden biri olan Türkçemize her zaman sahip çıkacağız.
Sayın leventm, ben de böyle önemli bir konuda fikir beyan edebileceklere fırsat verdiğiniz için şahsınızda tüm site yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum, saygılarımla.
__________________
Esen Kalın...
1Al2Ver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-01-2008, 20:15   #8
EKREM1661
Altın Üye
 
Giriş: 10/11/2006
Şehir: Bursa
Mesaj: 1,036
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2016
Varsayılan

Yukarıda sn.1Al2Ver' e bende katılıyorum.. Dilimizi koruma ve geliştirme maksadıyla kurulan, ancak daha sonra bu kurumun başındaki liyakatsiz kişilerin etkisiyle, insanımız en fazla 200-300 kelime ile konuşur hale getirildi...

Bu durumda; meydana gelen ifade zorluğu ile, bir cümlelik konu, cümleler dolusu anlatımla ifadesini bulmakta.. (medyada, bazen mikrofon halktan birilerine uzatıldığı zaman (bu isterse üniversiteli olsun) kim meramını türkçeye yakışır bir şekilde ifade edebiliyor.. çok azı müstesna, ancak köşe yazarları, sipikerler...gibi

Dilin ileri potansiyeli kullanılamayınca, toplumdaki kültürel gelişmelerde inkişaf edememekte ve sonuç olarak da argo ve küfür kelimeleri ile dil işgal altına alınmış olmakta, bu da beraberinde ahlaki çökütüyü getiriyor.

Dilin; bir toplum için ne kadar önemli olduğu malûm... Özellikle de dilde iskeleti oluşturan Istılahi (kavram türü) kelimeleri unutturdular..nedenmiş o: "arapça kökten geliyor diye".. Aslında dertleri arapça değil.. Arkasında yatan Hak Din gerçeği.. Türkçe ile ünsiyet eden bu kavramları, kemikten eti sıyırır gibi sıyırıp atmaya çalıştılar..

Halbuki türkçe konuşma dili olarak kibar olduğu kadar, Edebiyat dili ve Bilim dili olma yolunda da çok yeteneklidir. (avrupa dilleri kaba olduğu bir gerçek)

Bu mesaj en son " 01-01-2008 " tarihinde saat 20:40 itibariyle EKREM1661 tarafından düzenlenmiştir....
EKREM1661 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2008, 02:14   #9
Mahmut Kök
Özel Üye
 
Mahmut Kök kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 14/07/2006
Şehir: Adana
Mesaj: 834
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 - Türkçe
Varsayılan

Türkçemizin içinde bulunduğu bu sıkıntılı dönemde siz değerli arkadaşlarımızın burada görüş belirterek güzel dilimize sahip çıkması çoğumuzu mutlu ettiği gibi, beni de çok mutlu etti.

İnşallah, bu başlık altında yazılanlar, Türkçenin değerini daha iyi anlamamıza vesile olur.
__________________
_______

Lütfen Türkçe...
Mahmut Kök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-2008, 12:43   #10
dumanibo
 
dumanibo kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/04/2005
Mesaj: 185
Varsayılan

Alıntı:
EKREM1661 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dilin ileri potansiyeli kullanılamayınca, toplumdaki kültürel gelişmelerde inkişaf edememekte ve sonuç olarak da argo ve küfür kelimeleri ile dil işgal altına alınmış olmakta, bu da beraberinde ahlaki çökütüyü getiriyor.
Bu cümleye kesinlikle katılıyorum. Geçen gün yolda giderken önümden iki delikanlı yürüyor ve birbirleriyle konuşuyorlardı. Abartısız bir şekilde söylüyorum konuştukları her iki kelimeden biri küfürdü. Aslında sadece bu kişiler değil neredeyse herkes sokakta sağına soluna dikkat etmeden, diğer insanlar duyar mı umursamadan küfürlü konuşuyor. Bu kadar kepazelik olamaz. Kendini ifade edemeyen insanlar topluluğuna dönüşüyoruz. Kesinlikle günden güne daha kötüye gidiyoruz.
__________________
(Excel 2010 - Türkçe)
dumanibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Saat 05:12


Bu forum Elit NET - www.elitnet.com.tr tarafından sunulmaktadır.

Excel Eğitimi - Mobil Uygulama - Çorlu - Çorlu Web Tasarım -- Beylikdüzü mali müşavir - Beylikdüzü mali müşavir - Lingerie - Dyeing Machine - Karton Bardak- Karton Bardak- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Özel Eğitim- Site Yönetimi- Pronet Tekirdağ- Çorlu Kamera- Pronet Edirne- Pronet Çorlu- Çorlu Araç Takip- Çorlu Su Arıtma- Gebze Emlak- Rampa- Rotary- Çorlu İnternet Sitesi- Çorlu Sürücü Kursu- Şişli Avukat- Edirne Serbest Muhasebeci- Çorlu Etüt- İstanbul Botanik- Çorlu Sigorta- Kağıt Bardak- Kağıt Bardak- Kaplan Tekstil- Çorlu Perde- Çorlu Perde- Çorlu Havuz- Çorlu Havuz- Makina- Danışmazlar- Çorlu Perde Yıkama- Okul Danışmanlık- Çorlu Ayakkabı- İzmit Sigorta- ADR'li taşıma kabı imalatı- Mekanik Tesisat- Çorlu Grafik Tasarım- Çorlu Sondaj- Çorlu Etüt- Futbol Cafe- Beylikdüzü Temizlik- Çorlu Kurs- Çorlu Ders- İzmit Mimar- Hurda Bakır Kablo- Hurda Bakır Kablo- Çorlu Pronet
Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.6 By   Branden