Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi


Geri Git   Excel Forum > Diğer > Türk Dili ve Edebiyatı
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Türk Dili ve Edebiyatı Bu başlık altında Türkçemizin doğru kullanımına yönelik bilgilerinizi ve Edebiyatımızdan beğendiğiniz şiir ve diğer edebi eserler ile beğendiğiniz linkleri paylaşabilirsiniz.

Özel Arama


Yanıtla
 
Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-05-2008, 18:08   #1
dumanibo
 
dumanibo kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/04/2005
Mesaj: 185
Varsayılan Ah TÜrkÇe Vah TÜrkÇe

Geçenlerde bir takvim yaprağında okuduğum yazıyı paylaşmak istedim:

... Türkçe’yi “klas”larına yakıştıramayan tuhaf insanların sayısı büyük bir hızla artıyor. İki futbolcu; Ortaköy’de açtıkları bara, bu semtin eski adını vermişler: “Arkeon”. Güneye doğru inerseniz, eski Roma ve Yunan adlarının birer birer hortlatıldığını göreceksiniz. Özellikle turistik bölgelerde Türkçe konuşmak ve iş yerlerine Türkçe adlar vermek âdeta ayıp görülmeye başlandı. Bu ne şaşkınlıktır! Bu ne gaflettir!

Eskiden “entel” taifesi çağdaşlığını “öztürkçe” kullanarak “kanıt”lardı. Şimdilerde çağdaşlığın göstergesi İngilizce. Meselâ adamlar tiyatro kurarlar, adı “Tiyatroskop”. Son zamanlarda “happening”ler, “workshop”lar gırla gidiyor. Düşünün bir kere, gözlerini Galleria’da açıp Fame City’de Pin Bowling, Skee Ball, Boom Ball, Whac-a-Mole, Hoop Shot, Galaksie, Beat the Clock ve benzeri oyunlarla vakit geçiren ve McDonald’s’ta yahut Kentucky Fried Chicken’da karınlarını doyuran bacaksızlar büyüdüklerinde hâlimiz ne olacak? Türk Hava Yolları dergisinin adı bile İngilizce: “Skylife”...

Peki suçlu kim? Yeni nesillere ana dil şuurunun kazandırılmasında ihmali olan herkes suçludur. Özellikle, eski kelimeleri, dolayısıyla kelimelerin geçmişten bugüne taşıdıkları kültürü ve ifade inceliklerini de satırdan geçiren aydınların günahı büyüktür. Devletin bütün imkânlarını kullanarak, insanlara uydurma kelimelerle konuşmanın “çağdaşlık”, “ilericilik” olduğunu telkin etmişlerdir. Bu yüzden, zamanla, sadece kelimeler değil, deyim ve atasözleri bile yeni nesillere bayat gelmeye başlamıştır. İşin gerçeği şudur: Birtakım aydınlar, Türkçe’yi zenginleştirmek, Türkçe’de bulunmayan kavramlara, terimlere karşılıklar bulmak yerine; yediden yetmişe herkesin anladığı ve kullandığı kelimelere yeni karşılıklar uydurmuşlardır. İmkân’ı, ihtimal’i, şart’ı, sebep’i ve daha yüzlercesini kitle iletişim vasıtalarını da arkalarına alarak dilden kovmuşlar.

Hatırlanacağı üzere, yabancı adlar önce dergilerde boy gösterdi: Argos, Rapsodi, Strech, Hey Girl vb. Daha sonraları yabancı adlı televizyonlar peydahlandı: Magic Box, Show TV, İnter Star, Flash TV vb. Yüksek tirajlı gazetelerde Film Guide, TV Guide, Pozitif, Star, Teleskop gibi adlarla ekler vermeye başladılar. Çocuklarına Melisa, Sem gibi isimler veriyorlar... Geçmiş ola!

Beşir Ayvazoğlu-Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programı (SUZEP)
__________________
(Excel 2010 - Türkçe)
dumanibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-2008, 21:16   #2
ERENYILMAZ
 
ERENYILMAZ kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 16/03/2007
Şehir: BOLU
Mesaj: 115
Excel Vers. ve Dili:
2003 Türkçe
Varsayılan GÜzel Dİlİmİze Sahİp Çikalim.

Hergün biraz daha yabancı kelimelerin istilasına uğrayan dilimize sahip olalım.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: doc ARIYORUM!.doc (24.5 KB, 19 Görüntülenme)
ERENYILMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-2008, 02:02   #3
EKREM1661
Altın Üye
 
Giriş: 10/11/2006
Şehir: Bursa
Mesaj: 1,031
Excel Vers. ve Dili:
Excel-2016
Varsayılan

Değerli üyemiz, Sayın dumanibo tarafından yazılan makaleye ve erenyılmaz tarafından verilen desteğe istinaden; Türkçemiz hakkındaki duyarlılıklarını tebrik ediyorum.. Türkçe dili konusundaki duyarlılığın sürekli yaygınlaşması dileğiyle..

Bu mesaj en son " 27-05-2008 " tarihinde saat 02:07 itibariyle EKREM1661 tarafından düzenlenmiştir....
EKREM1661 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-2008, 20:50   #4
EmirKuzu
 
Giriş: 01/06/2008
Şehir: Sivas
Mesaj: 1
Excel Vers. ve Dili:
Hiç
Varsayılan

Peki eleştiren sizsinizde neden baslıgınız kurallara uygun degil beyfendi ?
EmirKuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-2008, 21:36   #5
hurkanpisirici
 
hurkanpisirici kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 10/05/2007
Şehir: istanbul
Mesaj: 1,396
Excel Vers. ve Dili:
2007 Türkçe
Varsayılan

iyi güzelde bunu daha farklı bir dilde anlatmak lazım bence tamma dilimize tabiki sahip çıkacağız ama dünyadaki teknolojiyi bilimi takip etmek için bence ingilizcede şart şu anda hobim olan excel deki visual basic kodları bile ingilizcenin i sini bilmememe rağmen bu kodlarla birşeyler yaratabiliyorum ileriki yıllarda bizim dilimizinde onların okullarında okutulacak kadar gelişmemiz için ne yazıkki bu süreci geçmemiz gerek ve bunu yapacaklarsada o bacaksızlar yapacak!!!!
hurkanpisirici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-2008, 13:21   #6
dumanibo
 
dumanibo kullanıcısının avatarı
 
Giriş: 05/04/2005
Mesaj: 185
Varsayılan

O başlık normaldi fakat buraya konduğunda kendiliğinden değişti güzel kardeşim.
__________________
(Excel 2010 - Türkçe)
dumanibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-2008, 09:26   #7
huseyin84
 
Giriş: 15/08/2008
Mesaj: 20
Excel Vers. ve Dili:
2000 türkçe
Varsayılan

orta asyada bile artık türkçe kayboluyor
huseyin84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Saat 12:16


Bu forum Elit NET - www.elitnet.com.tr tarafından sunulmaktadır.

Excel Eğitimi - Mobil Uygulama - Çorlu - Çorlu Web Tasarım -- Beylikdüzü mali müşavir - Beylikdüzü mali müşavir - Lingerie - Dyeing Machine - Karton Bardak- Karton Bardak- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Dil Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Konuşma Terapisti- Çorlu Özel Eğitim- Site Yönetimi- Pronet Tekirdağ- Çorlu Kamera- Pronet Edirne- Pronet Çorlu- Çorlu Araç Takip- Çorlu Su Arıtma- Gebze Emlak- Rampa- Rotary- Çorlu İnternet Sitesi- Çorlu Sürücü Kursu- Çorlu Sürücü Kursu- Şişli Avukat- Edirne Serbest Muhasebeci- Çorlu Etüt- İstanbul Botanik- Çorlu Sigorta- Kağıt Bardak- Kağıt Bardak- Kaplan Tekstil- Çorlu Perde- Çorlu Perde- Çorlu Havuz- Çorlu Havuz- Makina- Danışmazlar- Çorlu Perde Yıkama- Çorlu Perde Yıkama- Okul Danışmanlık- Çorlu Ayakkabı- İzmit Sigorta- ADR'li taşıma kabı imalatı- Mekanik Tesisat- Çorlu Grafik Tasarım-
Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.6 By   Branden