Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer > Serbest Kürsü
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Serbest Kürsü Bu başlıkta önemli gördüğünüz konulardaki mesajlarınızı yada duyurularınızı diğer üyelerimizle paylaşabilirsiniz.

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-09-2010, 15:14   #1
hamitcan
Uzman

hamitcan kullanıcısının avatarı

Giriş: 01/07/2004
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe
Varsayılan Yolda Yürüme Kuralları

Beni son zamanlarda en çok rahatsız eden konulardan biri bu. Ben de bir sitede bulduğum bu gayet güzel özetlenmiş kuralları biraz değiştirerek eklemek istedim. Umarım, gözden kaçmış, bilerek yada bilmeyerek yaptığımız bu hataları düzeltiriz. Ayrıca eminim ki bu kurallar daha da arttırılabilir, sizlerin de katkılarını bekliyorum.

• Yanımızdakiyle veya telefonla konuşarak ilerliyorsak, ses tonumuzun çevremizdekileri rahatsız etmemesine özen gösterelim.
• Yürürken gideceğimiz yöne doğru bakalım. Yanımızdan geçenlerin arkasından defalarca bakmak edep dışı olarak değerlendirilir. Evlerin camlarına, açık kapılardan içeriye meraklı bakışlarla göz atmayalım.
• Yolda karşılaştığımız tanıdıklarımıza, “nereye?” sorusunu sormaktan kaçınalım. Gittikleri yeri bize söylemek istemiyor olabilirler. Zira karşımızdaki kişi bize belki doğuyu söyler; hoşumuza gitmez. Belki de yalan söyler; buna da onu biz sevketmiş oluruz.
• Yoldan gelip geçenlerin ayağına basmamaya ve onlara çarpmamaya özen gösterelim.
• Kalabalık topluluklara yaklaşmayıp, sıkışıklığa sebebiyet vermemeye çalışalım. Kalabalık bir yerden geçmek istediğimizde, kibar bir dille özür dileyerek yol istemeliyiz.
• Karşı karşıya kaldığımız birinin elleri poşet vs. doluysa, ona yol vermeliyiz.
• Ben bayanım diyerek herzaman karşımızdakinden yol vermesini beklememeliyiz. Yolun durumuna göre hareket etmeliyiz.
• Beraberimizde pazar arabası, bebek arabası vb. taşıyorsak, gelip geçenleri rahatsız etmemeye çalışalım.
• Yağmurda yürürken, şemsiye ile birlikte oluşturacağımız silindiri göz önüne alarak ilerleyelim. Şemsiyemizle olası kazalara mahal vermeyelim.
• Topluluk halinde yürüyorsak, kaldırımın tümünü işgal etmemek için, en fazla ikişer kişilik gruplar halinde yürümeliyiz.
hamitcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2010, 15:24   #2
İhsan Tank
Misafir

hamitcan hocam Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2010, 20:23   #3
uzmanamele
Uzman

uzmanamele kullanıcısının avatarı

Giriş: 26/09/2007
Excel Vers. ve Dili:
excel 2010

merhaba

bir kaç küçük katkıda da ben bulunayım.

. sokakta yürürken, kaldırımda ve sağ taraftan yürümek, trafik ışıklarında karşıya geçişlerde sağ taraftan geçmek.
. karşıdan karşıya geçişleri trafik ışıklarında ve yeşil ışıkta geçmek.
. meydanlarda karşıdan karşıya geçişlerde, meydanı çapraz geçmemek, gerekiyorsa karşı tarafa geçip tekrar trafik ışıklarında diğer tarafa geçmek.
. alt veya üst geçit kullanmaya özen göstermek.

sizlere kendi gözlerimle şahit olduğum küçük bir olayı anlatmak istiyorum.
Ankara'da oturuyorum. Esat caddesi ve Bülbülderesi caddesi civarında bir sokak köpeği var, akşamları sık sık görüyorum. bu köpek karşıdan karşıya geçişleri hep trafik ışıklarında yapar ve her defasında yeşil ışık yandığında geçer. ben buna 5-6 kez bizzat şahit oldum.
Eski 29-09-2010, 21:00   #4
mersilen
Destek Ekibi

Giriş: 31/12/2009
Excel Vers. ve Dili:
excel 2007 türkçe

insanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik
hayvanlara ışıkta geçmeyi öğretebilirsin ama insanlara öğretemezsin
mersilen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-2010, 09:02   #5
hamitcan
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe

Şu anda, bunları konuşuyor olmamız, herhalde, gitgide, birbirimize karşı saygımızı yitiriyoruz olmamızdan ileri geliyor. Sadece yaya olarak değil araba içinde de bu hatalara sık sık düşüyoruz. Bu yüzden, kendimize çekin düzen vermeliyiz diyorum. Bunun gibi, çevreye karşı duyarlılığımızı da yitiriyoruz, insanlar arabasının camından mendilini, sigara izmaritlerini hala yerlere atıyor. Televizyon kanallarımız eğitsel programlar yerine, bizi yozlaştırıcı programlar koymayı yeğliyor, bu programları eleştirdiğimizde ise seyretmeyin, sizi kimse zorlamıyor diyebiliyorlar. Hadi, biz seyretmiyoruz, çoluğumuz çocuğumuza nasıl mani olabiliriz. Bence en kısa zamanda devlet kanalları başta olmak üzere tüm özel kanalların zorunlu olarak eğitsel programlar yapması gerekiyor.

Eski 30-09-2010, 09:07   #6
Vedat Özer
Uzman

Vedat Özer kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2010
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64

Selamlar,

Bende tek şey ekleyelim.

Alıntı:
“Resulullah’a İslâm’ın hangi ameli daha hayırlı?” diye sorulmuştu.
“Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın herkese selâm vermen.” diye cevap verdi.” (Ebu Dâvud)

Forum Kuralları
Vedat Özer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-2010, 09:24   #7
Erhan Üstünel
Altın Üye

Erhan Üstünel kullanıcısının avatarı

Giriş: 16/09/2006
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2013

ben ne zaman kaldırımda yürüsem, arkasına bakarak gelen yada yolda düz değilde çapraz ve dikkatsizce yürüyen biri varsa gelir beni bulur ve çarpar, ve herzaman merdiven başlarında ve kaldırımın en dar yerinde muhakkak birileri dikilir..

hamitcan hocamızın bahsettiği kuralları bilen birilieri bende görmek istiyorum artık memleketimde
Eski 30-09-2010, 10:06   #8
hamitcan
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007 Türkçe
Smile

Alıntı:
barabba tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben ne zaman kaldırımda yürüsem, arkasına bakarak gelen yada yolda düz değilde çapraz ve dikkatsizce yürüyen biri varsa gelir beni bulur ve çarpar, ve herzaman merdiven başlarında ve kaldırımın en dar yerinde muhakkak birileri dikilir..

hamitcan hocamızın bahsettiği kuralları bilen birilieri bende görmek istiyorum artık memleketimde
Size katılıyorum, özellikle bayanlar çok duyarsız, hep karşıdan gelenin yol vermesini bekliyorlar, hele karşıdan gelen bir erkekse hiç şansınız yok.

Eski 30-09-2010, 11:15   #9
Erhan Üstünel
Altın Üye

Erhan Üstünel kullanıcısının avatarı

Giriş: 16/09/2006
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2013

Alıntı:
hamitcan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Size katılıyorum, özellikle bayanlar çok duyarsız, hep karşıdan gelenin yol vermesini bekliyorlar, hele karşıdan gelen bir erkekse hiç şansınız yok.

aklıma geldi , elimde koliler varken bile millete yol verme sırası hep bende
malesef

Bu mesaj en son " 29-10-2014 " tarihinde saat 21:02 itibariyle Erhan Üstünel tarafından düzenlenmiştir....
Erhan Üstünel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-2010, 11:41   #10
halit3
Uzman

halit3 kullanıcısının avatarı

Giriş: 18/01/2008
Excel Vers. ve Dili:
2003 excel türkçe

Peki birde yaya kaldırımında sigara içerek yürüyen bir kişinin arkasından sigara içmeyen bir kişinin yürüdüğünü ve bu sigara dumanını açık havada tenefüs ederek hastalanan kişilerin durumunuda düşünmek lazım.

Demekki ayak üstü sigara içmek bile bazen başkalarına zarar verebiliyor.?

Forum Kuralları
halit3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları