Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-12-2017, 16:31   #1
pheadrus

Giriş: 03/06/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003
Varsayılan Veritabanından çekilen tablolar

Arkadaşlar merhaba,

Benim bir sorum var. Bir muhasebe programından excele sql bağlantısı ile tablo şeklinde veri alıyorum. Aldığım bu tablo tarihe göre sıralı bir şekilde gelmiyor. Bu tablonun sütünlarında tarih, fiş numarası, cari hesap adı, satılan malzeme (bazen bir fişin içerisinde birden çok ürün olabiliyor), miktarı, birim satış fiyatı ve tutarı var. Ben bu tabloya bir sütün daha ekliyorum ve malzemelerin maliyetini tek tek el ile girerek miktarla çarptırmak ve toplam maliyetimi bulmak istiyorum. Buraya kadar sıkıntım yok. Sıkıntı bundan sonra oluşuyor. Ben bu tabloyu excele alıp gerekli sütünları ekleyip el ile her kaleminm birim maliyetini girip adet ile çarptırdıktan sonra tarihin yaılı olduğu sütünda verileri eskiden yeniye doğru sıralamaya kaktığımda el ile yamış olduğum kalem maliyetleri kayıyor. yani a firmasına satılan ürünlerin maliyetini yadığım halde bu sütündaki veri b firmasına yada c firmasına satılan malzemelerin karşısına geliyor.

Kısacası sql ile veri çektiğim excel sayfasına sütun eklemek ve bu sütünda hesaplama yaptırmak istiyorum. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
pheadrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2017, 10:02   #2
Vedat Özer
Uzman

Vedat Özer kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2010
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64

Selamlar,

Sorguyu ekleyebilirseniz direk sorgu üzerinden yapılabiliriz belki. Maliyetlendirme için kullandığınız proğramın cost bölümü varsa bu bölümü kullanmanızı tavsiye ederim.

Forum Kuralları

vedatozer@outlook.com
Vedat Özer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2017, 13:37   #3
pheadrus

Giriş: 03/06/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003

Öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.

Logo veritabanında daha önce yapılmış hazır bir view var (.odb uzantılı bir dosya. araştırdığım kadarıyla buna view deniyor, yada sql server management'te bu başlıkta gözüküyor). Bu viewde logo programında açılmış olan sipariş fişlerine ait ihtiyacım olan bütün bilgiler toplanmış vaziyette Ben bu viewden alıyorum excele verilerimi. Burda oluşturulan bir fişin hangi cari hesaba hangi tarihte oluşturulduğu ve hangi malzemelerin kaç adet ve kaç tane satıldığı gibi bilgiler var. Ben bu bilgilerden yola çıkarak bir satış raporu oluşturuyorum. satış raporumda her fiş için bir maliyet girmem gerekiyor. Logo üzerinden bunu yapamıyorum çünkü herhangi bir malzemenin alış fiyatı aynı gün içinde farklı firmalardan alış yaptığımız için son derece değişken. birde bu işlemi yıllardır excelde yapmış olmanın (tabloyu excele alıp, oradan başka bir çalışma sayfasına kopyalayıp onun üzerinde çalışmak gibi) verdiği bir alışkanlık var. Bu bilgileri tabi birde sonrasında rapor haline getirmek için derliyordum. Şimdi istediğim şey ise bu bilgileri excele almak, kalemlerin maliyetlerini el ile girim her fiş için toplam maliyeti bulmak ve tüm bu bilgilerden bir pivot tablo yapmak. Tüm çabam aslında pivot tablo yapabilmek için.

Yetersiz bilgim ile şöyle bir yol düşündüm ama ondada başarılı olamadım. Ben veritabanından çektiğim bu tablodaki bilgileri başka bir tabloya aktarabilirsem, yeni tabloda bir sütün açar istediğim bilgiyi elle girer, istediğim formülü uygular ve pivot tablomuda bu yeni yaptığım tabloya göre yaparım. Yani excele veri aldığım tablo duracak ve ben o tabloya bağlı başka bir tablo yapacağım. Bunuda veritabanından aldığım ve her satırı benzersiz bir sayı olan olan bir sütün var bu sütünu kullanarak düşeyara formülü ile yaptım. Ama bazı satılarda düşeyara istediğim sonucu vermedi.

Veriler çok büyük değil, 7000 satır gibi bir dolayısıyla 2 adet tablo olması dosya büyüklüğü için pek sıkın tı olamz gibi geliyor. Bana bu şekilde bir çözüm öneriniz olabilir mi acaba?
pheadrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2017, 14:59   #4
Vedat Özer
Uzman

Vedat Özer kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2010
Excel Vers. ve Dili:
OFFICE 2007 PRO TR - Win7 X64

Selamlar,

Maliyetlendirme ile ilgili Cost çalıştırmanız lazım bunu proğram yapmaktadır. Stlıne tablosundaki OUTCOST alanı birim maliyetleri içerir bu kısmı oluşturmuş olduğunuz sorguya Items logıcalref ile bağlanıp alabilirsiniz. Sorgunuzu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Forum Kuralları

vedatozer@outlook.com
Vedat Özer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları