Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-12-2017, 19:31   #1
hocazade
Altın Üye

Giriş: 05/12/2017
Excel Vers. ve Dili:
2010 türkçe
Varsayılan veri doğrulama hakkında

merhaba arkadaşlar, şimdi excel de şöyle bir durum var, veri doğrulamalarda herhangi bir değer seçeneğini seçtiğimizde girdi sayfasında yazdığımız sonuçlar bahsi geçen hücreye tıkladığımız zaman önümüze çıkıyor. ben her hücrede farklı açıklama yazacağım için her defasında içine girip yazmam gerekiyor. bunun yerine herhangi bir hücredeki bilgiyi otomatik olarak veri doğrulama içine nasıl atabilirim. bir formül var mıdır? sonra tek tek yazmak yerine aşağı sürükleyerek her hücreye karşılık açıklamasını veri doğrulamasına nasıl atabilirim. şuan için benim en büyük sorunum bu. çok vakit kaybı oluyor. iyi akşamlar.

Bu mesaj en son " 06-12-2017 " tarihinde saat 19:50 itibariyle hocazade tarafından düzenlenmiştir....
hocazade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2017, 21:39   #2
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

http://www.incele.web.tr/excel-de-ac...l-yapilir.html

Bu sayfayı inceleyin. Bir hücre için veri doğrulama hazırladığınızda köşesinden tutup aşağı çektiğinizde aynı açılır kutu ve içindeki bilgiler gelecektir. Bu bilgiler kaynağıyla eş olacaktır , arasına ekleme yapamazsınız. Yani , gösterilecek olan kaynağında uygun şekilde yazılmalı.
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2017, 21:44   #3
hocazade
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 türkçe

Alıntı:
cems tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
http://www.incele.web.tr/excel-de-ac...l-yapilir.html

Bu sayfayı inceleyin. Bir hücre için veri doğrulama hazırladığınızda köşesinden tutup aşağı çektiğinizde aynı açılır kutu ve içindeki bilgiler gelecektir. Bu bilgiler kaynağıyla eş olacaktır , arasına ekleme yapamazsınız. Yani , gösterilecek olan kaynağında uygun şekilde yazılmalı.
hocam ben her hücre için açılır kutuda farklı bilgi istiyorum ama. misal a1 hücresinin açıklaması b1 de yazan bilgi iken, a2 hücresinin açıklaması için b2 de yazan bilgi görünsün istiyorum. böyle 100 tane ayrı açıklamayı a sütununda bulunan hücrelere geçirmek istiyorum. yoksa her hücre için yapınca saatler boyu bunla uğraşıyorum.
Eski 06-12-2017, 22:12   #4
cems
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:

Alıntı:
hocazade tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
hocam ben her hücre için açılır kutuda farklı bilgi istiyorum ama. misal a1 hücresinin açıklaması b1 de yazan bilgi iken, a2 hücresinin açıklaması için b2 de yazan bilgi görünsün istiyorum. böyle 100 tane ayrı açıklamayı a sütununda bulunan hücrelere geçirmek istiyorum. yoksa her hücre için yapınca saatler boyu bunla uğraşıyorum.
DÜŞEYARA veya YATAYARA fonksiyonlarını inceleyin, formül satırının solunda Fx simgesine bastığınızda fonksiyonlar listesi açılır. Burada DÜŞEYARA bulun ve yönergeleri izleyin . Yine olmazsa , altın üye olarak mesajınıza örnek dosya ekleyin . Bu şekilde tarif mesajları gidip gelmesi yerine , direk dosyanızda çözüm varsa görürsünüz.

https://support.office.com/tr-tr/art...8-93a18ad188a1
Eski 06-12-2017, 22:23   #5
hocazade
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 türkçe

Alıntı:
DÜŞEYARA veya YATAYARA fonksiyonlarını inceleyin, formül satırının solunda Fx simgesine bastığınızda fonksiyonlar listesi açılır. Burada DÜŞEYARA bulun ve yönergeleri izleyin . Yine olmazsa , altın üye olarak mesajınıza örnek dosya ekleyin . Bu şekilde tarif mesajları gidip gelmesi yerine , direk dosyanızda çözüm varsa görürsünüz.

https://support.office.com/tr-tr/art...8-93a18ad188a1
dosyayı yükledim hocam, bahsettiğim konu burdaki hucrelere açıklamaları direk girdim ben kopyala yapıştırla, cevaplar başka sütundayken bunları nasıl sürükleyerek yapabilrim.????
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx hocazade.xlsx (19.9 KB, 4 Görüntülenme)
Eski 06-12-2017, 23:12   #6
cems
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:

Veri doğrulama ile ;

Sarı renkli hücreyi deneyin , kaynak olarak sayfa1 e bakın. Aynı şekilde diğer soruları hazırlayın ve son olarak da sayfa1 i vba kısmına geçerek properties üzerinde gizleyin . Vba ya şifre koyarsanız cevaplara ulaşılamaz.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx hocazade.xlsx (21.0 KB, 5 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 06-12-2017 " tarihinde saat 23:36 itibariyle cems tarafından düzenlenmiştir....
Eski 07-12-2017, 10:54   #7
hocazade
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2010 türkçe

Alıntı:
Veri doğrulama ile ;

Sarı renkli hücreyi deneyin , kaynak olarak sayfa1 e bakın. Aynı şekilde diğer soruları hazırlayın ve son olarak da sayfa1 i vba kısmına geçerek properties üzerinde gizleyin . Vba ya şifre koyarsanız cevaplara ulaşılamaz.
hocam test yapmak isteseydim dediğiniz doğru kesinlikle. ama benim yapmak istediğim gönderdiğim excel deki gibi olacak, sadece veri doğrulamayı daha hızlı nasıl yaparım onu soruyorum. her defa içine girerek yapmak zor çünkü.
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları