Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-08-2017, 13:02   #1
Ömer2134
Altın Üye

Giriş: 19/07/2016
Excel Vers. ve Dili:
2013
Varsayılan Uzak Veritabanı Pivot Hk.

Arkadaşlar merhaba

Birkaç gündür aklıma takılan bir soru var.

Elimde yaklaşık 3.000.000 satırdan oluşan bir data var.

Ben bu datayı uzak sunucuya yükleyip , bir pivot dosyası oluşturup ordan gerekli bilgileri almak istiyorum.

Böyle bir şey yapmak mümkün müdür?

Teşekkür ederim.
Ömer2134 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-2017, 14:11   #2
hoguz2

Giriş: 06/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
MSOffice 2010 TR

Merhaba ,

uzak bilgisayarı / serveri ağda görüyor musunuz.

görüyorsanız:

https://www.youtube.com/watch?v=cw9SPfxELSk

https://i.hizliresim.com/BA79pV.jpg

3 000 000 satır için veri tabanı kullanacaksınız bu videoda access icin bir örnek yapmış.

Bu mesaj en son " 10-08-2017 " tarihinde saat 14:18 itibariyle hoguz2 tarafından düzenlenmiştir....
hoguz2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-2017, 11:12   #3
Ömer2134
Altın Üye

Giriş: 19/07/2016
Excel Vers. ve Dili:
2013

Hocam verdiğin linkteki videoyu izledim. Teşekkür ederim.

Server oluşturma konusunda bir bilgim yok .

https://support.office.com/tr-tr/art...9-8942b0deab26

Burdaki linki izledim. Sharepoint diye bir şey var. Ama o da paralı.

Kısaca tekrar anlatmak gerekirse accesste oluşturduğum veritabanını excel pivota bağlayıp, access dosyasını uzak sunucuya yükletmek istiyorum. Excel pivot tablosunu kullanıcılarla paylaştığımda gerekli verileri tabloda seçecekler ve sistem veritabanına bağlanıp gerekli dataları çekip pivota aktaracaktır.

Biraz zor bir şey istemiş olabilirim. Yada tam açıklayıcı olamamış olabilir.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Ömer2134 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-2017, 15:35   #4
hoguz2

Giriş: 06/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
MSOffice 2010 TR

Merhaba ,

Bu işin uzmanı değilim ama fikir yürütüyorum. Uzak sunucu dediğiniz de ben şöyle anlamıştım: uzak bir bilgisayara dahili bir sürücü gibi yani C, D , Z surucusu gibi bağlanılabilir. Dosya paylaşılabilinir. VPN özellikli modemlerle firewall larla iki ya da daha fazla bilgisayarda ortak bir ağ oluşturabiliyorsunuz. İş yerlerinde falan karşılaşmış olmalısınız. Diğer bilgisayarı ağda bir bilgisayar gibi görebilir, izinli klasorlerin içindeki dosyaları ortak kullanabilirsiniz.

Ama Anladığım kadarıyla siz böyle değilde hangi bilgisayarda olursa olsun internet üzerinde yayınalan bir veridosyasından internet olduğu sürece surekli data cekebilecek bir pivot tablo hayal ediyorsunuz.

Sharepoint dediğiniz uygulamaya ben de zamanında merak edip bakmış ama ücretli oldugu için çok inceleyemedim . Tam olarak ne olduğunu anlayamamıştım. Kendi hostinginiz üzerinde çalıştırabileceğiniz bir araç olarak düşündüm daha da incelemedim.

Uzman birisi konuya el atıp bizi bu konuda aydınlatabilir. Ne yazııki o konuda bilgim yok.

Ben ufkum dahilinde şöyle bir çözüm üretebilirim. Böyle bir paylaşımı drive servisler kullanarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum. access data baseyi GoogleDrive YandexDrive gibi bir servise yükleseniz ve istediğiniz kullanıcılara paylaşım verseniz bu iş olur. Tabi bütün kullanıcıların drive servisine üye olmaları ve herkesin windows için google ya da yandex drive gibi bir uygulamayı indirmesi gerekir.

Drive ile ilgili bir soru gelmişti http://www.excel.web.tr/f48/google-d...e-t164772.html bu soru üzerine Deneme yaptım C sürücüsündeki bir excel dosyasi ile drive da kayıtlı bir dosyadan ado doa bağlantı yapip veri cekip veri gonderebildim. Aynı mantık access data base dosyasindan pivotla dışveri şeklinde veri cekilebilir.
hoguz2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları