Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-01-2018, 14:42   #1
rekormuhendislik

Giriş: 31/01/2018
Excel Vers. ve Dili:
2016 xlsm
Varsayılan Tarih ayarlarını nasıl düzenleyebilirim.

Arkadaşlar çok fazla bilgi sahibi değilim belki konu bile açılmıştır daha önce.
Lakin sorunum şu

SAYFA 1 E OTAMATİK TARİH formülü ekledim
kaydet e bastığımda sayfa 2 ye otamatik olarak kayıt ediyor.
yalnız yaşadığım sorun şu ki
her gün' tarihler yenileniyor.

dün kayıt ettiğimi dünkü tarih ile durmasını istiyorum. hangi formülle yapabilirim.

kullandığım formül bu =BUGÜN()
istediğim resim1 de her açtığımda o günün tarihi olsun.
lakin kaydet e bastıktan sonra resim 2 ye kaydedilen tarih hiç değişmesin
Yardımcı olursanız mutlu olurum.

resimli olarak da anlatmaya çalıştım aşağıda mevcuttur.

rekormuhendislik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2018, 14:59   #2
YUSUF44
Destek Ekibi

YUSUF44 kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2006
Excel Vers. ve Dili:
İş : Ofis 2016 - Türkçe Ev: Ofis 2016 - Türkçe

Ya örnek dosya ekleyin ya da Kaydet makrosunun kodlarını ekleyin ki kaydetme işlemi nasıl yapılıyor görelim.

Sorularınızı örnek dosyayla desteklemeniz çözüme ulaşmanızı kolaylaştırır.

Altın Üye olmanızı öneririm. Altın Üye değilseniz dosyanızı dosya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.
YUSUF44 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2018, 15:05   #3
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Öncelikle foruma hoş geldiniz .

Sorunuzun görünen kısmına göre ; bugün() fonksiyonu her açtığınızda bugün ne ise onu alacaktır. Diğer sayfaya "kaydete" bastığınızda nasıl aktardığınız hakkında bilgi vermemişsiniz. Öyle görünüyor ki burada bir kod işlemi de var, onda da hatalı bir yorum var.

Resim üzerinden çözüm önermeler, basit görünse de sonuçsuz denemelerle sonuçlanır. Ya da çözebilecek üyeler dosyanızı tekrar yaratmaz .Bunun yerine örnek bir dosyayı www.dosya.tc gibi bir dış servera atıp linkini burada eklerseniz gitgel mesajlardan daha hızlı çözüme taban olabilir.
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2018, 15:40   #4
rekormuhendislik

Excel Vers. ve Dili:
2016 xlsm

Hoşbuldum. Uzun süre burada olacağım. kafamda tasarladığım şeyleri sizlerinde yardımları ve kendi çabamla gerçekleştirmek istiyorum.

kendimi tam olarak ifade edemedim formülü yanlış yazdım ama doğrusunu bilmiyorum.
program da müşterilerden aldığım ücretleri yazacağım ve bunları kayıt edeceğim. sürekli el ile tarih girmek istemiyorum eğer bu mümkün ise
parayı aldığım günün tarihinin yazmasını istiyorum. sonradan geçmişe dönük kimler verdiğine baktığımda bu gün ün tarihini görmek istemiyorum yardımcı olursanız mutlu olurum.

Birde arama paneli yapmayı düşünüyorum. o konuyla ilgili nasıl birşey yapabilirim acaba. müşteri adını girdiğimde o isimde olan kişiler aramada çıkma imkanı varmı ?
kullandığım macro kodu da bu. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sub musteriodeme_kaydet()
'
' musteriodeme_kaydet Makro
'

'
Sheets("MÜŞTERİ ÖDEME").Select
Sheets("MÜŞTERİ ÖDEME PANELİ").Visible = True
Sheets("MÜŞTERİ ÖDEME").Select
Range("D313").Select
Selection.Copy
Sheets("MÜŞTERİ ÖDEME PANELİ").Select
Range("C4").Select
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteAll, Operation:=xlNone, SkipBlanks:= _
False, Transpose:=True
Application.CutCopyMode = False
Selection.Insert Shift:=xlDown, CopyOrigin:=xlFormatFromLeftOrAbove
Sheets("MÜŞTERİ ÖDEME PANELİ").Select
ActiveWindow.SelectedSheets.Visible = False
Selection.ClearContents
Range("D3").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=TODAY()"
Range("A1").Select

End Sub

İNDİRME LİNKİ
http://s3.dosya.tc/server13/hezyx5/T...LEME_.rar.html

Bu mesaj en son " 31-01-2018 " tarihinde saat 16:57 itibariyle rekormuhendislik tarafından düzenlenmiştir.... Neden: yetersiz bilgi
Eski 31-01-2018, 23:08   #5
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Dosyanız aşırı budanmış ve boş userform , boş modüller ve gizli artı olmayan sayfaları olduğundan net bir şey çıkaramadığımdan bu kodlar ile sorunun biteceğinden şüpheliyim .

Ekteki dosyanın kodlarını inceleyiniz , işlevleri userform üzerine taşınmış durumdadır. Sütun başlıkları değiştiğinde userform labelleri de otomatik değişir. Gelirler her seferinde sayfaya aktarılır ve form bosaltılır. Gider sayfasının da işlevi aynıdır. Gelir ve giderleri görmek istediğiniz türe göre süzen filtre sayfaları vardır.

Filtrelenen sayfalar aynı zamanda arka planda da filtrelenir ve istenirse print döküm alınabilir.

http://s3.dosya.tc/server13/lh53lz/G...SYASI.rar.html
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-2018, 10:05   #6
rekormuhendislik

Excel Vers. ve Dili:
2016 xlsm

Basic e hakim olamadığım için tam olarak yapamıyorum sizin yaptığınızı. aslında yapmak istiyorum ama öncelikle beni bir süre idare edecek olan bunu bitirip. sonradan Sizin yaptığınız gibi bir şey yapmak istiyorum. Bu sürede de şu an yüklediğimi kullanmak istiyorum.

http://www.dosya.tc/server11/d27pvh/...UZELT.rar.html

Güzel bir örnek yüklemişsiniz ama tam hakim değilim buna.
Benim istediğim.
Müşteri Borç ödeme sekmesine tıkladığım zaman açılan sayfayada Tarih in otamatik o günün tarihinin girilmesi
(amacım gün içinde gelen müşterilerin verdiği paraları bir sayfada tutmak.)
Yalnız şu sorunu yaşıyorum. kaydet e bastığım girdiğim bilgiler istediğim sayfaya kayıt oluyor. Lakin exel i hangi gün açarsam o günün tarihiyle kaydetmiş gibi oluyorum.
Dün girdiğim bilgiler dünün tarihiyle kayıtlı kalmasını istiyorum.

MÜŞTERİ BORÇ ÖDEME TIKLAYINCA AÇILAN SAYFADA > D3 ' DE OTAMATİK O GÜNÜN TARİHİ YER ALSIN. KAYDET E BASINCA. > C 5 DE GİRDİĞİM GÜNÜN TARİHİ ALSIN. DÜN GİRDİYSEM DÜNÜN TARİHİ. EVELİSİ GÜN YAPTIYSAM EVELİSİ GÜNÜN TARİHİ.

biraz kendimi zor ifade ediyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Şu an düzenleme aşamasındayım zaten. tam olarak bitiremedim.
Eski 01-02-2018, 11:22   #7
YUSUF44
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:

Dosyanız bayağı karışık, bir sürü makro var, sayfalar gizli vs. Bu nedenle tam çözümü uygulayamadım ancak çözüm yolu şöyle olabilir:

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
    ActiveCell.FormulaR1C1 = "=TODAY()"
Yerine

ActiveCell = Date
ya da

ActiveCell = Now
Şeklinde kullanırsanız formülle bugünün tarihini atmak yerine doğrudan o günün tarihini (date) ya da o anın zamanını (now) kaydeder.

Altın Üye olmanızı öneririm. Altın Üye değilseniz dosyanızı dosya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.
Eski 01-02-2018, 12:29   #8
rekormuhendislik

Excel Vers. ve Dili:
2016 xlsm

Alıntı:
YUSUF44 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ya da

ActiveCell = Now
Şeklinde kullanırsanız formülle bugünün tarihini atmak yerine doğrudan o günün tarihini (date) ya da o anın zamanını (now) kaydeder.

TEŞEKKÜR EDERİM. ACTİVECELL = NOW Kodu ile sorunu çözdüm. yapmak istediğim tam olarak buydu. diğer kodlarda ne zaman kayıt yaparsam yapayım. tarihler sürekli değişiyordu. gerçekten beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız.

Acemi olduğum için bir sürü macro ve bir sürü sayfa mevcut.

Peki son olarak bütün macroları tek bir macro sayfasında toplamam her hangi bir sorun yaratır mı ? daha mı kullanışlı olur yoksa böyle mi kalsın.
Eski 01-02-2018, 16:08   #9
YUSUF44
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:

Bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Ancak dosyanızdaki gibi her kişi için ayrı ayrı makrolar ve sayfalar oluşturacağınıza az sayfa ve az makroyla da işlem yapabilirsiniz. Aynı işlemi yapan makroları örneğin şu hücre ali ise ali'nin sayfasına veli ise veli'nin sayfasına kaydet şeklinde makrolarınızı sadeleştirebilirsiniz. Ya da arşiv sayfasında başka bir sütuna kiminle ilgili olduğunu kaydedip tüm listeyi tek sayfada tutabilirsiniz. Excel dosyası mümkün olduğu kadar sade olmalı.

Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları