Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-08-2017, 09:00   #1
KMLZDMR
Altın Üye

Giriş: 09/04/2015
Excel Vers. ve Dili:
2003 TÜRKÇE EXCEL
Varsayılan Tablodan çoklu kriterlere göre toplamları getirebilmek

Merhaba,
ekli tablodaki seçilen aralık ve satır sütun daki kriterlere göre toplamları getirebilmek için formül gerekli...

12 AYLIK TABLODAKİ DEĞERLERİ SEÇİLEN ARALIKLARA GÖRE SATIR VE SÜTUNDAKİ KRİTERLERE GÖRE TOPLAMI NASIL GETİRİLİR
açıklama
21. satırdan başlayan aşağıya doğru 12 aydan oluşan satırlarda isimleri bulunan kişilerin sütunlarda da aynı sıra ile isimleri bulunmakta ve her bir isim için de 5 alanda bulunan rakamsal bilgiler girili.

İstek 1- B13 hücresinde seçimli alana göre '1-3, '4-6, '7-9; '10-12 ve '1-12 şeklinde 5 adet seçim var.
örneğin B13 hücresindeki '1-3 seçim yapılırsa 21. satırdan aşağıya doğru; 1,2,3 aylara ait alanlardan F21 satırından başlayarak aşağı doğru "halil" isminin aa, bb, cc, dd, ee, değererini F14 hücresinden başlayarak aşağı ve sağa doğru toplamlarını getirmek için formül?

aynı işlem B13 hücresindeki seçimli alana göre '1-3, '4-6, '7-9; '10-12 ve '1-12 şeklinde 5 adet seçime görede ilgili alanların toplamlarını getirebilmek gerek.

istek 2- aynı şekilde:
B3, B4,B5,B6,B7 aralıktaki ayların toplamlarını da1. satırdaki isimlere ve 2. satırdaki alanlara göre toplamları getirmeyi sağlayan formüle ihtiyaç var.
KMLZDMR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-2017, 08:13   #2
dellerlim
Altın Üye

Giriş: 24/02/2012
Excel Vers. ve Dili:
office 2007 türkçe

Merhaba. Dosya açılmıyor bende, tekrar yükler misiniz
dellerlim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-2017, 11:32   #3
KMLZDMR
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 TÜRKÇE EXCEL

sayın dellerlim dosya yeniden eklendi.
Eski 27-08-2017, 16:23   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Önce tablonuzun A sütununda isimlerin soluna ay numaralarını yazın.
(A23, A24, A25 hücrelerine 1, A32, A33, A34 hücrelerine 2 ..... şeklinde)

Ardından aşağıdaki ilk dizi formülünü F3 hücresine, ikinci dizi formülünü de F14 hücresine uygulayın ve bu formülleri sağa ve aşağı doğru yeterince kopyalayın.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=TOPLA(EĞER($A$23:$A$128>=0+SOLDAN($B3;BUL("-";$B3;1)-1);EĞER($A$23:$A$128<=0+PARÇAAL($B3;BUL("-";$B3;1)+1;2);F$23:F$128)))
=TOPLA(EĞER($A$23:$A$128>=0+SOLDAN($B$13;BUL("-";$B$13;1)-1);EĞER($A$23:$A$128<=0+PARÇAAL($B$13;BUL("-";$B$13;1)+1;2);EĞER($B$23:$B$128=$B14;F$23:F$128))))
Formüller dizi formülü olduğundan hücreye CTRL+SHIFT+ENTER ile uygulanmalıdır.
İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {....}  gibi köşeli parantez arasına alınır.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-2017, 22:24   #5
KMLZDMR
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 TÜRKÇE EXCEL

ömer baran üstadım çok teşekkür ederim. Çok güzel olmuş.
Eski 28-08-2017, 20:29   #6
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Alıntı:
KMLZDMR tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ömer baran üstadım çok teşekkür ederim. Çok güzel olmuş.
Kolay gelsin.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları