Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-10-2017, 13:31   #1
Nilay Karabasogullari
Altın Üye

Nilay Karabasogullari kullanıcısının avatarı

Giriş: 12/10/2017
Excel Vers. ve Dili:
2011
Varsayılan Sutunda yazi varsa al, yoksa sagdakine gec.

Selamlar herkese,

ufak bir yardima ihtiyacim var. Tibbi Raporlama ile ilgili bir sistem yapiyorum ve bir labaratuar sonuclarini excele islemem gerekiyor.

sorunum, pdfden excele donusturdugumde sutun ve satirlar sabit kalamadigi icin benim satirlarda arama yapip onlari duzenli bir excele gecirmem lazim.

yapmak istedigime ornek:
A13 deki Kolesterol; total (arada 2 bosluk var), bu bazen Kolesterol; total (tek bosluk) seklinde geliyor. bir duseyara formuluyle birden cok sekilde aratiyorum,
=duseyara(Kolesterol; total........)
=duseyara(Kolesterol; total.......)
seklinde birkac varyasyonla aratiyorum ve satiri bir sekilde bulabiliyorum.

fakat g13 daki mg/dl kismini saptayip alamiyorum. bunun icin mbul vs kullandim ve mbulda "/" i arattim. bulabildi ama her sutun icin atarmam gerekiyor cunku bazen g13da olan mg/dl bazen h13 veya i13 sutununda olabiliyor.

benim istedigim sey a sutunundan itibaren "/" isaretini arayip sirayla yoksa saga gec orda ara yoksa tekrar saga gec seklinde bir formul.

fikri olan ve yardim edebilecek olan var mi?

umarim anlatabilmisimdir. cok tesekkurler
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx ornek excel.xlsx (25.3 KB, 9 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 12-10-2017 " tarihinde saat 14:19 itibariyle Nilay Karabasogullari tarafından düzenlenmiştir....
Nilay Karabasogullari Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2017, 14:16   #2
antonio
Destek Ekibi

antonio kullanıcısının avatarı

Giriş: 13/02/2011
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013

Merhaba,
Örnek dosyanızda "G19" veya "H19" hücresinde görünen "mg/dL" değeri aslında "A19" hücresinde bulunmaktadır. Dosyanızı dikkatle incelerseniz, birçok verinin; göz yanılgısı ile başka hücrelerde göründüğünü anlarsınız.
antonio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2017, 14:20   #3
Nilay Karabasogullari
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2011

Alıntı:
antonio tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,
Örnek dosyanızda "G19" veya "H19" hücresinde görünen "mg/dL" değeri aslında "A19" hücresinde bulunmaktadır. Dosyanızı dikkatle incelerseniz, birçok verinin; göz yanılgısı ile başka hücrelerde göründüğünü anlarsınız.
Merhaba, 19. satırdan ornek verecektım fakat 13ten vermeye karar vermıstım. postu yanlıs atmısım. duzenledım tekrar bakar mısınız a13 seklinde
Eski 12-10-2017, 14:35   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba, yanlış anlamış olabilirim.

-- Koyu yazı tipi olan Kolesterol satırındaki 245 değerini bulmak için birinci formülü kullanabilirsiniz. Formüldeki 5 sayısı sütunu belirliyor.
..İlk formül için ilave not: 5 sayısını da formül kullanarak tespit etmek isterseniz 5 sayısının yerine aşağıdaki formül parçasını kullanabilirsiniz.
KAÇINCI("mg/dL";DOLAYLI(ADRES(KAÇINCI("Kolesterol*";$A:$A;0);1 )&":"&ADRES(KAÇINCI("Kolesterol*";$A:$A;0);255));0 )-2

-- Açık yazıtipi olan HDL ve LDL satırlarındaki mg/dL değerini almak istiyorsanız aşağıdaki ikinci formülü kullanabilirsiniz.
Formüldeki HDL/LDL değişikliğini yaparak (4 adet var) hangisini istiyorsanız o değeri alabilirsiniz.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=KAYDIR($A$1;KAÇINCI("Kolesterol*";$A:$A;0)-1;5)

=KIRP(PARÇAAL(KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));BUL(" ";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));6);BUL("mg";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0)))-BUL(" ";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));6)))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2017, 14:39   #5
antonio
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013

Ekte dosyanızdaki aramaları kod ile düzenledim.
Bulmak istediğiniz değerin bulunduğu hücreyi fare ile seçili hale getiriniz. Hücre seçili durumda iken, Sayfanın üst-sol kısmındaki butona tıklayınız.
Aradığınız değerin bulunduğu tüm hücreler sarı renklenecektir.
Devam ederseniz (başka bir değer için arama yaparsanız) eski renkler silinecek, aynı şey yeni arananlar için yapılacaktır.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm NilayK-eyb-labo sonuçlarında arama.xlsm (34.1 KB, 4 Görüntülenme)
Eski 12-10-2017, 14:49   #6
Nilay Karabasogullari
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2011

Alıntı:
antonio tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ekte dosyanızdaki aramaları kod ile düzenledim.
Bulmak istediğiniz değerin bulunduğu hücreyi fare ile seçili hale getiriniz. Hücre seçili durumda iken, Sayfanın üst-sol kısmındaki butona tıklayınız.
Aradığınız değerin bulunduğu tüm hücreler sarı renklenecektir.
Devam ederseniz (başka bir değer için arama yaparsanız) eski renkler silinecek, aynı şey yeni arananlar için yapılacaktır.
Antonio açıklaman için çok teşekkür ederim. Fakat renkleri değiştirmesi benim için yeterli değil onu otomatik olarak çekebiliyor olmam önemli. Mesela LDL kolesterol ve kreatinin birimlerini (mg/dl) otomatik olarak çekmek istiyorum.
Eski 12-10-2017, 14:54   #7
Nilay Karabasogullari
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2011

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, yanlış anlamış olabilirim.

-- Koyu yazı tipi olan Kolesterol satırındaki 245 değerini bulmak için birinci formülü kullanabilirsiniz. Formüldeki 5 sayısı sütunu belirliyor.
-- Açık yazıtipi olan HDL ve LDL satırlarındaki mg/dL değerini almak istiyorsanız aşağıdaki ikinci formülü kullanabilirsiniz.
Formüldeki HDL/LDL değişikliğini yaparak (4 adet var) hangisini istiyorsanız o değeri alabilirsiniz.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=KAYDIR($A$1;KAÇINCI("Kolesterol*";$A:$A;0)-1;5)

=KIRP(PARÇAAL(KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));BUL(" ";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));6);BUL("mg";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0)))-BUL(" ";KIRP(KAYDIR($A$1;KAÇINCI("*LDL*";$A:$A;0)-1;0));6)))
Ömer BARAN teşekkürler, 2. formül işime yarıyor fakat ilk gönderdiğin benim için pek uygun değil. Çünkü kolesterol sonucu F sütununda değil G sütununda da gelebilir bu durumda formül 0 veriyor. Kolesterolü bulup o satırdaki bütün rakamları toplamamı sağlayacak bir formül var mıdır?

Ayrıca referansı ve birimi de çekebileceğim bir formül (mesela glukoz için referans 74 - 109, ben bu rakamların ikisini de ayrı ayrı çekmek istiyorum). Bir hücrede alt sınır: 74 diğer hücrede üst sınır: 109, başka bir hücrede birim: mg/dL olarak çekmek istiyorum.
Eski 12-10-2017, 14:57   #8
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Önceki cevabımda buna yönelik ilave açıklama ve formül verdim (mesaj metninde)
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin (mesaj metninde sütunu temsil eden 5 sayısı için formül verdim)

Sorun yaşarsanız;
--pdf'den excele alınmış ham hali ile,
-- sonuçları toparlamak istediğiniz ikinci bir tablo oluşturup
başlıklarını ve olması gereken sonuçları elle yazarak
yeni bir örnek belge yükleyin tekrar bakalım.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2017, 14:59   #9
antonio
Destek Ekibi

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2013

Alıntı:
.....Mesela LDL kolesterol ve kreatinin birimlerini (mg/dl) otomatik olarak çekmek istiyorum.
Hangi değer hangi hücreye gelmeli?
Eski 12-10-2017, 15:02   #10
Nilay Karabasogullari
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2011

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Önceki cevabımda buna yönelik ilave açıklama ve formül verdim (mesaj metninde)
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin (mesaj metninde sütunu temsil eden 5 sayısı için formül verdim)

Sorun yaşarsanız pdf'den excele alınmış ham halini içeren,
sonuçları toparlamak istediğiniz ikinci bir tablo oluşturup
başlıklarını ve olması gereken sonuçları elle yazarak yeni bir örnek belge yükleyin tekrar bakalım.
.
O söylediğinizi anladım çok güzel açıklamışsınız fakat benim sorunum şuradan kaynaklanıyor; excel'de görebileceğiniz gibi birim mg/dL, U/L, indeks gibi farklı şekillerde olabilir.. Bu durumda ilgili analizin, örneğin kolesterolün, birimini nasıl çekebilirim?

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları