Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-11-2017, 15:33   #1
rfkdmr

Giriş: 09/11/2017
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office Excel 2013
Red face İsime göre otomatik TC yazması

Merhabalar,

Yaptığım iş ile alakalı fotoğraftaki gibi dökümler yapıyorum.
Listede daha önce benzer isim yazdığımızda tamamını yazmadan otomatik isim çıkıyordu.
TC veya Vergi kimlik numaralarında aynı şey söz konusu değil.

İstediğim;
- Vergi kimlik numarası yazarken isim veya ünvandaki gibi tamamını yazmadan(Alt+Aşağı yön tuşuna bastığımda liste çıkıyor) çıkma durumu varmı.
veya
2. Kez "Ali Demir" yazdığımda karşı sütuna direk TC kimlik numarasını yazması için ne yapmam gerek?

şimdiden teşekkürler..
rfkdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2017, 15:47   #2
çıtır

Giriş: 06/03/2005

Aklıma gelen en basit yöntem bir liste hazırlaman ve burdan düşey ara ile verileri çekmen.
çıtır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2017, 15:53   #3
rfkdmr

Giriş: 09/11/2017
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office Excel 2013

Alıntı:
çıtır tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aklıma gelen en basit yöntem bir liste hazırlaman ve burdan düşey ara ile verileri çekmen.
Daha önce yapılan hazır listeler var. Zaten çoğu aynı kişiler oluyor.
Mesela döküm yaparken eski listenin altına devam ederek yapıyorum ki üst isimlerden aynı olanı görüp otomatik atayım. Ama TC nosunuda aynı anda karşısına atsın. Tek tek aynı TCyi yazmak istemiyorum.
rfkdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2017, 16:08   #4
çıtır

Giriş: 06/03/2005

Örnek dosyayı inceleyiniz.Daha da geliştirilebilir.
http://www.dosya.tc/server10/656xq7/YENIOL.rar.html
çıtır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-11-2017, 20:18   #5
ahmetkayatr
Altın Üye

Giriş: 15/11/2010
Excel Vers. ve Dili:
h

İşim gereği bir çok veri ile uğraşıyorum nacizane tavsiyem isme göre değil tc kimlik no üzerinden işlem yapmayı alışkanlık getirmen eşsiz olan tc nodur isim benzerliği çıkabilir karşına bu sebeple tc yazınca diğer tüm verileri doldurma yönünde ilerlemelisin...
ahmetkayatr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-2017, 10:12   #6
parametre
Destek Ekibi

Giriş: 28/01/2007
Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010 turkce

Selamlar cıtır ve diger arkadaşlarımız cevaplamış ama örnek dosyanızı ekleseniz bizde sizlerin sorununuzu aceba bunumu demek istedi ? sunumu ? diye dusunmeden acık sekilde cevaplayabilsek iyi olmazmıydı.Konunuz farklı yerlere dallanacak gibi gozukuyor size cozum sunacak mod ve arkadaslarımıza biraz daha yardımcı olsanız.Size ve sorunlarına çözüm aramak için soru soranlar adına seviniriz . Saygılarımla

Bu mesaj en son " 13-11-2017 " tarihinde saat 12:28 itibariyle parametre tarafından düzenlenmiştir....
parametre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları