Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-12-2017, 12:01   #1
kriptomak

Giriş: 31/12/2017
Excel Vers. ve Dili:
2016 Türkçe
Question Çoklu Yerinekoy

BEGIN:VCARD\nVERSION:2.1\nN:Smith;John\nFN:John Smith\nORG:Adobe Systems\nUNVAN:Mühendis\nTEL;CEP TEL:+919876543210\nTEL;İŞ;SESLİ:123456789\nADRES;İŞ:;;Street ABC;Seattle;Washington;98101;US\nE-POSTA;İŞ;İNTERNET:abc@adobe.com\nURL:www.adobe.com\nEND:VCARD

Kalın ve kırmızı renkte olan yerler soldaki ya da sağdaki sütunlarda (ilk satılar için örn:John - A1 satırı , Smith B1 satırı ) bulunan bilgilerle otomatik değiştirmek istiyorum.

Yerinkoy ile bu kadar fazla işlemi nasıl yapabilirim?

Örnek resim

Bu mesaj en son " 31-12-2017 " tarihinde saat 12:56 itibariyle kriptomak tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Resim eklendi
kriptomak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-2017, 19:34   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Ekli belgeyi inceleyiniz.
Belgeye, fareyle buraya tıklayarak da erişebilirsiniz.

Ayrıca, sorularınızı örnek belge üzerinden sorarak daha hızlı ve net çözümlere ulaşabilirsiniz.
Örnek belge özelikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıkama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.
.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx kriptomak_BRN.xlsx (10.0 KB, 10 Görüntülenme)

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-2017, 21:42   #3
kriptomak

Excel Vers. ve Dili:
2016 Türkçe
Smile

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Ekli belgeyi inceleyiniz.
Belgeye, fareyle buraya tıklayarak da erişebilirsiniz.

Ayrıca, sorularınızı örnek belge üzerinden sorarak daha hızlı ve net çözümlere ulaşabilirsiniz.
Örnek belge özelikleri ve örnek belge yükleme yöntemine ilişkin kısa açıkama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.
.
Hocam öncelikle hoşbulduk ve yardımınız için teşekkür ederim. Örnek dosyayı şuradan indirebilirsiniz : indir

İnşallah anlatabilmişimdir.

Bu mesaj en son " 31-12-2017 " tarihinde saat 21:47 itibariyle kriptomak tarafından düzenlenmiştir....
Eski 31-12-2017, 22:46   #4
YUSUF44
Destek Ekibi

YUSUF44 kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2006
Excel Vers. ve Dili:
İş : Ofis 2016 - Türkçe Ev: Ofis 2016 - Türkçe

Q2 hücresinde aşağıdaki formülü kullanıp aşağı doğru kopyalayınız:

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
="BEGIN:VCARD\nVERSION:2.1\nN:"&B2&";"&A2&"\nFN:"&C2&"\nORG:"&D2&"\nUNVAN:"&E2&"\nTEL;CEP TEL:+"&F2&"\nTEL;İŞ;SESLİ:"&G2&"\nADRES;İŞ:;;"&H2&"\nE-POSTA;İŞ;İNTERNET:"&I2&"\nURL:"&J2&"\nEND:VCARD"
İsterseniz daha sonra Q sütununu kopyalayıp aynı sütuna sadece değerleri yapıştırarak formülsüz metne dönüştürebilirsiniz.

Formülde dikkat etmeniz gereken bir nokta, eğer cep telefonu sütununda + yoksa ve QR kodunda + olması gerekiyorsa formülü bu şekilde kullanın, eğer cep telefonu sütununda ne varsa qr kodunda o olacaksa formüldeki +'yı silin. Tabi ilk durumda yani her cep telefonunun başına + eklenecekse mükerrer ekleme olmaması için cep telefonu sütununda varsa + olan hücrelerdeki +'ları bul/değiştir yöntemiyle silmelisiniz.

Size ve Sayın Ömer BARAN'a mutlu yıllar.

Sorularınızı örnek dosyayla desteklemeniz çözüme ulaşmanızı kolaylaştırır.

Altın Üye olmanızı öneririm. Altın Üye değilseniz dosyanızı dosya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.
YUSUF44 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-2017, 23:12   #5
kriptomak

Excel Vers. ve Dili:
2016 Türkçe
Smile

Alıntı:
YUSUF44 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Q2 hücresinde aşağıdaki formülü kullanıp aşağı doğru kopyalayınız:

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
="BEGIN:VCARD\nVERSION:2.1\nN:"&B2&";"&A2&"\nFN:"&C2&"\nORG:"&D2&"\nUNVAN:"&E2&"\nTEL;CEP TEL:+"&F2&"\nTEL;İŞ;SESLİ:"&G2&"\nADRES;İŞ:;;"&H2&"\nE-POSTA;İŞ;İNTERNET:"&I2&"\nURL:"&J2&"\nEND:VCARD"
İsterseniz daha sonra Q sütununu kopyalayıp aynı sütuna sadece değerleri yapıştırarak formülsüz metne dönüştürebilirsiniz.

Formülde dikkat etmeniz gereken bir nokta, eğer cep telefonu sütununda + yoksa ve QR kodunda + olması gerekiyorsa formülü bu şekilde kullanın, eğer cep telefonu sütununda ne varsa qr kodunda o olacaksa formüldeki +'yı silin. Tabi ilk durumda yani her cep telefonunun başına + eklenecekse mükerrer ekleme olmaması için cep telefonu sütununda varsa + olan hücrelerdeki +'ları bul/değiştir yöntemiyle silmelisiniz.

Size ve Sayın Ömer BARAN'a mutlu yıllar.
Hocam teşekkür ediyorum, tam istediğim gibi oldu yukarıdan aşağı doğru çektiğimde/çoğalttığımda kodun bulunduğu satırdaki bilgiler verdiğim metin içerisindeki istenilen yere yerleşiyor.
Eski 01-01-2018, 00:39   #6
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Ben tam aksini (yani K sütunundaki tam metin içerisinden ilgili bilgileri A:J sütun aralığına ayırmak) istediğinizi düşünmüştüm.

Ben de size ve YUSUF Bey'e iyi yıllar diliyorum.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları