Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-05-2017, 10:54   #1
Merturk

Merturk kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/08/2010
Excel Vers. ve Dili:
MS Office 2007
Varsayılan İki tarih arasındaki Öğle Saatleri Toplamı

Arkadaşlar merhaba,

Excel'e yeni başlayanlar kısmını en uygun yer olarak gördüğüm için buraya yazıyorum. Makro ile çözümü varsa ona da açığım.

Elimde bir sistem çıktısı olarak excel var. Excel'de işime yarayan 3 kolon var. İşlem başlangıç tarihi, İşlem Bitiş tarihi ve süre.

Tarihler "1.4.2017 07:12:39" formatında yazılıyor. Süre ise sistemden şöyle geliyor. Hafta içi yani çalışma günlerinin 09:00 - 17:30 arasındaki süreyi dakikaları topluyor. Yalnızca 12:00 - 13:00 arasındaki öğle arasını hesap dışı tutuyor.

Bir müşterimizin benden istediği şey de şu. Öğle arasını da işlem süresinden sayalım.

Benim ihtiyacımı özetlemem gerekirse kısaca şu. İki tarih arasındaki 12:00 - 13:00 arasında ne kadar zaman geçmiş. Cumartesi ve pazar günlerini hesap dışı tutarak bunu yapmam gerekiyor.

İlginiz için teşekkür ederim.
Eski 15-05-2017, 11:28   #2
hoguz2

Giriş: 06/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
MSOffice 2010 TR

merhaba ,

mesela iki tarih arasında cmts pazar haric kac iş günü var onu bulup *1 yapsak işinizi görüyor mu

yosa iş daha mı karışık . mesela söz konusu tarihler verdiginiz örneğe göre şu şekilde de başlayabiliyor mu 1.4.2017 12:30:00 yani öğlen aralari başlayan yada öğlen arasının arasında biten saatler var mı ?

neden soruyorum sorunuz acaba cok basit de ben mi karisik dusunuyorum..
hoguz2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-2017, 11:54   #3
Merturk

Merturk kullanıcısının avatarı

Giriş: 25/08/2010
Excel Vers. ve Dili:
MS Office 2007

Alıntı:
hoguz2 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba ,

mesela iki tarih arasında cmts pazar haric kac iş günü var onu bulup *1 yapsak işinizi görüyor mu

yosa iş daha mı karışık . mesela söz konusu tarihler verdiginiz örneğe göre şu şekilde de başlayabiliyor mu 1.4.2017 12:30:00 yani öğlen aralari başlayan yada öğlen arasının arasında biten saatler var mı ?

neden soruyorum sorunuz acaba cok basit de ben mi karisik dusunuyorum..
cevabınız için teşekkürler.

Her türlü olasılık var aslında. Yani arkadaş işleme 12:35'te başlayıp 12:45'te de bitirmiş olabilir.

İki tarih arasındaki cumartesi - pazar sayısı da işimizi bir noktada kolaylaştırabilir aslında.
Eski 15-05-2017, 12:50   #4
hoguz2

Giriş: 06/10/2004
Excel Vers. ve Dili:
MSOffice 2010 TR

iş günü için şöyle bir yol izleyebilirsiniz diğer konuyu düşüneyim ama bana çok karışık geldi nasıl yaparız henüz bilemiyorum..

aşağıdaki kodu bir module kopyalayın

Function Isgunu(Baslangic_Tarihi As Date, Bitis_Tarihi As Date)
Dim Say As Integer
For tarihfark = Bitis_Tarihi To Baslangic_Tarihi Step -1
If Weekday(tarihfark, vbMonday) = 6 Then Say = Say + 1
If Weekday(tarihfark, vbMonday) = 7 Then Say = Say + 1
Next tarihfark
Isgunu = (Bitis_Tarihi - Baslangic_Tarihi) + 1 - Say
End Function

bu bir kullanıcı tanımlı fonksiyon bunu kullanmak için tarihlerinizin a2 ve b2 de oldugunu düşünürsek herhangi bir hucrede formul yazar gibi yazacaksınız .

=Isgunu(A2;B2) gibi

yalniz hesabınızı karıştırmasın 15-05-2017 16-05-2017 tarihlerini dusunurseniz 2 gündür yani pazartesi ve saliyi sayar
hoguz2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları