Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-04-2017, 17:27   #1
Believing
Altın Üye

Giriş: 19/05/2013
Excel Vers. ve Dili:
Office 2010 Türkçe
Varsayılan Kapasite hesaplaması konusunda uzmalık seviyesinde formül yardımı

Sayın Uzman Arkadaşlar,
Farklı birçok kapalı çalışma kitaplarından makro yardımı ile 7 yıllık veri alınmaktadır. Bu verileri çeşitli tablolar ile yıllık ve aylık tablolara dönüştürmekteyim. Aylık olarak oluşturduğum tabloda kapasitelere ait verileri doğru olarak almayı başaramadım. Detaylı anlatım ekteki örnek dosyada mevcut olup, siz uzman arkadaşların çok ama çok değerli yardımlarınızı rica ediyorum.
Saygılarımla.
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Revize edilen örnek çalışmaya ait link:
http://s5.dosya.tc/server4/uk6cl3/BE...VIZE_.rar.html
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm BELIEVING ORNEK(REVİZE).xlsm (1.92 MB, 3 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " Bugün " tarihinde saat 08:29 itibariyle Believing tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Örnek Dosyanın Revize Edilmesi
Believing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-2017, 12:50   #2
Believing
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2010 Türkçe

Sayın Uzman Arkadaşlar,
Konu hakkında çalışan var mı? affınıza sığınarak zamanım kalmadığı için yardımcı olmaya çalışan varmı merak ediyorum.
Saygılarımla.
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Bu mesaj en son " Dün " tarihinde saat 05:48 itibariyle Believing tarafından düzenlenmiştir....
Eski Dün, 05:53   #3
Believing
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2010 Türkçe

Sayın Uzman Arkadaşlar,
Konu hakkında çalışan varmı bilemiyorum, affınıza sığınarak zamanım kalmadığından, benim için çok değerli olan siz uzman arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Dosyanın tamamını formül üretilmesin lütfen, örnek bir formül çalışmanın geri kalanı için kafidir.
Saygılarımla.
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Bu mesaj en son " Bugün " tarihinde saat 08:16 itibariyle Believing tarafından düzenlenmiştir....
Eski Bugün, 00:25   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Belgenizde, örneğin A MOTEL için Ocak ayı satırında (C9:K9 hücre aralığı için);
-- Haricen hesaplamayı yapıp bu hücrelere gelmesi gereken sonuçları belirtin,
-- Bu sonuçlara nasıl ulaştığınızı da açıklayın (ki bu açıklamalarınız formüllerin oluşturulmsını sağlayacaktır)

Böylece oluşturulacak formüllerin istediğiniz sonuçları üretip üretmediği görülmüş olur diye düşünüyorum.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski Bugün, 08:32   #5
Believing
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2010 Türkçe

Sayın Ömer BARAN,

Önceliklle konuya gösterdiğiniz ilgi için size çok teşekkür ederim.
Örnek olarak 2010 OCAK ayını alalım,
2010 OCAK ayına ait kapasite toplamı ÇOKETOPLA formülü ile DATABASE sayfasının D sütunundan alınmaktadır.
Yapılmak istenen ise DATABASE sayfasındaki Yine yıl ve ay koşullarına bağlı kalınarakrak, D sütununa herhangi bir kapasite girilmiş ise o satıra ait veriler toplanacaktır.
2010 OCAK ayına ait mevcut ÇOKETOPLA formülü ile kapasite toplamı (6884) doğru olarak alabilmektedir.
6884 toplamını oluşturan DATABASE sayfasının D sütununda bulunan dolu hücrelere ait satırdaki veriler toplanacaktır.
Sonuç olaraç 6864 kapasite ve oda sayısı toplam 582 sonucunu vermelidir. D Sütunundaki 1010 toplamı 2010 OCAK ayının geneli vermekte ve yanlış bir sonuç elde edilmektedir.
1. Nolu mesajda örnek çalışmalarım revize edilerek, 2010 OCAK dönemine ait toplamların alınacağı satırlar SARI renk ile biçimlendirilmiştir.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ
Eski Bugün, 15:11   #6
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Tekrar merhaba.

Yanlış anlamıyorsam; D9 hücresindeki formül için gördüğüm sorunlar şunlar;
-- Kullandığınız formüldeki YIL koşulu: DATABASE sayfası A sütunundaki değerler SAYI DEĞİL METİN.
-- Kullandığınız formülde D sütununda SAYI BULUNMASI KOŞULU olması lazım.
-- Toplanacak sütun ise U sütunu değil, K sütunu olması lazım.
Buna göre D9 hücresindeki formülün aşağıdaki şekilde değiştirilmesi gerekir.

İstediğiniz sonuç aşağıdaki formüle göre;
-- doğru ise diğer formüllerinizde de benzer ilaveyi yapınız,
-- doğru değilse yine D9 hücresi için bulunması gereken sonucun kaç olması gerektiğini net şekilde ifade ediniz.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=EĞER($C9<>0;ÇOKETOPLA(DATABASE!K:K;DATABASE!$A:$A;$B$3&"";DATABASE!D:D;">0";DATABASE!$B:$B;$B9);"")

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları