Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-08-2017, 10:31   #1
igultekin2000
Altın Üye

Giriş: 05/09/2007
Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010
Varsayılan Hücre boş ise geçmesin

iyi günler; sitede değişik örnekler gördüm ama kendi çalışmama uygulayamadım. I2 hücresinde veri doğrulama ile döviz cinsi seçiyorum. işlem sırasında unutarak seçmediğim de oluyor. bu kısımda mutlaka seçim yapmam gerekiyor. veri doğrulama olduğu için , veri doğrulama ile boş geçmeme formülü giremiyorum. I2 hücresinde seçim yapılmadan J hücresine kursörün gitmemesi gerekiyor. J hücresinde makro tetiklenip çalışıyor. Teşekkürler
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg BOS HUCRE.jpg (70.5 KB, 11 Görüntülenme)
igultekin2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-2017, 12:22   #2
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Sayfanın adına sağ tıklayıp kod görüntüle seçin ve şunları kopyalayarak o bölüme yapıştırın, save edin

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Sheets("sayfa1").Range("h2") <> "" And Sheets("sayfa1").Range("I2") = "" Then
MsgBox " Kur cinsini seçmeyi unutmayın"
Range("I2").Activate

End If
End Sub
H2 yazılıp entera bastığınızda uyarı gelir ve I2 hücresine odaklanır... J2 ile bir bağlantısı bu durumda olmayacaktır.
Sayfa adı " sayfa1 değilse , siz düzeltin ...

Bu mesaj en son " 31-08-2017 " tarihinde saat 13:11 itibariyle cems tarafından düzenlenmiştir....
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-2017, 13:21   #3
igultekin2000
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010
Varsayılan sorun çözülmüyor

Alıntı:
cems tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayfanın adına sağ tıklayıp kod görüntüle seçin ve şunları kopyalayarak o bölüme yapıştırın, save edin

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Sheets("sayfa1").Range("h2") <> "" And Sheets("sayfa1").Range("I2") = "" Then
MsgBox " Kur cinsini seçmeyi unutmayın"
Range("I2").Activate

End If
End Sub
H2 yazılıp entera bastığınızda uyarı gelir ve I2 hücresine odaklanır... J2 ile bir bağlantısı bu durumda olmayacaktır.
Sayfa adı " sayfa1 değilse , siz düzeltin ...
H2 hücresinde =EĞERHATA(F2/G2;"") formülü var yani Kuru hesaplıyor. Dediğiniz işlemi yapınca bu formül çalışmıyor. Yani sorun çözülmüyor.
Eski 31-08-2017, 13:44   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Örnek belge yerine ekran görüntüsü üzerinden destek istenmesinin sonucu malesef bu.
Sorunuzu gerçek belgenizin bir örneği üzerinden sorarsanız, çözüme daha hızlı ve kesin şekilde ulaşmanız kolaylaşır.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-2017, 14:44   #5
igultekin2000
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010
Varsayılan örnek dosya

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.

Örnek belge yerine ekran görüntüsü üzerinden destek istenmesinin sonucu malesef bu.
Sorunuzu gerçek belgenizin bir örneği üzerinden sorarsanız, çözüme daha hızlı ve kesin şekilde ulaşmanız kolaylaşır.
.
dosya geniş olduğu için kafa karıştırmasın diye resmini yüklemiştim. ama demek yeterli olmuyor.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg bos_geçmeme.jpg (77.0 KB, 1 Görüntülenme)
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx Kitap1.xlsx (14.7 KB, 5 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 31-08-2017 " tarihinde saat 14:52 itibariyle igultekin2000 tarafından düzenlenmiştir.... Neden: dosya ekleme
Eski 31-08-2017, 15:01   #6
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr

Alıntı:
demek yeterli olmuyor.
Kimse Hogward mezunu değil ki ...
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-2017, 15:15   #7
igultekin2000
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010
Varsayılan Yanlış anlaşılmasın

Alıntı:
cems tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kimse Hogward mezunu değil ki ...
Yanış anlaşılmasın, sorun benim yüklediğim resimde, yani benim eksik bilgi vermemde. yoksa o hücrede formül olduğunu kimsenin bilmesi mümkün değil. Tekrar yanlış anlama varsa özür dilerim.
Eski 31-08-2017, 16:17   #8
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

"Gerçek belgenizin bir örneği" derken kastım, hakikaten gerçek belgenizin bir örneği idi.
Belgede, iki adet DÜĞME olduğuna göre, kullanılan makro/makrolar var.

İçeriğini bilmediğimiz kullandığınız mevcut kodlar ile verilecek kod cevapları tekrar sıkıntıya neden olabilir.

Ayrıca; J hücresine gidilememesini istediğinize göre belki de
Worksheet_SelectionChange kodları var ve J sütunu seçildiğinde bu kodlar işlem yapıyordur,
I sütunu boş olduğunda bu kodlarda sorun çıkıyordur.
vs. vs.

Amaç eğer bir alt satıra veri girilmesini engellemek ise; kod kullanmadan da birşeyler yapılabilir.

Herneyse, gerçek belgeyle aynı yapıda ve varsa kullanılan userform/makro/formüller
içerisinde ve çalışır durumda olacak şekilde örnek belge yüklemenizi öneriyorum.
I sütunu boş geçildiğinde oluşan hata nedir bilemiyoruz.

Bu cevapla birlikte konu sayfasındaki mesaj sayısı 8 oluyor ve 1 adım bile mesafe alınmış değil.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Eski 31-08-2017, 18:19   #9
igultekin2000
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
ofis 2010
Varsayılan örnek dosya

Alıntı:
Ömer BARAN tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Gerçek belgenizin bir örneği" derken kastım, hakikaten gerçek belgenizin bir örneği idi.
Belgede, iki adet DÜĞME olduğuna göre, kullanılan makro/makrolar var.

İçeriğini bilmediğimiz kullandığınız mevcut kodlar ile verilecek kod cevapları tekrar sıkıntıya neden olabilir.

Ayrıca; J hücresine gidilememesini istediğinize göre belki de
Worksheet_SelectionChange kodları var ve J sütunu seçildiğinde bu kodlar işlem yapıyordur,
I sütunu boş olduğunda bu kodlarda sorun çıkıyordur.
vs. vs.

Amaç eğer bir alt satıra veri girilmesini engellemek ise; kod kullanmadan da birşeyler yapılabilir.

Herneyse, gerçek belgeyle aynı yapıda ve varsa kullanılan userform/makro/formüller
içerisinde ve çalışır durumda olacak şekilde örnek belge yüklemenizi öneriyorum.
I sütunu boş geçildiğinde oluşan hata nedir bilemiyoruz.

Bu cevapla birlikte konu sayfasındaki mesaj sayısı 8 oluyor ve 1 adım bile mesafe alınmış değil.
.
10 mb geçtiği için siteye yükleyemediğim için ilgili sayfayı yüklemiştim. gereksiz sayfaları silip kullanacağım şekilde yükledim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar ornek_belge.rar (114.5 KB, 12 Görüntülenme)
Eski 31-08-2017, 22:15   #10
Ömer BARAN
Uzman

Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Tekrar merhaba.

Sadece İHRACAT_KYT ile ilgili olarak dosyanıza baktım.
Anladığım kadarıyla 2'nci satırda hiçbir alanın BOŞ BIRAKILAMAMASINI istiyorsunuz.
Eğer isteğiniz bu ise Module1'de mevcut ihracat_kayit makrosunu aşağıdakiyle değiştirin.

Eksik bilgi olduğunda; kayıt yapılmaz, bir uyarı görüntülenir, soldan sağa ilk boş hücre aktif hale getirilir.

ithalat_kayit makrosu için, gerekli düzenlemeyi kendiniz yapabilirsiniz sanırım.
.
Sub ihracat_kayit()
' ihracat kayıt
Set ihrk = Sheets("IHRACAT_KYT")
Set ihr = Sheets("IHRACAT")
If WorksheetFunction.CountBlank(ihrk.Range("B2:I2")) > 0 Then
    MsgBox "2'nci satırdaki tüm alanlara veri girişi yapılmalıdır." & vbLf & _
            "Eksik bilgiler tamamlanmadan KAYIT YAPILAMAZ!...", vbCritical, "..::.. Ömer BARAN ..::.."
    For sut = 2 To 9
        If ihrk.Cells(2, sut) = "" Then
            ihrk.Cells(2, sut).Activate: Exit Sub
        End If
    Next
End If
Application.ScreenUpdating = False: Application.Calculation = xlCalculationManual
    ihrk.Range("B2:I2").Copy
    ihr.Cells(ihr.Cells(Rows.Count, "B").End(xlUp).Row + 1, "B").PasteSpecial Paste:=xlPasteValues
    ihr.Range("B2:J" & Rows.Count).Sort Key1:=ihr.Range("C1"), Order1:=xlAscending
    ihrk.Range("B2:G2, I2").ClearContents
Application.ScreenUpdating = True: Application.Calculation = xlCalculationAutomatic
    ihrk.[B2].Activate
MsgBox "Kayıt işlemi yapıldı, sayfa yeni kayıt için hazır.", vbInformation, "..::.. Ömer BARAN ..::.."
End Sub

Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları