Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-12-2017, 20:39   #1
sly03

Giriş: 03/12/2017
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2007, 2010, 2013 Türkçe
Unhappy Formül oluşturmak istiyorum.

Merhaba dostlar, siteye yeni üye oldum ve açıkcası Excel programı hakkında bilgim az seviyededir. Bir tablo oluşturmaya çalışıyorum fakat formül yazamıyorum.

Bana yardımcı olabilecek Excell 2007 ve 2010 programı konusunda bilgisi iyi olan arkadaş varsa benimle irtibata geçebilir mi?

https://drive.google.com/drive/folde...7Wxenx5e8VD5uA

https://drive.google.com/drive/folde...7Wxenx5e8VD5uA

Bu mesaj en son " 03-12-2017 " tarihinde saat 22:13 itibariyle sly03 tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Düzeltme
sly03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2017, 20:49   #2
YUSUF44
Destek Ekibi

YUSUF44 kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2006
Excel Vers. ve Dili:
İş : Ofis 2016 - Türkçe Ev: Ofis 2016 - Türkçe

Merhaba, foruma hoş geldiniz.

Örnek dosyanızı imzamda belirttiğim gibi dosya yükleme sitelerinden birine (google drive, dosya.tc vs) yükleyip linkini burada paylaşabilirsiniz.

Konu başlığınızı forum kuralları açısından sorunuzu özetleyecek şekilde değiştirmeniz iyi olur.

Sorularınızı örnek dosyayla desteklemeniz çözüme ulaşmanızı kolaylaştırır.

Altın Üye olmanızı öneririm. Altın Üye değilseniz dosyanızı dosya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.
YUSUF44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2017, 22:15   #3
sly03

Excel Vers. ve Dili:
Varsayılan Dosya yükleme

Yusuf bey yükledim, olmuş mu ?
Eski 05-12-2017, 11:02   #4
huseyinvurkan

Giriş: 12/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe 2016 türkçe

Merhaba bu işinizi görür mü? Daha önceki formülleri YUSUF beyin önerdiği formüllerle güncelledim

https://drive.google.com/file/d/1Y_y...ew?usp=sharing

Bu mesaj en son " 06-12-2017 " tarihinde saat 12:04 itibariyle huseyinvurkan tarafından düzenlenmiştir....
huseyinvurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-2017, 11:11   #5
sly03

Excel Vers. ve Dili:

Teşekkür ederim Hüseyin bey, akşam evde inceleyeceğim.
Bu arada kimseye yük olmamak adına sormak istiyorum.
Excel, Makro ve VBA programlarını sıfırdan öğrenmek istiyorum. Bilgim çok az, bana yol gösterirmisiniz. Kitap mı, CD mi, netteki eğitim videoları mı?
En basit tabloyu yapamıyorm, en basit makroyu çalıştıramıyorum.
Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim
Eski 05-12-2017, 11:52   #6
huseyinvurkan

Giriş: 12/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe 2016 türkçe

Bence önce istek ve merak gerek. Ben yıllardır bu formdan çok şeyler öğrendim ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Size hazırladığım tarih formülünü bile hemen forumdan bulup uyguladım. Siz de buradan çok şeyler öğrenebilirsiniz bence. Buradan kurallara uygun sorduktan sonra her sorunuza cevap veren mutlaka çıkar. Sormaktan Çekinmeyin. Tabii ki değişik kaynaklardan da yararlanmakta fayda vardır. Kolay gelsin
huseyinvurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2017, 06:51   #7
YUSUF44
Destek Ekibi

YUSUF44 kullanıcısının avatarı

Giriş: 04/01/2006
Excel Vers. ve Dili:
İş : Ofis 2016 - Türkçe Ev: Ofis 2016 - Türkçe

Sizin dosyanıza erişemedim maalesef. Sayın hüseyinvurkan'ın paylaştığı dosyada yaptığım incelemede emsal tarihlerinin yanlış belirlendiğini gördüm. Sanıyorum bu dosyayı memuriyette intibak işlemleri için kullanacaksınız. Dosyada emsalin lise için 30/06, önlisans ve lisans için 31/07 olduğu belirtilmiş (ki doğrusu da bu zaten). Buna göre formüllerin baz olarak ortaokul mezuniyet tarihini değil bu ay ve günü alması gerekir.

Bu durumda F2 hücresinde:

Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=TARİH(YIL(B2)+3;6;30)
G2 hücresinde:

=TARİH(YIL(F2)+2;7;31)
ve H2 hücresinde:

=TARİH(YIL(F2)+4;7;31)
Formüllerini kullanmalısınız.

Ayrıca malumunuzdur lise ve ortaokul süreleri son yıllarda değiştirildi. Ortaokul önemli değil ancak liseler 4 yıl oldu. Bu nedenle liselerin normal öğrenim süresi 4 yıl iken liseden mezun olan bir kişinin emsali 3 yıl sonra değil 4 yıl sonradır. Buna da dikkat edilmesi gerekir.

Yine kişinin memuriyete girişten önce hangi düzeyden mezun olduğu da bu hesaplamada önemlidir.

Sorularınızı örnek dosyayla desteklemeniz çözüme ulaşmanızı kolaylaştırır.

Altın Üye olmanızı öneririm. Altın Üye değilseniz dosyanızı dosya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.
YUSUF44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları