Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-12-2017, 10:03   #1
By.TRabZonLu™
Altın Üye

By.TRabZonLu™ kullanıcısının avatarı

Giriş: 15/12/2017
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe
Varsayılan Düşeyara formülü başka bir Excel dosyasından veri nasıl alırım?

Merhaba arkadaşlar öncelikle böyle çok faydalı bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim.
İşletmemiz için sipariş hazırlama formu oluşturdum ürünün adını yazarken onu tamamlayan formül gibi birsey var mı ?
Örneğin ; 5x5 B yazdığımda yanında ya da görünen bir yerde 5x5 Branda çıkacak şekilde. Bende üzerine gelip enterlayınca direkt onu hücreye eklesin istiyorum.

Diğer bir sorum ise. stok listesinin olduğu excel dosyası var. Sipariş hazırlama formuna 5x5 Branda yazınca birim fiyatı otomatik olarak çıkmasını nasıl sağlarım ?

Bahsettiğim sipariş hazırlama formu ve stok listesi ek'te mevcut

http://s4.dosya.tc/server5/o810bk/ST...TESI.xlsx.html
http://s4.dosya.tc/server5/tk2fyc/SI...ORMU.xlsx.html

Anlatmak istediğim arkadaşlar ; https://www.youtube.com/watch?v=fxyp...ature=youtu.be
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx SIPARIS HAZIRLAMA FORMU.xlsx (42.7 KB, 18 Görüntülenme)
Dosya Türü: xlsx STOK_LISTESI.xlsx (88.9 KB, 17 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 19-12-2017 " tarihinde saat 12:26 itibariyle By.TRabZonLu™ tarafından düzenlenmiştir....
By.TRabZonLu™ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2017, 08:09   #2
By.TRabZonLu™
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe

Yardımcı olabilecek?
Eski 17-12-2017, 11:05   #3
sinan05

Giriş: 16/11/2017
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 Türkçe

Alıntı:
By.TRabZonLu™ tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yardımcı olabilecek?
Merhaba. Dosyalarınızı alttaki linke yüklermisiniz.
http://s4.dosya.tc/
sinan05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2017, 12:00   #4
byfika
Altın Üye

Giriş: 15/08/2009
Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007
Varsayılan topla çarpım ile

Merhabalar, topla çarpım ile hazırladım. Ek olarak data sayfasına ilave ettim verileri girip sipariş hazırlama formuna aktarma yapıp işlemi yapabilirsiniz. açıklamadan ürün birim seçin miktar ve fiyatı girin. Zannediyorum işinizi görür.

Bu mesaj en son " 18-12-2017 " tarihinde saat 13:48 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
byfika Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-12-2017, 13:27   #5
By.TRabZonLu™
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe

Alıntı:
sinan05 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba. Dosyalarınızı alttaki linke yüklermisiniz.
http://s4.dosya.tc/
buyrun hocam
http://s4.dosya.tc/server5/o810bk/ST...TESI.xlsx.html
http://s4.dosya.tc/server5/tk2fyc/SI...ORMU.xlsx.html
Eski 17-12-2017, 13:45   #6
By.TRabZonLu™
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe

Alıntı:
byfika tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar, topla çarpım ile hazırladım. Ek olarak data sayfasına ilave ettim verileri girip sipariş hazırlama formuna aktarma yapıp işlemi yapabilirsiniz. açıklamadan ürün birim seçin miktar ve fiyatı girin. Zannediyorum işinizi görür.
Çok güzel olmuş hocam. datayı ayrı excel dosyası olarak yapma imkanımız yok mu ? bir de ürünlerin birimlerinin ne olduğun yazınca. sipariş hazırlama formunda bir sürü adet ya da m2 falan çıkıyor.
Eski 18-12-2017, 13:55   #7
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007

Merhabalar, anladığım kadarıyla istediğiniz gibi ayarlayıp dosyayı ekledim. Stok listesinden ürün adı ve fiyatı sipariş kitabından data sayfasına almakta. gerekli açıklamalar data sayfasında yazılı. Her iki excel kitabı birlikte kullanılmak zorunda (SATIŞ ve STOK LİSTESİ). Umarım işinizi görür. m2 vs data sayfasının c sütununda mevcut. Birim ürüne göre değişebileceğinden ürünü seçince birimini de ona göre seçmelisiniz. Bu nedenden dolayı birim tıklandığından diğer ölçütlerde seçim için gelmektedir. Seçim yapabilirsiniz. Kitaplarda ve sayfalarda koruma yapmadım. deneme yapmadan önce kopyalama yapmanız bozulmalara karşı iyi olacağını düşünmekteyim. .
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm SIPARIS.xlsm (221.2 KB, 8 Görüntülenme)
Dosya Türü: xlsx STOK_LISTESI.xlsx (88.9 KB, 10 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 18-12-2017 " tarihinde saat 14:06 itibariyle byfika tarafından düzenlenmiştir....
Eski 18-12-2017, 16:51   #8
By.TRabZonLu™
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe

Alıntı:
Merhabalar, anladığım kadarıyla istediğiniz gibi ayarlayıp dosyayı ekledim. Stok listesinden ürün adı ve fiyatı sipariş kitabından data sayfasına almakta. gerekli açıklamalar data sayfasında yazılı. Her iki excel kitabı birlikte kullanılmak zorunda (SATIŞ ve STOK LİSTESİ). Umarım işinizi görür. m2 vs data sayfasının c sütununda mevcut. Birim ürüne göre değişebileceğinden ürünü seçince birimini de ona göre seçmelisiniz. Bu nedenden dolayı birim tıklandığından diğer ölçütlerde seçim için gelmektedir. Seçim yapabilirsiniz. Kitaplarda ve sayfalarda koruma yapmadım. deneme yapmadan önce kopyalama yapmanız bozulmalara karşı iyi olacağını düşünmekteyim. .
Kopyalama yapmanız derken anlamadım hocam ?
diğer bir husus, sipariş formu aynı zamanda adamın hesabının olduğu form oluyor. farklı kaydedip klasöre atıyorum. adam yarın geldiğinde bu kitabı açıp hesabının şu kadar olduğunu söylüyorum. diğer bir durumda 4-5 sayfaya kadar çıkabiliyor aldığı malzemeler (1 ay içinde) . sayfa oluştururken sıkıntı çıkarır mı ?
fiyatları güncellediğim zaman otomatik olarak olusturduğum hesaplar da güncellenecek mi ? böyle olursa adamla kavga da ederiz
diğer bir durum bir kaç kişi daha var data klasörü tamamen bağımsız ayrı bir kitapta olmuyor mu ?
Eski 18-12-2017, 17:30   #9
byfika
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
2003 + 2007

Kopyala derken, sağ klik kopyala ve tekrar sağ klik ve istediğiniz bir yere yapıştıra tıklamak. bir tanesi orijinal diğeri ise ismine kopya yazısı ilave ederek aynı bilgileri içerir. Data sayfasını ayrı yapmaktaki amacınızı anlamadım. Data sayfası ürün adı ve fiyatı zaten sizin stok listesinden almakta. siz stok listesine 5000 ürün ve fiyatını yazdığınızda otomatik olarak data sayfasına aktarılacak ve sipariş sayfasının açıklama ve fiyat kısmında görülecek. İsterseniz sayfayı korumaya alayım ve formüler gizlensin sayfaların bozulma ihtimali kalmaz. mail adresi verirseniz şifresini de size gönderirim. Müşteriler içinde farklı kaydet yaparak kayıt yapabilirsiniz. sadece aynı müşterinin sayfası birden fazla ise örnek olarak ali1 ali2 gibi kayıt ederseniz problem olmaz.mail adresinizi verirseniz size hem sayfayı korumaya alır gönderirim hemde kopyalama örnekleri gönderirim.
Eski 19-12-2017, 12:22   #10
By.TRabZonLu™
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 - Türkçe

Alıntı:
Kopyala derken, sağ klik kopyala ve tekrar sağ klik ve istediğiniz bir yere yapıştıra tıklamak. bir tanesi orijinal diğeri ise ismine kopya yazısı ilave ederek aynı bilgileri içerir. Data sayfasını ayrı yapmaktaki amacınızı anlamadım. Data sayfası ürün adı ve fiyatı zaten sizin stok listesinden almakta. siz stok listesine 5000 ürün ve fiyatını yazdığınızda otomatik olarak data sayfasına aktarılacak ve sipariş sayfasının açıklama ve fiyat kısmında görülecek. İsterseniz sayfayı korumaya alayım ve formüler gizlensin sayfaların bozulma ihtimali kalmaz. mail adresi verirseniz şifresini de size gönderirim. Müşteriler içinde farklı kaydet yaparak kayıt yapabilirsiniz. sadece aynı müşterinin sayfası birden fazla ise örnek olarak ali1 ali2 gibi kayıt ederseniz problem olmaz.mail adresinizi verirseniz size hem sayfayı korumaya alır gönderirim hemde kopyalama örnekleri gönderirim.
Anlatmak istediğim bu hocam , video çektim; https://youtu.be/fxypNH1ldzw
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları