Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-01-2018, 09:49   #1
legolas146

Giriş: 17/05/2016
Excel Vers. ve Dili:
Excell 2010 Türkçe
Varsayılan Değerine Göre Veriyi Ayrıştırma

Selamun Aleyküm

Ağalar excel de şöyle bir verim var;

A Hücresi------------B Hücresi
Ahmet------------------Korku,Polisiye
Mehmet----------------Bilim Kurgu,Animasyon
Hüseyin----------------Komedi,Romantik
Osman-----------------Polisiye
Furkan-----------------Politik
Derya------------------Erotik
Samet-----------------Animasyon

Yukarıda ki örnek veri gibi olan bir verim var. Ben bu veri deki bilgiler ışığında ayrı bir sheet te B hücresinde ki verileri yazarak B hücresinde ki veriye sahip olan A hücresinin verilerini listelenmesini istiyorum.
Pivot harici bir öneri ile lütfen. Formül arıyorum.

Yani
Korku-------Bilim Kurgu----Komedi--------Polisiye-----------Politik--------Romantik
Ahmet-------Mehmet------- Hüseyin-------Osman-----------Furkan-------Hüseyin

gibi gibi.....

Bu mesaj en son " 29-01-2018 " tarihinde saat 09:52 itibariyle legolas146 tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Değişiklik
legolas146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2018, 10:38   #2
çıtır
Altın Üye

Giriş: 06/03/2005
Excel Vers. ve Dili:
Excel Vers. ve Dili: Office 2016 TR 64 Bit

Dosyanız. Tam doğru olması için C2 başlayan formül aşağıdaki şekilde olmalıdır.C2 kopyalayınız ve sağa çekerek çoğaltınız.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=EĞER(C$1="";"";EĞERHATA(İNDİS($A$2:$A$8;KAÇINCI(C$1;$B$2:$B$8;0);1);İNDİS($A$2:$A$8;KAÇINCI("*"&C$1&"*";$B$2:$B$8;0);1)))
http://s3.dosya.tc/server13/f4lrdi/Bul.rar.html

Bu mesaj en son " 29-01-2018 " tarihinde saat 11:03 itibariyle çıtır tarafından düzenlenmiştir....
çıtır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2018, 11:41   #3
legolas146

Excel Vers. ve Dili:
Excell 2010 Türkçe

Teşekkür ederim verdiğin formül aradığım şey fakat istediğimi vermedi. Bunun sebebi benim net ihtiyacımı belirtememiş olmam da olabilir.
Altın üye olmadığım için dosyayı yükleyemiyorum ama ekran görüntüsü ile göstermek isterim.

Konusuna göre film türlerinde bulunan satırda ki ilgili konuyu bulup o konu ile ilgili olan tüm filmleri o konu başlığının altında görmek istiyorum. Verdiğiniz formül de sadece tek bir filmi buluyor. diğerlerini bulamıyor.
Eski 29-01-2018, 11:42   #4
legolas146

Excel Vers. ve Dili:
Excell 2010 Türkçe

[IMG][/IMG]
Eski 29-01-2018, 11:44   #5
çıtır
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:

Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.Ekran görüntüsü yerine benim yaptığım gibi kısa bir dosya yükleyip lingi burda paylaşabilirsiniz.Altın üyelik gerekmez.Kolay gelsin.

Bu mesaj en son " 30-01-2018 " tarihinde saat 07:06 itibariyle çıtır tarafından düzenlenmiştir....
Eski 29-01-2018, 13:24   #6
legolas146

Excel Vers. ve Dili:
Excell 2010 Türkçe

İlgili linkten dosyaya ulaşabilirsin üstad

https://drive.google.com/drive/folde...58?usp=sharing
Eski 29-01-2018, 14:58   #7
çıtır
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:

Dosyanız ektedir.
http://www.dosya.tc/server11/jf3uu0/Filimler1.rar.html

Bu mesaj en son " 29-01-2018 " tarihinde saat 20:07 itibariyle çıtır tarafından düzenlenmiştir....
Eski 05-02-2018, 07:09   #8
legolas146

Excel Vers. ve Dili:
Excell 2010 Türkçe

Alıntı:
çıtır tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
üstad dosya bulunamadı diyor. 4 gün yoktum il dışında idim bakamadım. Tekrar yüklemen mümkün müdür?
Eski 05-02-2018, 08:56   #9
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit

Alıntı:
legolas146 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
]
Konusuna göre film türlerinde bulunan satırda ki ilgili konuyu bulup o konu ile ilgili olan tüm filmleri o konu başlığının altında görmek istiyorum.
Alternatif olarak ; bir "userform üzerinde verilerinize göre" hazırladığım çalışma :

http://s7.dosya.tc/server2/vx4lhi/Fi...ormu_.rar.html afişsiz

http://s7.dosya.tc/server2/hpflcz/af...alogu.rar.html filme göre afişli

Kayıt ve güncelleme sayfasında yeni bir filmin kaydını yapabilir, varolanı güncelleyebilir silebilirsiniz.
Süzme sayfasında bir çok kritere göre filmlerin listesini alabilir , listenin print baskısını da çıkarabilirsiniz.

Süzme konularına isterseniz kendiniz ek yapabilirsiniz , ya da mevcutlarda isim ve sütun değiştirerek başka bir sıralama alabilirsiniz , ancak mevcut süzmelerde yeterli veri alacağınızı sanıyorum . Anlamlı takip için bir iki sütunun yerini değiştirdim.

Değişiklik yapmanız için VBE açık , isterseniz kurcalanmaması için exceli gizleyebilir sadece formun görünümde kalmasını sağlayabilirsiniz. Buna dair kodları sitede bulabilirsiniz .Unutmamanız gereken ; kapat tuşlarına excelin görünmesini sağladıktan sonra kapanmasını gerçekleştirecek kodları da yerleştirmiş olmanızdır.

Programda çeşitli düzeltmeler gerekebilir, şu an bunların neler olabileceğini inceleme zamanım yok, sizin gözünüze çarparsa düzeltin ya da yazın , öz işlerimden kalan zamanda bakabilirim ya da siteden de düzeltme yardımı gelebilir.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsm Film katalogu formu .xlsm (284.7 KB, 8 Görüntülenme)
Dosya Türü: rar afişli film katalogu.rar (1.10 MB, 2 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 06-02-2018 " tarihinde saat 07:03 itibariyle cems tarafından düzenlenmiştir....
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2018, 23:05   #10
cems
Altın Üye

cems kullanıcısının avatarı

Giriş: 02/09/2005
Excel Vers. ve Dili:
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit

Alıntı:
legolas146 tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
]
Konusuna göre film türlerinde bulunan satırda ki ilgili konuyu bulup o konu ile ilgili olan tüm filmleri o konu başlığının altında görmek istiyorum.

Afişsiz film programı masaüstünde çalışabilir.

Form biraz daha geliştirildi ve 9 nolu mesaja , her film arayışta afişini gösterecek bir image nesnesi de yerleştirilmiş Afişli film programı olarak eklendi .

Afişli film programı için :
1- Zip içindeki dosyanın tamamının C:altına olduğu gibi yerleştirilmesi
2- Dosya içinde olan KISAYOL ikonunun masaustune çekilmesi ve sadece bu kısayolu tıklayarak programın açılması sağlanması
3- Bütün resimlerin .jpg formatında olması gerekli .

Afiş eklemek için , filmin yabancı adını Ctrl+c ile kopyalayıp google görselde aratın ve dikdörtgen yapıda bir resim ya da afişi bulun ve masa üstüne alın. Daha sonra resmin adını , filmin SIRA Nosu olarak değiştirin. En son olarak bu afiş ya da resmi , resim ekle tuşuna basarak dosyanın içine ulaşın ve buraya bırakın.

1 ,2 ,3 nolu filmlerin afişi örnek olarak yerleştirilmiştir. Bunlara ait noları aratınca afişleri halihazırda gelecektir. Gerisi sizin yüklemenize bırakıldı.

Bir filmin sayfasını açmakta kullanılacak sıra numarasını yakalamak için :
Süzgeçlerden birinde filmi aratın, gelen süzülmüş listenin solundaki benzersiz numarayı alın ve kayıt sayfasındaki sıra no hücresine yazıp BUL ile aratın .

Diğer filmler için afiş eklemediğiniz sürece afiş görseli boş veya John Wayne' ın resmi sabit görünecektir.

Bu mesaj en son " 06-02-2018 " tarihinde saat 12:20 itibariyle cems tarafından düzenlenmiştir....
cems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları